Brak dokumentu prawa jazdy przy zatrzymaniu za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym

Do napisania poniższego artykułu skłoniło mnie następujące pytanie czytelnika:

Policja zatrzymała mnie za przekroczenie prędkości jadąc za mną nieoznakowanym radiowozem z wideo rejestratorem. Moja prędkość wynosiła 120 km/h w terenie zabudowanym a więc przekroczyłem prędkość o 70 km/h w związku z czym chcieli zatrzymać mi dokument prawa jazdy. Niestety nie posiadałem go przy sobie, od kiedy będzie biegł mi okres zatrzymania prawa jazdy?”

Powyższy przepis daje funkcjonariuszom Policji uprawnienia do zatrzymania prawa jazdy za ujawnienie przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Nasuwa się jednak pytanie co w przypadku gdy kierowca nie posiadał przy sobie dokumentu prawa jazdy w momencie zatrzymania?

Powyższy problem rozwiązany jest w Ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami a dokładniej z art. 102, który mówi o tym, że:

Starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, w przypadku gdy (…):

4) kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym;(…).”

1c. Starosta wydaje decyzję, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lub 5, na okres 3 miesięcy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierującego do zwrotu prawa jazdy, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany w trybie art 135 ust 1ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.

Zgodnie z powyższym należy wskazać, że jeżeli w momencie kontroli nie posiadamy przy sobie dokumentu prawa jazdy Starosta wydając decyzję zobowiąże nas do zwrotu dokumentu natomiast termin 3 miesięczny liczy się od dnia zwrotu dokumentu.

Wynika to z art. 102 1e. Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami zgodnie z którym „Okres, o którym mowa w ust. 1c i 1d, oblicza się na zasadach określonych w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego, przy czym dla ustalenia początku okresu jest właściwa data zwrotu dokumentu do organu właściwego w sprawach wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, a w przypadku zatrzymania prawa jazdy w trybie art. 135 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym – data tej czynności. Jeżeli w chwili wydawania decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lub 5, prawo jazdy było już w posiadaniu starosty z innego tytułu, okres zatrzymania prawa jazdy liczy się od dnia wydania tej decyzji. „

Mając na uwadze treść powyższych przepisów pragnę wskazać, że jeżeli kierowca w momencie zatrzymania nie posiadał przy sobie dokumentu prawa jazdy, to powinien go niezwłocznie zwrócić odpowiedniemu organowi gdyż to dopiero od tego momentu będzie mu biegł okres zatrzymania prawa jazdy. Zwlekanie z oddaniem dokumentu będzie powodowało że przedłużeniu ulegnie okres na jaki zostanie zatrzymane kierującemu prawo jazdy.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

tel. 697-053-659 lub 022/629-00-36

mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Brak dokumentu prawa jazdy przy zatrzymaniu za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć. Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *