Co możesz zrobić gdy przyjąłeś mandat za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym?

Od wejścia w życie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20 marca 2015 r., Policjanci są uprawnieni do odbierania kierowcom dokumentu prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Odebrany kierowcy dokument prawa jazdy Policjant przekazuje w terminie do 7 dni staroście w celu wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. 

Choć o nowelizacji Ustawy Prawo o ruchu drogowym było głośno w mediach kierowcy wciąż mają wiele wątpliwości, jak się zachować, gdy spotka ich taka sytuacja. Przede wszystkim są oni bardzo zaskoczeni, że grozi im zatrzymanie prawa jazdy na okres aż 3 miesięcy. Poza tym zastanawiają się czy powinni przyjąć mandat, czy raczej odmówić jego przyjęcia (więcej na ten temat przeczytasz w artykułach:

 1. Konsekwencje przyjęcia mandatu za wykroczenie przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym

 2. Co w przypadku odmowy przyjęcia mandatu za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym?

Ostatecznie większość kierowców decyduje się przyjąć mandat. Zazwyczaj chcą oni sprawę skończyć na miejscu i obawiają się „ciągania po sądach”. Nie pomaga im w tym również postawa funkcjonariuszy Policji, którzy co prawda zgodnie z prawem informują kierujących o prawie do odmowy przyjęcia mandatu, jednak od razu zaznaczają, że w przypadku skierowania sprawy do Sądu, kierującemu grozi mandat w wysokości do 5 tys. zł. Oczywiście jest to zgodne z prawdą, jednak art. 24 k.w. stanowi, że: „Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej”. Natomiast z doświadczenia zawodowego wiem, że wymierzenie przez Sąd grzywny w wysokości maksymalnej, tj. 5 tys. zł zdarza naprawdę bardzo rzadko.

Jednak należy rozważyć co w sytuacji, gdy jednak zdecydowałeś się przyjąć mandat. Czy przysługują Ci jeszcze jakieś środki prawne?

Otóż tak!

Co prawda z chwilą przyjęcia mandatu staje się on prawomocny. Oznacza to, że nie możesz już go zaskarżyć. Jednak ustawodawca przewidział jeszcze jedno istotne uprawnienie dla osób, które zdecydowały się przyjąć mandat.

Jeżeli zdecydowałeś się przyjąć mandat, a dopiero później zdałeś sobie sprawę, że postąpiłeś niesłusznie, gdyż w rzeczywistości nie popełniłeś wykroczenia to możesz złożyć do Sądu wniosek o uchylenie prawomocności mandatu. Uprawnienie takie daje Ci art. 101 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zgodnie z tym przepisem prawomocny mandat karny podlega niezwłocznie uchyleniu, gdy zachodzi jedna z przedstawionych niżej okoliczności:

 1. grzywnę nałożono za czyn niebędący wykroczeniem

 2. mandat nałożono na osobę, która popełniła wykroczenie  przed ukończeniem 17 lat

 3. ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia wykroczenia z przyczyn, o których mowa w art. 15-17 Kodeksu wykroczeń

 4. grzywnę nałożono wbrew zakazom określonym w art. 96 § 2 k.p.w.

 5. grzywnę nałożono w wysokości wyższej niż wynika to z art. 96 § 1-1b k.p.w., z tym że w takim wypadku jedynie w części przekraczającej jej dopuszczalną wysokość

 6. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą przepisu prawnego, na podstawie którego została nałożona grzywna tym mandatem

 7. potrzeba uchylenia prawomocności wynika z rozstrzygnięcia organu międzynarodowego działającego na mocy umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską

Osoby uprawnione do złożenia wniosku o uchylenie prawomocności mandatu karnego to:

 1. osoba ukarana

 2. jej przedstawiciel ustawowy

 3. lub opiekun prawny

 4. organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę,

W jakim terminie kierowca może złożyć wniosek o uchylenie prawomocności mandatu karnego?

Termin na złożenie wniosku jest bardzo, krótki i należy dopilnować by go przestrzegać. Wniosek należy złożyć w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu. 

Podsumowując, jeżeli zdecydowałeś się przyjąć mandat za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym musisz pamiętać, że taki mandat jest już prawomocny. Natomiast możesz domagać się uchylenia jego prawomocności. Pamiętaj jednak, że termin na złożenie takiego wniosku jest bardzo krótki, gdyż wynosi tylko 7 dni.

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Co możesz zrobić gdy przyjąłeś mandat za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć. Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *