Czy Starosta wzywa do oddania prawa jazdy za przekroczenie prędkości ponad 50 km/h w terenie zabudowanym

Do napisania niniejszego artykułu skłoniło mnie następujące pytanie czytelnika:

Panie mecenasie zostałem zatrzymany za przekroczenie prędkości o 50 km na godzinę w terenie zabudowanym, nie miałem przy sobie dokumentu. Policja powiedziała mi, że starosta i tak wezwie mnie do oddania prawa jazdy czy to prawda? Nadmieniam, że w internecie krążą różne pogłoski na ten temat nie wiem, która jest właściwa”

Powyższy przepis daje funkcjonariuszom Policji uprawnienia do zatrzymania prawa jazdy za ujawnienie przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Nasuwa się jednak pytanie co w przypadku gdy kierowca nie posiadał przy sobie dokumentu prawa jazdy w momencie zatrzymania? Czy starosta wezwie kierowcę do jego zwrotu?

Powyższy problem rozwiązany jest w Ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami a dokładniej z art. 102, który mówi o tym, że:

Starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, w przypadku gdy (…):

4) kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym;(…).”

1c. Starosta wydaje decyzję, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lub 5, na okres 3 miesięcy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierującego do zwrotu prawa jazdy, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany w trybie art 135 ust 1ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.

Zgodnie z powyższym należy wskazać, że jeżeli w momencie kontroli nie posiadamy przy sobie dokumentu prawa jazdy Starosta wydając decyzję zobowiąże nas do zwrotu dokumentu natomiast termin 3 miesięczny liczy się od dnia zwrotu dokumentu. Dlatego też warto jest posiadać przy sobie dokument prawa jazdy i oddać go na wezwanie funkcjonariuszy Policji. Jeżeli jednak kierowca go nie posiada powinien zwrócić go w jak najkrótszym czasie od popełnienia wykroczenia.

Powyższe wynika to z art. 102 1e. Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami zgodnie z którym „Okres, o którym mowa w ust. 1c i 1d, oblicza się na zasadach określonych w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego, przy czym dla ustalenia początku okresu jest właściwa data zwrotu dokumentu do organu właściwego w sprawach wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, a w przypadku zatrzymania prawa jazdy w trybie art. 135 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym – data tej czynności. Jeżeli w chwili wydawania decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lub 5, prawo jazdy było już w posiadaniu starosty z innego tytułu, okres zatrzymania prawa jazdy liczy się od dnia wydania tej decyzji. „

Mając na uwadze treść powyższych przepisów pragnę wskazać, że jeżeli kierowca w momencie zatrzymania nie posiadał przy sobie dokumentu prawa jazdy, to starosta wezwie kierowcę do jego zwrotu a okres zatrzymania będzie biegł dopiero od dnia, w którym kierowca faktycznie zwróci dokument odpowiedniemu staroście.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

tel. 697-053-659 lub 022/629-00-36

mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • Poleć
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • LinkedIn
  • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy Starosta wzywa do oddania prawa jazdy za przekroczenie prędkości ponad 50 km/h w terenie zabudowanym

  1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć. Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *