Czy w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych został prawomocnie orzeczony przed dniem 18 maja 2015r. można złożyć wniosek o skrócenie okresu trwania zakazu?

W artykule Czy w świetle nowelizacji z dnia 20 marca 2015r. pomimo orzeczonego przez Sąd zakazu można starać się o kierowanie samochodami wyposażonymi w blokadę alkoholową? zostało opisane kiedy skazany może złożyć do Sądu wniosek o dalsze wykonywanie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych poprzez zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową w sytuacji gdy wyrok stał się prawomocny po wejściu w życie nowelizacji z dnia 18 maja 2015r.

Natomiast celem niniejszego artykułu jest opisanie czy skazani w stosunku, do których wyrok stał się prawomocny przed dniem 18 maja 2105r. mogą złożyć wniosek do Sądu o dalsze wykonywanie orzeczonego zakazu w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Kwestię tę reguluje art. 6 ustawy z dnia 20 marca 2015r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym wobec osób, w stosunku do których przed dniem wejścia w życie ustawy orzeczono prawomocnym wyrokiem środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie ar. 42 § 2 k.k. stosuje się art. 182a k.k.w. jeżeli środek karny był wykonywany przez co najmniej 18 miesięcy.

Wynika z tego, iż dopiero po upływie 18 miesięcy okresu trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych skazany, w stosunku, do którego wyrok uprawomocnił się przed dniem 18 maja 2015r. będzie mógł wnieść do Sądu wniosek o wydanie postanowienia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Należy podkreślić, iż skazanemu przysługuje zażalenie do Sądu na postanowienie o odmowie wydania postanowienia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jak również na postanowienie o uchyleniu sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w postaci dalszego wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez założenie blokady alkoholowej orzeczonego przed dniem 18 maja 2015r. można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów poprzez założenie blokady alkoholowej orzeczonego przed dniem 18 maja 2015r.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • Poleć
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • LinkedIn
  • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Czy w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych został prawomocnie orzeczony przed dniem 18 maja 2015r. można złożyć wniosek o skrócenie okresu trwania zakazu?

  1. pamek833 pisze:

    Witam, 2.maja.2014 zatrzymali mi prawo jazdy na 3 lata za jazde w stanie nietrzezwym. kara konczy mi sie 2 maja 2017. czy po polowie kary bede mogl sie starac o prawo jazdy z zamontowanym alcolockiem? w internecie pisze ze mozna ubiegac sie o prawo jazdy po polowie kary wedlug zmian w przepisach z dnia 18 maja 2015. Polowa kary mija mi 2 listopada 2015(18 miesiecy). czy po tym okresie moge ubiegac sie o zrobienie prawa jazdy?

    • Agnieszka Rzeszut pisze:

      Witam, zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 20 marca 2015r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, skazany wobec, którego wyrok uprawomocnił się przed datą 18 maja 2015r., może po upływie 18 miesięcy trwania zakazu złożyć do Sądu wniosek o wydanie postanowienia o zakazie poruszania się pojazdami niewyposażonymi w blokadę alkoholową. Natomiast gdyby wyrok uprawomocnił się po 18 maja 2015r., to skazany może złożyć taki wniosek po upływie połowy trwania zakazu.
      W Pana przypadku może Pan złożyć taki wniosek po upływie 18 miesięcy trwania zakazu. Jeżeli Sąd wyda postanowienie zezwalające na poruszanie się przez Pana samochodami wyposażonymi w blokadę alkoholową, to aby odzyskać prawo jazdy musi Pan najpierw zdać egzamin na prawo jazdy.

  2. pamek833 pisze:

    A czy moze wiadomo coś o przepisach regulujacych w sprawie alkolokach, nic nie moge znalezc w sieci, chodzi mi o to gdzie to mozna załozyc ile to koszuje . Czy weszly w zycie juz jakies przepisy.

    I jeszcze jedno pytanko czy po uzyskaniu przez sąd takiej zgody trzeba robic badania psychotechniczne , odjezdzic cale szkolenie na kursie jazdy czy tylko kilka godzin wystarczy.Jak to moze wygladac po takim zezwoleniu przez sąd do jazdy pojazdami z blokada alkoholowa. Pozzdrawiam.

    • Agnieszka Rzeszut pisze:

      Po wydaniu przez Sąd postanowienia o dalszym wykonywaniu orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, należy udać się do wydziału komunikacji po skierowanie na kontrolny egzamin na prawo jazdy – część teoretyczną oraz praktyczną. Będzie Pan musiał również przejść badania psychotechniczne. Po zdaniu egzaminu będzie Pan mógł odebrać dokument prawa jazdy, w którym będzie znajdowała się adnotacja, że może Pan poruszać się tylko samochodem wyposażonym w blokadę alkoholową. Następnie będzie Pan musiał wyposażyć swój samochód w blokadę alkoholową i udać się do stacji diagnostycznej, która sprawdzi czy urządzenie działa poprawnie.

  3. pamek833 pisze:

    Serdecznie dziekuje i Pozdraawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *