Czy w przypadku skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w trybie art. 182a k.k.w. Starosta wyda dokument prawa jazdy?

Artykuł ten postanowiłem napisać, ponieważ zgodnie z art. 12 ust. 1 oraz ust. 2 prawo jazdy nie może być wydane osobie, w stosunku do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – w okresie i zakresie obowiązywania tego zakazu oraz również osobie ubiegającej się o zwrot zatrzymanego dokumentu prawa, a także o przywrócenie uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii:

  • B1 lub B – w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 lub A

  • AM, A1, A2, A, C1, C, D1 lub D – w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B

  • B+E, C1+E, C+E, D1+E lub D+E – w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B lub odpowiednio kategorii C1, C, D1 lub D.

W świetle powyższego oznacza, że osoba, wobec której orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nie może się ubiegać o wydanie dokumentu prawa jazdy. W związku z tym nasuwa się pytanie czy kierowca, w stosunku do którego został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechaniczny, i wobec którego Sąd orzekł po połowie okresu o dalszym wykonywaniu tego zakazu do pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową jak zostało opisane w artykule Czy można starać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w świetle nowelizacji z dnia 20 marca 2015r.? może ubiegać się o wydanie dokumentu prawa jazdy?

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami z dnia 20 marca 2015 roku w art. 12 po ust. 1 dodała ust. 1a, który brzmi, że przepisu ust. 1 pkt 2 (prawo jazdy nie może być wydane osobie w stosunku do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych) nie stosuje się w przypadku orzeczenia sądu o wykonywaniu zakazu prowadzenia pojazdów w postaci, o której mowa w art. 182a § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (orzeczenie Sądu o dalszym wykonywaniu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych do pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową).

Innymi słowy jeżeli kierowca, wobec którego Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres (dla przykładu) 3 lat i Sąd ten po połowie tego okresu orzekł o dalszym wykonywaniu tego zakazu do pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, wówczas taki kierowca po pozytywnym przejściu egzaminu na prawo jazdy, co zostało opisane w artykule Czy w przypadku skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w trybie art. 182a k.k.w. trzeba ponownie zdawać egzamin, bez żadnych problemów otrzyma z wydziału komunikacji dokument prawa jazdy z odpowiednią adnotacją o ograniczeniu wynikającym z postanowienia Sądu o możliwości kierowania tylko pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową.

Podsumowując kierowca, wobec którego:

  • został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

    i

  • Sąd orzekł po połowie okresu o dalszym wykonywaniu zakazu do pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową

    oraz

  • zdał kontrolny egzamin na prawo jazdy

będzie mógł bez żadnych obostrzeń odebrać z wydziału komunikacji dokument prawa jazdy.

Autor: apl.adw. Bartosz Nadwodny

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • Poleć
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • LinkedIn
  • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na „Czy w przypadku skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w trybie art. 182a k.k.w. Starosta wyda dokument prawa jazdy?

  1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Drodzy czytelnicy, zapraszam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie nasuną się Wam po jego przeczytaniu. W tym celu wystarczy wpisać komentarz lub pytanie do ramki poniżej artykułu.

    Na wszelkie pytania postaram się Wam odpowiedzieć.

    Szanując Waszą prywatność zapewniam, że Wasz adres mailowy nie będzie widoczny na stronie.

    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  2. Sylwia pisze:

    Witam,trochę się już pogubilam w tym wszystkim,proszę więc jeszcze raz mi to wytłumaczyc.
    Sprawa dotyczy moje taty który jest zawodowym kierowca.dnia 28.09.2015 został zatrzymany do rutynowe kontroli,w wydychanym miał 0,12,0,11,010 widoczna tendencja spadkowa i na pograniczu normy dopuszczalnej, w każdym bądź razie zostało zatrzymane prawo jazdy,wyrok prawomocny na okres 10 miesięcy ( tylko kat.B), starosta odmówił wydania prawa jazdy na pozostałe kategorie i tu zaczyna się nasz wielki problem.W zaistniałej sytuacji nie może podjąć pracy co skutkuje bankructwem firm w której sam pracuje jako kierowca ciężarówki ( brak pieniędzy na leasing i inne opłaty)
    W tej sytuacji chcieliśmy złożyć zażalenie do sądu administracyjnego ale wiem ze będzie to długo trwało i w świetle interpretacji przepisów i tak nie zostanie mu zwrócone prawo jazdy na pozostałe kategorie i tu nasuwa mi się pytanie.Co możemy jeszcze zrobić aby skrócić ten wyrok, kiedy ubiegać się o kasacji, cofnięcie tego lub cokolwiek innego aby mógł jak najszybciej podjąć pracę, proszę o pomoc

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam,

      oczywiście walka ze Starostą i Samorządowym Kolegium Odwoławczym będzie bardzo długa i może się nie zakończyć do czasu zakończenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Niemniej jednak należy się zastanowić czy nie lepszym rozwiązaniem będzie wniosek o tzw. „skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych” do pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową. Doświadczenie zawodowe wskazuje, że Sąd taki wniosek rozpatrzy szybciej niż zapadnie decyzja administracyjna a może to pomóc w uratowaniu firmy Pani taty.

      • Sylwia pisze:

        Witam,to byłoby najlepsze rozwiązanie dla mnie ale czy ja mogę o to wystąpić skoro zostałem skazany za wykroczenie? Czy mogę się ubiegać o skrócenie kary w zamian za blokadę alkoholowa?do kogo taki wniosek mogę skierować?

  3. Bartłomiej pisze:

    Witam

    W listopadzie 2012r zlapano mnie na skuterze, wydmuchalem ok 1.2 promila.
    Dostałem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do grudnia 2017r.

    1. Mogę się starać o zmianę zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na alkolock? Jeśli tak to będę z nim jeździł do końca zakazu czyli do grudnia 2017r, czy przez 3 lata, czyli do końca 2018r?

    2. Czy jeśli nie skorzystam z tego alkolocka i poczekam do grudnia 2017r to będę musiał z nim obowiązkowo jeździć przez 3 lata? Czy normalnie zdaje prawo jazdy i jeżdżę każdym pojazdem mechanicznym?

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam,

      jeżeli Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 5 lat, wówczas może się Pan starać o tzw. „skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych” po okresie 18 miesiąca od dnia pozbawienia Pana dokumentu prawa jazdy. W związku z powyższym jeżeli minął wobec Pana okres 18 miesięcy zatrzymania prawa to jak najbardziej może się Pan starać o skrócenie zakazu. Jeżeli Sąd przychyli się do Pańskiej prośby, wówczas będzie Pan zmuszony ponownie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy. Jeżeli przejdzie Pan pozytywnie oba egzaminy, wówczas należy udać się do firmy, która montuje odpowiednie urządzenie w samochodzie a następnie na stację diagnostyczną w celu przejścia odpowiednich badań. Dodatkowo do Pana prawa jazdy zostanie wpisana adnotacja o tym, iż może się Pan poruszać tylko pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową.

      Jazda z blokadą alkoholową będzie obowiązywała do czasu zakończenia okresu zatrzymania prawa jazdy czyli do grudnia 2017 roku. Po tej dacie będzie mógł się Pan poruszać pojazdami, które nie są wyposażone w blokadę alkoholową. Po zakończeniu tego okresu i zdjęciu blokady nie będzie musiał Pan po raz drugi zdawać egzaminu, ponieważ taki egzamin musi Pan przejść aby w ogóle odzyskać dokument i jeździć samochodem z blokadą alkoholową.

  4. pawel pisze:

    szanowny panie mecenasie mam
    takie zapytanie czy jezeli sad zgodzi sie na alkoloc to czy starosta moze niezgodzic sie na wydanie zatrzymanego prawa jazdy jezeli wyrokiem sadu zakaz byl na rok i po odbyciu polowy kary starosta odmowi wydania dokumentu[wszyscy wiemy ze w kazdym wydziale komunikacji w calej polsce to nie starosta podejmuje decyzje tylko urzednik powolujacy sie na staroste a urzednicy maja swe humory a wiem co pisze bo w moim przypadku urzednik nie akceptuje wyroku sadu bo zreszta jak to pani powiedzialaze ja wyrok sadu nieinteresuje i podejmuje decuzje taka jaka ona uwarza i tak zreszta zrobila] czyli na koniec powiem ze mamy prawo ale bardzo slabe bo wedlug mie to najpierw artykul powinien obejmowac urzednika a puzniej osoby z niego korzystajace tak wiec wobec powyzszego prosilbym o odpowiedz

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam, jeżeli Sąd uwzględni Pana wniosek o założenie blokady alkoholowej, wówczas Starosta nie będzie mógł odmówić Panu wydania dokumentu prawa jazdy potwierdzającego uprawnienie do prowadzenia samochodów z zamontowaną blokada alkoholową. Odmawiając Panu wówczas wydania takiego dokumentu prawa jazdy Starosta narażałby się na odpowiedzialność karną za przestępstwo niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego z art.231 k.k.

  5. pawel pisze:

    szanowny panie mecenasie jeżeli sąd orzekł mi zakaz od 30 04 2016 to czy urzędnik starostwa moze w decyzji nie zaakceptować orzeczenia sądu o zakaz liczyc od zdania prawa jazdy to jest od wydania przez staroste tj od 15 07 .noi podczas wizyty mojej w wydziale komunikacji to urzędnik mi powiedział wyrażnie ze jego nieinteresuje wyrok sądu i ze do czasu decyzji moge jeżdzic ale 12 07 zostalem zatrzymany do kontroli i postawiono mi zarzut jazdy w zakazie a sad wydałwyrok jasny ze od 30 04 i co ja dalej mam robic z tym wszystkim gdyż już to wszystko mie przerasta a nawet mam czarne myśli wstosunku co do mojej osoby bo jak tu zyć ztakim problemem bo co rusz cos nowego szokujacego w pismach wobec powyższego bardzo raz jeszcze proszę o podpowiedż co ja mam z tym wszystkim robic

  6. pawel pisze:

    Szanowny panie Mecenasie bardzo proszę o odpowiedż na moje zapytanie z dnia 19 09 2016 z godz.20 18

  7. pawel pisze:

    panie mecenasie bardzo bym prosil o podpowiedż na moje zapytanie z dnia 19 września gdyz naprawde pan pomaga bardzo ludziom swoja wiedza a wiedza pana jest ogromna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *