Czy w związku z nowelizacją przepisów Kodeksu karnego z dnia 18 maja 2015 r. można ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.?

Do napisania niniejszego artykułu skłonił mnie następujący mail czytelnika:

Witam Panie Mecenasie,

zostałem zatrzymany za prowadzenie samochodu po alkoholu. Najwyższy wynik wyniósł 0,32 mg/l, więc Policja zakwalifikowała moją sprawę jako przestępstwo. Byłem na przesłuchaniu na Policji i policjant mi powiedział, że najkorzystniejszy wyrok w moim przypadku do 3 lata zakazu i 5 tys. nawiązki. Powiedział mi również, że wcześniej minimalny zakaz wynosił 1 rok, a teraz to 3 lata i nic się już nie da zrobić. Jestem załamany, bo pracuję w banku i w przypadku wyroku skazującego zostanę zwolniony z pracy. Czytałem w internecie, że jest takie coś jak warunkowe umorzenie postępowania. Czy ja mogę o to wnioskować z uwagi na zmiany w prawie, o których mówił mi policjant? Bardzo proszę o pomoc

Odpowiadając na pytanie czytelnika należy wskazać, iż pomimo wprowadzonej nowelizacji Kodeksu karnego, tj. podniesieniu minimalnego okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z 1 roku do 3 lat w przypadku wydania przez Sąd wyroku skazującego wobec sprawcy przestępstwa z art. 178a § 1 k.k., ustawodawca nadal przewiduje możliwość warunkowego umorzenia postępowania karnego.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego po nowelizacji z dnia 18 maja 2015 r. 

Jak zostało wskazane na wstępie niniejszego artykułu osoby zatrzymane za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości po dniu 18 maja 2015 r. mogą ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Jedyna zmiana dotycząca warunkowego umorzenia postępowania karnego polega na zwiększeniu okresu próby. Przed nowelizacją Sąd mógł umorzyć warunkowo postępowanie karne na okres 1 lub 2 lat próby. Natomiast od dnia 18 maja 2015 r. warunkowe umorzenie postępowania następuje na okres próby 1 roku, 2 lub 3 lat.

Innymi słowy osoby, które zostaną zatrzymane za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. pod rządami znowelizowanych przepisów cały czas będą mogły ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Najważniejsze korzyści z warunkowego umorzenia postępowania karnego:

  • sprawca przestępstwa zachowuje status osoby niekaranej za przestępstwo – w przypadku wyroku skazującego sprawca przestępstwa w okresie próby jest osobą karną za przestępstwo popełnione umyślnie,

  • Sąd ma możliwość odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzania pojazdów mechanicznych lub jeżeli uzna, że w sprawie brak jest przesłanek do odstąpienia od zakazu może orzec zakaz na okres 1 roku bądź 2 lat – w przypadku wyroku skazującego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jest obligatoryjny i wynosi od 3 do 15 lat,

  • brak minimalnej kwoty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – w przypadku wyroku skazującego minimalna kwota świadczenia pieniężnego wynosi 5.000 zł.

Jednakże warunkiem koniecznym do złożenia przez sprawcę przestępstwa z art. 178a § 1 k.k. wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego jest uprzednia niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego polega na tym, że Sąd uznaje oskarżonego za winnego zarzucanego mu czynu, jednakże odstępuje od wydania wyroku skazującego. Osoba wobec, której Sąd warunkowo umorzył postępowanie karne zachowuje w świetle prawa status osoby niekaranej za przestępstwo popełnione umyślnie.

Zgodnie z art. 66 § 1 k.k. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, wówczas gdy:

  • wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne,

  • okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości

  • postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo popełnione umyślnie,

  • właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz dotychczasowy sposób życia.

uzasadniają przekonanie, że pomimo warunkowego umorzenia postępowania karnego sprawca przestępstwa będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego za przestępstwo z art. 178a par 1 k.k. znajduje się w artykułach: Warunkowe umorzenie postępowania karnego za jazdę po alkoholu  oraz Zachowanie prawa jazdy za przestępstwo jazdy po alkoholu

 

Wnioski o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. które mogą Cię zainteresować znajdują się pod następującymi linkami:

Wniosek do Prokuratury o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowanie karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia samochodów

Wniosek do Prokuratury o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowanie karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów na okres 1 roku

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia samochodów

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów na okres 1 roku

 

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

kontakt: +48 697 053 659 oraz +48 22 629 00 36

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • Poleć
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • LinkedIn
  • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy w związku z nowelizacją przepisów Kodeksu karnego z dnia 18 maja 2015 r. można ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.?

  1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *