Jak przebiega przesłuchanie kierowcy na Policji podejrzanego o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.?

Do napisania niniejszego artykułu skłonił mnie następujący mail czytelnika:

Witam, zostałem zatrzymany za przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Za tydzień mam przesłuchanie. Kto mnie będzie przesłuchiwał prokurator czy policjant? Jestem pierwszy raz w takiej sytuacji. W przeszłości nie miałem żadnych zatargów z prawem i nie wiem czego mam się spodziewać na przesłuchaniu i o co będę pytany.  Proszę o pomoc

Na wstępie należy wskazać, iż pierwszym etapem w sprawie o przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. jest etap postępowania przygotowawczego. Postępowanie przygotowawcze prowadzone jest w formie dochodzenia, które nadzoruje właściwa jednostka Prokuratury. Jednakże Policja na zlecenie Prokuratury przeprowadza czynność przesłuchania podejrzanego. Postępowanie przygotowawcze prowadzone jest w formie dochodzenia, które nadzoruje właściwa jednostka Prokuratury.

Zgodnie z art. 325g k.p.k. § 2. Przesłuchanie osoby podejrzanej zaczyna się od powiadomienia jej o treści zarzutu wpisanego do protokołu przesłuchania. Osobę tę od chwili rozpoczęcia przesłuchania uważa się za podejrzanego.

§ 3. Podejrzanemu należy umożliwić przygotowanie się do obrony, a zwłaszcza ustanowienie lub wyznaczenie obrońcy.

Jak zostało wskazane powyżej na przesłuchaniu na Policji, podejrzanemu przedstawiany jest zarzut prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. Przesłuchanie rozpoczyna się od odebrania danych osobowych od podejrzanego tj.:

 1. imię i nazwisko

 2. adres zameldowania

 3. adres do doręczeń

 4. miejsce zatrudnienia

 5. dochody

 6. majątek

 7. stan cywilny/dochody współmałżonka

 8. uprzednia karalność

 9. czy podejrzany leczył się psychiatrycznie lub odwykowo

 10. stosunek do służby wojskowej w stosunku do mężczyzn

Poszczególne etapy przesłuchania podejrzanego:

 1. Policjant przedstawia podejrzanemu zarzut prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.

 2. pyta się podejrzanego czy zrozumiał treść zarzutu, czy przyznaje się do zarzucanego mu czynu i czy będzie składał wyjaśnienia oraz odpowiadał na pytania,

 3. następnie podejrzany ma możliwość złożenia wyjaśnień dotyczących popełnionego przestępstwa.

 1. po złożeniu wyjaśnień Policjant zadaje podejrzanemu pytanie czy chce się dobrowolnie poddać karze w trybie art. 335 § 1 k.p.k. Jeżeli podejrzany wyrazi chęć skazania bez przeprowadzenia rozprawy, Policjant wykonuje telefon do Prokuratora dyżurnego, podając mu następujące informacje:

 • wyniki badania trzeźwości,

 • uprzednia karalność podejrzanego,

 • dochody podejrzanego.

Na podstawie w/w informacji Prokurator proponuje podejrzanemu karę.

Uwaga:

W trybie art. 335 § 1 k.p.k. tj. skazanie bez przeprowadzenia rozprawy, minimalny okres zakazu wynosi 3 lata. Natomiast maksymalny okres zakazu wynosi 15 lat. Ponadto obligatoryjnym elementem wyroku w tym trybie jest świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w minimalnej kwocie 5.000 zł.

Z mojej praktyki zawodowej wynika, iż wielu podejrzanych idąc na przesłuchanie na Policji uważa, iż będą mogli bezpośrednio porozmawiać z Prokuratorem i przedstawić mu argumenty przemawiające za łagodniejszym wymiarem kary. Jednakże w praktyce sytuacja wygląda odmiennie. Otóż na przesłuchaniu na Policji podejrzany nie będzie miał możliwości osobistego porozmawiania z Prokuratorem. To Policjant wykonuje telefon do Prokuratora i przekazuje podejrzanemu propozycję kary.

Jeżeli podejrzany wyrazi zgodę na skazanie bez przeprowadzenia rozprawy w trybie art. 335 § 1 k.p.k., wówczas Prokurator wysyła do Sądu akt oskarżenia wraz z wnioskiem w trybie art. 335 § 1 k.p.k. Jeżeli jednak podejrzany nie wyrazi zgody na karę zaproponowaną przez Prokuratora, wówczas Prokurator skieruje do Sądu zwykły akt oskarżenia tj. bez żadnej propozycji kary.

Pamiętaj, iż nie musisz przyjmować propozycji Prokuratora jeżeli uważasz, że jest zbyt surowa w stosunku do okoliczności popełnionego przez Ciebie przestępstwa. Musisz wiedzieć, że już na przesłuchaniu możesz złożyć do akt wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Wówczas Policjant wraz z aktami sprawy wyśle do Prokuratury złożony przez Ciebie wniosek. Prokurator po zapoznaniu się z aktami sprawy może:

 1. złożyć do Sądu zamiast aktu oskarżenia wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego

  lub

 2. jeżeli uzna, że w rozpoznawanej sprawie nie zachodzą przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania karnego wysyła do Sądu zwykły akt oskarżenia.

Jeżeli Prokurator nie przychyli się do wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego, wówczas jak tylko Twoja sprawa zostanie zarejestrowania w Sądzie tzn. sprawie zostanie nadana sygnatura akt, możesz złożyć przedmiotowy wniosek bezpośrednio do Sądu.

Instytucja warunkowego umorzenia postępowania karnego została uregulowana w art. 66 k.k. Jednym z obligatoryjnych warunków do zastosowania przez Sąd omawianej instytucji jest uprzednia niekaralność sprawcy przestępstwa.

Natomiast zaletą warunkowego umorzenia postępowania karnego jest, iż w przypadku wydania przez Sąd takiego wyroku sprawca przestępstwa w świetle prawa pozostaje osobą niekaraną za przestępstwo popełnione umyślnie. Inaczej niż w przypadku wyroku skazującego. Kolejną zaletą warunkowego umorzenia postępowania karnego jest krótszy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych niż w przypadku wyroku skazującego. Sąd w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego może odstąpić od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych lub orzec zakaz na okres 1 roku lub 2 lat.

Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdziesz w artykule:

Warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k po zaostrzeniu przepisów Kodeksu karnego z 18 maja 2015 r.

 

Wnioski o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. które mogą Cię zainteresować znajdują się pod następującymi linkami:

Wniosek do Prokuratury o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowanie karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia samochodów

Wniosek do Prokuratury o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowanie karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów na okres 1 roku

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia samochodów

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów na okres 1 roku

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 Response to Jak przebiega przesłuchanie kierowcy na Policji podejrzanego o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *