Jakie są skutki odmowy przyjęcia mandatu za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym?

Celem niniejszego artykułu jest opisanie konsekwencji jakie niesie za sobą odmowa przyjęcia przez kierującego pojazdem mandatu za przekroczenie prędkości o 50 km/h na terenie zabudowanym.

Na samym początku tylko przypomnę, że w związku z wprowadzeniem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 marca 2015 r. pojawiła się możliwość zatrzymania prawa jazdy kierującemu za przekroczenie prędkości o 50 km/h na terenie zabudowanym. Uprawnienie to zostało zamieszczone w art. 135 ust. 1 pkt 1a lit. A ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym: „Policjant (…) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na (…) kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym (…).

Z racji tego, że regulacja ta jest stosunkowo nowa, wielu kierowców jest bardzo zaskoczonych, gdy dochodzi do zatrzymania im prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h. Z tego powodu pojawia się wątpliwość, czy należy taki mandat przyjąć, czy raczej odmówić przyjęcia mandatu i udowadniać swoje racje przed Sądem?

Przede wszystkim warto pamiętać, że w przypadku przyjęcia mandatu staje się on od razu prawomocny. Oznacza to, że kierujący nie może już go zaskarżyć, ani podnosić twierdzeń takich jak np. źle dokonany pomiar, które mogłyby podważyć mandat i anulować nałożoną na kierującego pojazdem karę.

Wobec tego należy bardzo głęboko się zastanowić, czy rzeczywiście warto przyjmować mandat za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym mając na uwadze możliwość dokonania przez Policję błędnego pomiaru, jak również niepewność pomiarową uprzędzeń stosowanych przez Policję. Funkcjonariusze Policji co prawda mają obowiązek pouczyć kierującego o prawie odmowy przyjęcia mandatu, jednak jednocześnie ostrzegają kierowcę, że grozi mu grzywna w wysokości do 5 tys. zł. Tymczasem zgodnie z art. 24 k.w. „grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej”. Oznacza to, że kwota 5 tys. zł jest maksymalną kwotą jaką może wymierzyć Sąd. Z doświadczenia życiowego mogę stwierdzić, że jest ona wymierzana naprawdę bardzo rzadko.

Przykładowo, jeżeli zdecydujesz się odmówić przyjęcia mandatu za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym będziesz mógł się bronić przed Sądem podnosząc np. niepewność pomiarową urządzeń stosowanych przez Policję do mierzenia prędkości.

Warto wiedzieć, że urządzenia stosowane przez Policję, tj. tzw. suszarki czy videorejestratory obarczone są błędem pomiaru. Niekiedy wynosi ok nawet +/- 3 km/h. Oznacza to, że jeżeli pomiar wykazał, że jechałeś z prędkością 101 km/h to równie prawdopodobne jest, że mogłeś jechać z prędkością 104 km/h, jak i 98 km/h. Warto pamiętać również o podstawowej zasadzie prawa karnego, która nakazuje rozstrzygać wątpliwości na korzyść sprawcy. W tym przypadku zastosowanie tej zasady nakazuje Sądowi przyjąć, że jechałeś z prędkością niższą tj. 98 km/h wobec tego nie przekroczyłeś prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym i nie ma podstaw by zatrzymać Ci prawo jazdy.

Jednak gdy zdecydujesz się przyjąć mandat pozbawisz się możliwości podnoszenia powyższych argumentów. Oczywiście możesz je przedstawić również funkcjonariuszom Policji, którzy będą dokonywać kontroli, jednak wątpliwe jest czy te argumenty ich przekonają. Dlatego warto przedstawić je przed Sądem.

Podsumowując, jeżeli zdecydujesz się nie przyjąć mandatu karnego za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym to:

 1. funkcjonariusz Policji sporządzi wniosek o ukaranie, który następnie zostanie przesłany do Sądu

 2. będziesz mógł bronić się przed Sądem i podnosić argumenty dotyczące np. prawidłowości pomiaru prędkości

 3. jeżeli Sąd uzna, że jesteś niewinny będziesz mógł domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa za niesłuszne zatrzymanie dokumentu prawa jazdy.

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Jakie są skutki odmowy przyjęcia mandatu za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć. Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. michal102030 pisze:

  Witam.. na początku czerwca br. Zostałem zatrzymany za przekroczenie prędkości ( pomiar robiony radarem przed policjanta) prędkość jaka została wykazana to 83 km/h. Sęk w tym że w owym czasie jechałem 70km/h na tempomacie… Po zatrzymaniu odmówiłem mandatu zrobiłem zdjęcie tempomatu gdyż po zatrzymaniu auta prędkość z jaką jechałem została na wyświetlaczu elektronicznym… CZY z tym zdjęciem mam szanse wygrać sprawę w sądzie ???

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   wszelkie dowody, które Pan zbierze, a które mogą świadczyć o Pana wersji będą przydatne. Jednakże i tak w Sądzie powinien Pan wnosić o biegłego z zakresu prawidłowości pomiaru prędkości, który powinie ocenić czy to była Pana prędkość czy prędkość innego samochodu a zdjęcie, które Pan zrobił może biegłemu pomóc w ustaleniu rzeczywistego stanu faktycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *