Komu powinno być przekazane prawo jazdy w przypadku przekroczenia prędkości o 50 km/h?

Do napisania niniejszego artykułu skłoniło mnie następujące pytanie czytelnika:

mam pytanie, zostałem zatrzymany za rzekome przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. W związku z tym, że poruszałem się w kolumnie samochodów a dodatkowo pomiar wykonywany był na łuku drogi, nie przyjąłem mandatu, Policja odebrała mi prawo jazdy za pokwitowaniem i powiedziała że zostanie ono przesłane do starostwa powiatowego, czy to prawda?”

Na samym wstępie należy przypomnieć, iż 18 maja 2015 roku funkcjonariusze policji w związku z przekroczeniem prędkości o więcej niż 50 mk/h w terenie zabudowanym, otrzymali nowe narzędzie do zatrzymywania dokumentów praw jazdy za w/w wykroczenie. Przed 18 maja 2015 roku, za przekroczenie prędkości policjant nie miał podstaw prawnych do zatrzymania dokumentu prawa jazdy.

Procedura zatrzymania dokumentu za w/w wykroczenie wygląda zawsze tak samo. Kierowca, wobec którego zostało ujawnione wykroczenie jazdy w terenie zabudowanym z prędkością co najmniej 101 km/h, gdzie ograniczenie jest do 50 km/h zostaje zatrzymany do kontroli drogowej, która w konsekwencji doprowadzi do utraty prawa jazdy na 3 miesiące. Nie ma tu znaczenia to czy kierowca przyjął mandat czy nie, w przypadku nieprzyjęcia mandatu Policja i tak kieruje do właściwego starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy. Jedyną możliwością ochrony przed wydaniem przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy jest zawieszenie postępowania administracyjnego.

Oceniając przedmiotową sprawę w pierwszej kolejności należy wskazać, że uprawnienia do zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym daje Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Zgodnie z rozdziałem 3 zatytułowanym „Zatrzymywanie praw jazdy i pozwoleń oraz cofanie i przywracanie uprawnień do kierowania pojazdami”, w którym znajduje się art. 135. 1. Policjant:

1a) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na:

a) kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym (…).

Mając na uwadze powyższe nasuwa się pytanie, co jeżeli kierowca nie zgadza się z mandatem i go nie przyjmie?

Jeżeli podczas zatrzymania za przekroczenie prędkości kierowca nie zgadza się z decyzją funkcjonariuszy Policji i nie przyjmie nałożonego na niego mandatu karnego to sprawa zostanie przekazana do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia.

Pomimo powyższego Policja kieruje wniosek o zatrzymanie prawa jazdy w terminie 7 dni do odpowiedniego starosty i nie ma tu znaczenia to, czy kierowca przyjął mandat czy też nie. Starosta, który otrzymuje wniosek Policji wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy i nadaje jej rygor natychmiastowej wykonalności. Kierowca, który nadal porusza się pojazdem po wydaniu w stosunku do niego decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy naraża się na przedłużenie okresu o kolejne 3 miesiące. Jedyną możliwością zabezpieczenia się przed wydaniem przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy jest złożenie do niego wniosku o zawieszenie postępowania administracyjnego.

Procedurę administracyjną dotyczącą zatrzymania prawa jazdy opisałem w artykule „ … ”

Pragnę wskazać, że pomiary dokonywane przez Funkcjonariuszy Policji czy Inspekcję Transportu Drogowego niejednokrotnie wykonane są w sposób nieprawidłowy. Oznacza to, że prędkość wskazana przez powyższe jednostki, może się faktycznie różnić od prędkości z jaką poruszał się kierujący dlatego warto jest ocenić, czy zmierzona przez uprawnione do tego jednostki jest prawidłowa.

Odmowa przyjęcia mandatu karnego za przekroczenie prędkości oraz związana z tym droga sądowa niesie za sobą szereg przywilejów:

  • nie przyjmując mandatu kierujący może dochodzić swoich racji przed Sądem;

  • kierujący może doprowadzić do zawieszenia postępowania administracyjnego;

  • starosta zawieszając postępowanie nie wydaje decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy;

  • w przypadku uniewinnienia może domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa za niesłuszne zatrzymanie dokumentu prawa jazdy.

Podsumowując, jeżeli chodzi o wykroczenie przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym i zatrzymanie prawa jazdy z tym związane, zawsze należy się zastanowić czy pomiar prędkości był przeprowadzony w sposób prawidłowy, a co za tym idzie czy decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy była słuszna. Jeżeli kierowca nie przyjmie mandatu, ponieważ będzie miał wątpliwości, wówczas powinien przed Sądem, a nie policjantem dochodzić swoich racji. Jest to o tyle ważne, że w przypadku skierowania sprawy na drogę sądową istnieje większa szansa na zawieszenie postępowania administracyjnego dotyczącego zatrzymania prawa jazdy.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

tel. 697-053-659 lub 022/629-00-36

mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • Poleć
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • LinkedIn
  • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Komu powinno być przekazane prawo jazdy w przypadku przekroczenia prędkości o 50 km/h?

  1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć. Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  2. Darek pisze:

    Witam straciłem 22.07.2017 prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 56 km/h na 3 miesiące posiadając kategorię B,C,C+E jestem kierowcą zawodowym i zarazem straciłem pracę oraz źródło utrzymania rodziny przez 3 miesiące czuje się 3 krotnie ukarany raz mandat dwa utrata prawa jazdy i trzy pracy .Czy to jest zgodne z konstytucją

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *