Konsekwencje przyjęcia mandatu za wykroczenie przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym

Celem niniejszego artykułu jest opisanie procedury zatrzymania prawa jazdy kierowcy, który przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, konsekwencje przyjęcia mandatu za to wykroczenie oraz jakie prawa traci kierowca w związku z przyjęciem mandatu.

Na samym wstępie należy przypomnieć, iż 18 maja 2015 roku funkcjonariusze policji w związku z przekroczeniem prędkości o więcej niż 50 mk/h w terenie zabudowanym, otrzymali nowe narzędzie do zatrzymywania dokumentów praw jazdy za w/w wykroczenie. Przed 18 maja 2015 roku, za przekroczenie prędkości policjant nie miał podstaw prawnych do zatrzymania dokumentu prawa jazdy.

Procedura zatrzymania dokumentu za w/w wykroczenie wygląda zawsze tak samo. Kierowca, wobec którego zostało ujawnione wykroczenie jazdy w terenie zabudowanym z prędkością 101 km/h, gdzie ograniczenie jest do 50 km/h zostaje zatrzymany do kontroli drogowej, która w konsekwencji doprowadzi do utraty prawa jazdy na 3 miesiące.

Dla większości kierowców utrata prawa jazdy jest ogromnym zaskoczeniem, mało kto spodziewa się, że za przekroczenie prędkości można pożegnać się z prawem jazdy aż na 3 miesiące.

Wobec powyższego powstaje pytanie czy przyjmować mandat za przekroczenie prędkości i grzecznie przeczekać okres 3 miesięcy bez samochodu czy jednak nie przyjmować mandatu i postarać się udowodnić swoje rację przed Sądem?

Jeżeli kierowca przyjmie mandat za wykroczenie, wówczas z momentem podpisania mandatu staje się on prawomocny. Oznacza to, że kierowca nie ma żadnej drogi odwoławczej oraz pozbawia się obrony swoich racji np. z powodu źle przeprowadzonego pomiaru prędkości, niepewności pomiarowej lub błędu pomiaru.

Należy w tym miejscu podkreślić, że kierowca, który podpisał mandat, a dopiero potem dowiedział się, że do wykroczenia nie doszło może złożyć do Sądu wniosek o uchylenie prawomocności mandatu zgodnie z art. 101 § 1 – 1b kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Niestety trzeba mieć na uwadze, iż taki wniosek można złożyć w terminie 7 dni od daty podpisania mandatu. Oznacza to, że w przypadku przekroczenia tego terminu kierowca pozbawia się prawa do kwestionowania słuszności kary za popełnione wykroczenie. Szerzej o tej kwestii w innym artykule.

W związku z powyższym należy głęboko się zastanowić, czy zawsze za namową funkcjonariuszy Policji warto jest przyjąć mandat za wykroczenie przekroczenia prędkości pamiętając o możliwości źle przeprowadzonego pomiaru lub niepewności pomiarowej. Kierowca, który rzekomo popełnił wykroczenie oczywiście zawsze jest pouczany przez funkcjonariuszy o prawie do odmowy przyjęcia mandatu, lecz od razu jest straszony, że Sąd może wymierzyć grzywnę do 5000 zł oraz obciążyć kosztami postępowania. Oczywiście jest to prawdą, którą potwierdza art. 24 § 1 grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Niemniej jednak w tym miejscu należy powołać się na doświadczenie zawodowe, które jednoznacznie wskazuje, że Sądy bardzo rzadko orzekają karę grzywny w najwyższym wymiarze, ponieważ kara grzywny zależy od dochodów osiąganych przez obwinionego, stopnia społecznej szkodliwości oraz stopnia zawinienia popełnionego wykroczenia.

Otóż funkcjonariusze policji mierzą prędkość stacjonarnie przez tzw. suszarki lub mobilnie przez wideorejestratory w nieoznakowanych radiowozach. Doświadczenie wskazuje, że zarówno pierwsze jak i drugie urządzenia pozostawiają wiele wątpliwości co do prawidłowości przeprowadzonego pomiaru. Dla przykładu wideorejestrator rapid 2 jest obarczony błędem pomiarowym na poziomie nawet +/- 3 km/h. Oznacza to, że jadąc z prędkością 102 km/h możemy poruszać się z prędkością 105 km/h lub 99 km/h, a żaden policjant „na oko” nie jest w stanie określić z jaką prędkością poruszał się kierowca, a co za tym idzie nie może być mowy o przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym.

Wniosek z tego taki, że funkcjonariusz policji nie może nam zatrzymać dokumentu prawa jazdy. Niestety takie argumenty nie trafiają do policjantów na drodze tylko trzeba je podnosić przed Sądem, a taką możliwość daje nam tylko i wyłącznie odmowa przyjęcia mandatu za wykroczenie.

Jak już wspomniałem wcześniej, funkcjonariusz policji zatrzyma prawo jazdy jeżeli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Jednakże mało kto wie, jak wygląda procedura samego zatrzymania prawa, co się z nim dzieje i kto wydaję ostateczną decyzję. Otóż po dokonaniu fizycznego zatrzymania dokumentu prawa jazdy przez policjanta, nasze prawo jazdy wysyłane jest do właściwego Starosty wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o zatrzymaniu dokumentu na 3 miesiące.

Tutaj bardzo ważna informacja, Starosta po otrzymaniu takiego wniosku nie podejmuje od razu decyzji o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy. Starosta na samym początku wydaję decyzję o wszczęciu postępowania administracyjnego, które ma ustalić czy są podstawy do tego czy taki dokument zatrzymać. Zawsze decyzja o wszczęciu postępowania administracyjnego jest wysyłana do osoby, której zatrzymano prawo jazdy. Po otrzymaniu takiego pisma najlepiej jest złożyć do Starosty wniosek o zawieszenie postępowania administracyjnego w związku z nieprzyjęciem mandatu do czasu prawomocnego wyjaśnienia sprawy karnej. Jeżeli Starosta zgodzi się z argumentami i zawiesi postępowania do czasu prawomocnego wyroku Sądu karnego, wówczas nie zostanie wydana decyzja administracyjna o zatrzymaniu prawa jazdy.

Powyższe oznacza, że nie przyjęcie mandatu niesie za sobą szereg przywilejów:

 • nie przyjmując mandatu możesz dochodzić swoich racji przed Sądem;

 • możesz doprowadzić do zawieszenia postępowania administracyjnego

 • Starosta jeżeli zawiesi postępowanie nie wyda decyzji o zatrzymaniu dokumentu

 • w przypadku uniewinnienia może domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa za niesłuszne zatrzymanie dokumentu prawa jazdy.

Podsumowując, jeżeli chodzi o wykroczenie przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym i zatrzymanie prawa jazdy z tym związane, zawsze należy się zastanowić czy pomiar prędkości był przeprowadzony w sposób prawidłowy, a co za tym idzie czy decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy była słuszna. Jeżeli kierowca nie przyjmie mandatu, ponieważ będzie miał wątpliwości, wówczas powinien przed Sądem, a nie policjantem dochodzić swoich racji.

Autor: Apl. Adw. Bartosz Nadwodny

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „Konsekwencje przyjęcia mandatu za wykroczenie przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć. Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. ggg pisze:

  Wczoraj zabrano mi prawo jazdy w związku z przekroczeniem prędkości o 52 km na terenie zabudowanym. Prędkość 102 km zarejestrował wideoradar umieszczony w nieoznakowanym radiowozie. Przestraszony przyjąłem mandat na kwotę 400 PLN i 10 punktów karnych. Już podczas rozmowy z policjantami miałem wątpliwość, czy przekroczyłem te 100 km/h. Bo to,że przekroczyłem 90 km /h jest bezsporne. Czy ja mogę jeszcze szukać ratunku w błędnym pomiarze wideorejestroatora lub błędem pomiaru wideorejestratora. Czy podpisanie mandatu zamyka mi tą drogę. Pomiar prędkości robiono zaraz za tablicą oznaczającą teren zabudowany.Czy nagranie mojej jazdy i nagranie mojej rozmowy z policjantami ( oni siedzieli na przednich siedzeniach swojego radiowozu , ja stałem przy uchylonej szybie od strony pasażera) jest przechowywane w policji czy od razu kasowane.
  Dodam,że policjanci sami powiedzieli,że dziwią się ,że mnie nie sfotografował radar stacjonarny ( faktem jest ,że zwolniłem ), który stoi jakieś 400 – 500 m za tablicą oznaczającą teren zabudowany. Skoro radar nie zrobił mi zdjęcia,a oni się dziwili to oznacza,że ich wideorejestrator był chyba zły.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   jedynym wyjściem jaki może Pana uratować jest wniosek do Sądu o uchylenie prawomocności mandatu. Niestety trzeba to zrobić w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty podpisania mandatu. Wniosek taki musi Pan złożyć do Sądu właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia i w uzasadnieniu takiego wniosku musi Pan wskazać dlaczego według Pana nie powinien Pan odpowiadać za wykroczenie przekroczenia prędkości. Nagranie z wideorejestratora usuwa się w terminie o ile mnie pamięć nie myli 3 miesięcy od dnia popełnienia Pańskiego wykroczenia co daję podstawę do tego, że nie będzie ryzyka jego usunięcia przed posiedzeniem Sądu.

 3. Mario pisze:

  Witam
  Chciałbym sie dowiedzieć z jaka data Sad wyda orzeczenie o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące. Czy bedą sie liczyć od dnia zatrzymania przez policję czy od wyroku sad.
  Chodzi o taka sytuacje. Zatrzymuje mnie policja w terenie zabudowany za przekroczenie powyżej 50 km/h. Nie mam przy sobie prawa jazdy i nie przyjmuje mandatu. Sad po 2 miesiąca wydaje wyrok o zatrzymaniu prawa jazdy i czy 3 miesiące liczymy od dnia uprawomocnienia sie wyroku czy od dnia zatrzymania przez policję. I czy przez ten czas mogę jeździć samochodem?
  Z góry dziękuje

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   okres zatrzymania prawa jazdy jest zawsze liczony od dnia, w którym organ pozbawi Pana tego dokumentu. Okres zatrzymania nie liczy się od dnia wydania wyroku. Natomiast musi Pan wiedzieć, że jeżeli Sąd uzna Pana za winnego przekroczenia prędkości to nie będzie orzekał o zatrzymaniu prawa jazdy, ponieważ w świetle obowiązujących przepisów nie może orzec zakazu za to wykroczenie. Decyzję o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym orzeka Starosta lub Prezydent. Sąd stwierdza tylko Pana winę w popełnionym wykroczeniu.

 4. Marcin pisze:

  Witam,
  W dniu dzisiejszym zatrzymano mi prawo jazdy. Wedle wskazań radaru którym posługiwał się policjant poruszałem zię z prędkością 51km/h w terenie zabudowanym. W pośpiechu przyjąłem mandat. Dodam iż sytuacja miała miejsce w okolicy lotniska w Warszawie. Po przeczytaniu powyższego artukułu zastanawiam się czy nie mam podstaw do zakwestionowania wskazań urządzenia. Proszę o poradę co mogę w tej sytuacji zrobić?

  Pozdrawiam
  Marcin

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   w tej sytuacji powinien Pan złożyć wniosek o uchylenie prawomocności mandatu. Czas na złożenie takiego wniosku wynosi 7 dni od daty przyjęcia mandatu. We wniosku powinien Pan powołać argumenty na to, że sprzęt stosowany przez funkcjonariuszy Policji jest obarczony niepewnością pomiarową i w rzeczywistości nie ma dowodu na to, że przekroczył Pan prędkość o 51 km/h w terenie zabudowanym.

 5. Siwix1 pisze:

  Witam Dziś koło godziny 9.05 dostałem mandat za przekroczenie prędkości o 62km w terenie zabudowanym. Policja zatrzymała mi prawo jazdy i przyjąłem mandat.( już zapłaciłem) Z tego co czytałem można jeszcze coś zrobić w momencie gdy mandat jest jeszcze nie zapłacony. Czy jest jakaś możliwość wystosowania jakiegoś pisma o zwrot prawa jazdy? powołując się np na błąd pomiarowy albo coś innego? Nie chodzi tu o mandat i punkty chodzi o zwrot prawka. Teoretycznie policja nie cofnęła mi uprawnień…??? Więc jazda bez dokumentu nie powinna być karana przedłużeniem zatrzymania prawka do 6mc? jak to jest z tymi przepisami?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   może Pan złożyć w terminie 7 dni od daty podpisania mandatu wniosek o uchylenie prawomocności mandatu karnego. Wniosek jak wspomniałem wcześniej musi być złożony w tym terminie, ponieważ w innym wypadku zostanie odrzucony. Jeżeli 7 dni już minęło, wówczas nie ma szans na szybsze odzyskanie dokumentu prawa jazdy. Wniosek składa się do Sądu, który jest właściwy dla miejsca popełnienia wykroczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *