Na jaki okres może być zatrzymany dokument prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym

Jak zostało opisane w artykule Zatrzymanie prawa jazdy za wykroczenie przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym funkcjonariusz policji za ujawnienie właśnie takiego wykroczenia czyli przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym zatrzyma dokument prawa jazdy. W związku z tym pojawia się pytanie na jaki okres prawo jazdy zostanie zatrzymane oraz jaki organ podejmuje decyzję o zatrzymaniu dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami.

W sytuacji kiedy policjant zatrzyma Ci dokument prawa jazdy za popełnienie w/w wykroczenia to w następnej kolejności wysyła Twoje prawo jazdy do Wydziału Komunikacji, w którym odbierałeś dokument prawa jazdy. Następnie Starosta otrzymując dokument prawa jazdy z komendy policji, która dokonała zatrzymania prawa jazdy wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy z rygorem natychmiastowej wykonalności. Jednakże znów powstaje pytanie na jaki okres Starosta zatrzyma prawo jazdy? Otóż Starosta po otrzymaniu prawa jazdy wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Oznacza to, że od daty zatrzymania dokumentu na drodze przez policjanta kierowca nie będzie mógł prowadzić pojazdu mechanicznego przez okres 3 miesięcy.

Dla wyjaśnienia należy zaznaczyć, iż po tych 3 miesiącach kierowca będzie mógł bez żadnych problemów odebrać dokument prawa jazdy.

Natomiast jeżeli Starosta wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy, ale kierowca nadal będzie się poruszał po drogach i zostanie zatrzymany do kontroli, wówczas Starosta przedłuża okres zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy.

Czyli okres zatrzymania prawa jazdy łącznie nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.

Jednakże kierowca, który mimo przedłużenia przez Starostę okresu zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy, porusza się samochodem, wówczas w takiej sytuacji Starosta cofnie takiemu kierowcy uprawnienia do kierowania pojazdami. Oznacza to, że zgodnie z nowelizacją z dnia 20 marca 2015 roku kierowca, któremu zostaną cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami w związku z niestosowaniem się do przedłużonego okresu zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy, wówczas kierowca ten może uzyskać uprawnienie do kierowania pojazdami po ponownym spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż kierowca, który nie będzie się stosował do drugiej decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy przez starostę będzie musiał od samego początku jeszcze raz przejść całą drogę do uzyskania dokumentu jakby wyrabiał dokument pierwszy raz w życiu.

Podsumowując jeżeli Starosta wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy, wówczas kierowca po tym okresie idzie do Wydziału Komunikacji i odbiera dokument prawa jazdy. Natomiast jeżeli kierowca nie stosuje się do decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy, porusza się w tym czasie samochodem i zostanie zatrzymany przez funkcjonariuszy policji, wówczas Starosta przedłuża okres zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy. Jednakże jeśli kierowca mimo przedłużonego okresu do 6 miesięcy i tak porusza się samochodem to zostaną mu cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Co będzie oznaczało, iż kierowca, któremu zostaną cofnięte uprawnienia właśnie za niestosowanie się do drugiej decyzji Starosty o zatrzymaniu dokumentu, będzie zmuszony od początku przejść drogę do uzyskania prawa jazdy jak osoba ubiegająca się o wydanie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami po raz pierwszy.

Autor: apl. adw. Bartosz Nadwodny

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

57 odpowiedzi na „Na jaki okres może być zatrzymany dokument prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym

 1. obywatel pisze:

  czytając Pańskie komentarze zdumiewa mnie łatwość /być może wynikająca z głupoty/ z jaka przechodzi Pan do porządku dziennego nad łamaniem praw obywatelskich i wprowadzaniem państwa policyjnego. Dlaczego? Otóż przed wejściem w życie wspomnianej ustawy obywatel mógł odmówić przyjęcia mandatu i wówczas jego sprawę rozpatrywał Sąd. Obecnie jest to decyzja POLICJANTA. To on na podstawie absolutnie dowolnych oskarżeń może każdemu odebrać prawo jazdy. Dlaczego? Bo nie potrafi posługiwać się fotoradarem, bo ma sprzęt niedopuszczony do użycia, bo zmierzył prędkość nie tego samochodu, bo wreszcie, tak mu się podoba. Może to zrobić śmiało, bo przecież NIE MA ŻADNEGO DOWODU na popełnione wykroczenie. Nie ma, bo nie musi. Policjant postanowił zabrać prawo jazdy, to tak pięknie wygląda w mediach! Już odebraliśmy 150 praw jazdy! A starosta decyzję automatycznie przyklepuje. Oczywiście mogę się „odwołać”. Do SKO. Ale chyba nawet Pan jest w stanie zrozumieć,że potrwa to dłużej niż okres zatrzymania prawa jazdy. Czyli w pełnym „majestacie prawa” jestem pozbawiony możliwości korzystania z samochodu, bo policjant tak sobie postanowił. Nie będę już Panu pisał np o art 16 Kodeksu Wykroczeń, bo pewnie się to Panu obiło o uszy. Być może. I co Pan na to panie „prawniku”? Nie raczył Pan zauważyć, że na pańskich oczach i za Pańskim PRZYZWOLENIEM łamane jest prawo obywatela a państwo staje się państwem policyjnym?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, coś się Panu pomieszało. jestem prawnikiem, adwokatem. Na tym blogu informuje czytelników o obowiązujących przepisach prawa w sprawach o przestępstwa i wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, dokonuję ich interpretacji, udzielam odpowiedzi na zapytania czytelników. W ramach wykonywanego zawodu adwokata reprezentuję również moich klientów przed Policją, Prokuraturą, Sadem. Nie jestem ustawodawcą, nie tworzę przepisów prawa, nie mam wpływu na kształt ustaw tworzonych przez Parlament przy udziale Prezydenta RP. Obecne, znowelizowane przepisy ustaw: Kodeks Karny, Prawo o ruchu drogowym i o kierujących pojazdami weszły w życie bez mojego „przyzwolenia”. Jeśli zatem myślał Pan, że miałem jakikolwiek wpływ na treść tych nowelizacji, to jest Pan w błędzie.

   Proszę również zważać na język, jakim się Pan posługuje. Nie będę tolerował na przyszłość podobnego, obraźliwego miejscami języka.

 2. aneta pisze:

  Dzień dobry,

  mam pytanie, czy w świetle obecnych zmian w prawie ruchu drogowego i we wspomnianym przypadku zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym dalej możliwe jest odwoływanie się od decyzji Starosty poprzez pismo wyjaśniające i wnioskujące o skrócenie czasu zatrzymania prawa jazdy? Uprzednio można było zwrócić się do Sądu lub Prokuratora, czy obecnie jest to pismo bezpośrednio do Starosty czy Wydziału Komunikacji urzędu, w którym odbierało się ww. prawo jazdy?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   jak najbardziej przysługuje Pani odwołanie się od decyzji Starosty. Jednakże proszę pamiętać, że decyzja Starosty ma rygor natychmiastowej wykonalności. Niestety nowelizacja z dnia 20 marca 2015 roku nie przewiduje za wykroczenie przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym krótszego okresu zatrzymania prawa jazdy niż 3 miesiące. W związku z tym Pani pismo o skrócenie zakazu nie znajdzie podstaw do uwzględnienia.

 3. Grave pisze:

  Witam
  „Starosta po otrzymaniu prawa jazdy wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy” – czyli nie może wydać decyzji o zatrzymaniu nie mając go fizycznie w „ręku” ?

 4. Roman pisze:

  Witam, a jak wyglada sytuacja jak nie mam przy sobie dokumentu a przekroczylem predkosc o ponad 50km/h?
  Slyszalem ze dostaje sie mandat 50zl i tyle.
  Powstaje jeszcze pytanie co w przypadku gdy nie zgadzam sie z mandatem bo pomiar byl np. wykonany Iskrą, czy moga mi odebrac prawo jazdy podczas kontroli nawet jak nie przyjme mandatu?

  • Agnieszka Rzeszut pisze:

   Witam,

   jeżeli policjant zatrzymał Panu dokument za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym i Starosta wyda decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy, a Pan mimo tego nadal porusza się samochodem, wówczas w przypadku kontroli drogowej znów informacja o tym fakcie trafia do Starosty, który automatycznie przedłuża decyzję o zatrzymaniu do 6 miesięcy. Jednakże jak Pan nadal się porusza samochodem mimo przedłużenia zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy i znów zatrzyma Panu dokument prawa jazdy, wówczas Starosta cofa Panu uprawnienia do kierowania pojazdami.

   Odpowiadając na Pana drugie pytanie, jeżeli nie zgadza się Pan z decyzją funkcjonariusza Policji i nie przyjmie Pan mandatu, wówczas i tak policjant odbierze Panu dokument prawa i prześle go do Starosty.

   • Robert pisze:

    „Witam, a jak wyglada sytuacja jak nie mam przy sobie dokumentu a przekroczylem predkosc o ponad 50km/h?”
    Nie odpowiedział Pan konkretnie na pytanie, którego zadał kolega wyżej. Jak wygląda sytuacja kiedy nie mamy przy sobie prawa jazdy i policjant nie może fizycznie go zatrzymać i przesłać do starosty?

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

     Witam,

     zagadnienie przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym bez dokumentu wygląda podobnie jakby Pan ten dokument miał przy sobie. Po ujawnieniu przez policjanta omawianego wykroczenia i braku dokumentu policjant i tak wysyła do Sądu wniosek o zatrzymanie Pańskiego prawa jazdy. Starosta po otrzymaniu takiego pisma po pierwsze zawiadomi Pana o wszczęciu postępowania administracyjnego a po drugie wyśle do Pana pismo wzywające do zwrotu dokumentu prawa jazdy. W tym miejscu należy podkreślić, iż okres zatrzymania prawa jazdy biegnie od dnia, kiedy zwróci Pani dokument prawa jazdy. Jeżeli dokumentu Pan nie odda, wówczas okres zatrzymania prawa jazdy nie zaczyna swojego biegu.

     • Aleksander pisze:

      Witam,
      zabrano mi prawo jazdy na 3 m-ce. okres ten niebawem mija. jakie są konsekwencje jeśli bo odbiorze prawa jazdy zostanę zatrzymany raz jeszcze za przekroczenie ponad 50 km. czy procedura jest ta sama, uprawnienia będą zatrzymane na 3 -mce? czy jest to jednak traktowane jako recydywa i kary są większe?
      pozdrawiam

     • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam,

      jeżeli ponownie przekroczy Pani prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h, wówczas prawo jazdy zostanie zatrzymane na 3 miesiące. Nie ma żadnych przepisów, które zaostrzałby odpowiedzialność karną za to samo wykroczenie.

 5. Grave pisze:

  Witam
  Jeżeli kierowca nie ma przy sobie prawa jazdy to policjant nie może go zatrzymać. Przepis wyraźnie stanowi:
  Art. 135.
  Policjant:
  1a) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na: a) kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym…. Koniec kropka. Nie ma innej możliwości bo takowej przepisy nie przewidują. Musi postępować zgodnie z przepisami i w granicach prawa.

 6. Milena pisze:

  Witam,
  Co dzieje się w przypadku, kiedy kierowca posiadał wszystkie kategorie i zostało zatrzymane mu prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym (jechał 108km/h), a na przykład kategoria „T” jest mu niezbędna do wykonywania pracy… Czy możliwe jest wydanie jakiegoś zaświadczenia dzięki, któremu mógłby poruszać się tymi pojazdami?

  • Damian Paduch pisze:

   Witam,
   Niestety w przypadku przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h Starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Decyzja ta obejmuje wszystkie kategorie i aktualny stan prawny nie przewiduje możliwości wyodrębnienia jakiejkolwiek kategorii prawa jazdy, która miałaby nie być objęta zatrzymaniem. Przysługuje Pani jedynie możliwość odwołania się od decyzji Starosty do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, jednakże trzeba pamiętać o tym, że decyzji tej nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności, a więc odwołanie nie wstrzymuje jej wykonania.

 7. Franki pisze:

  Witam,
  z tego co czytam wynika niestety, że jeśli dojdzie już do zatrzymania dokumentu prawa jazdy przez funkcjonariusza policji za przekroczenie prędkości o ponad 50km/h w obszarze zabudowanym to obsolutnie nie ma żadnej możliwości obrony lub odwołania od tej decyzji. Jeśli starosta z automatu „przyklepuje” takie działania policji, nie zważając nawet na fakt, że prędkość została rzekomo przekroczona o jedyne 53km/h (wg fotoradaru iskry) czyli biorąc pod uwagę błąd pomiaru to mogło być równie dobrze 48km/h, nie mówiąc już o tym, że wyłapanie Iskrą motocykla z odległości 500m na ruchliwej drodze graniczy z cudem; to według mnie jest to zwykle bezprawie! Gdzie i jak można się odwołać od tej decyzji?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   niestety ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz ustawa o kierujących pojazdami nie daje Staroście możliwości odstąpienia od decyzji o zatrzymaniu dokumentu prawa jazda. Kolejnym przykrym faktem jest to, że na drodze funkcjonariusz Policji od razu zatrzyma dokument prawa jazdy nawet jak nie kierowca nie zgodzi się z decyzją funkcjonariusza Policji. Niemniej jednak jak Pan się nie zgadza z decyzją funkcjonariusza Policji to nie powinien Pan przyjmować mandatu, wobec czego sprawa zostanie skierowana do Sądu karnego. W tej sytuacji Starosta oczywiście otrzyma Pański dokument prawa jazdy, ale do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia nie będzie mógł wydać decyzji o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy, a co więcej Starosta jest zmuszony zwrócić dokument prawa jazda po okresie 3 miesięcy jeżeli w tym czasie wyrok w sprawie karnej się nie uprawomocni.

 8. Pp pisze:

  A co sie stanie oprocz przedluzenia do 6 miesiecy okresu zatrzymania prawa jazdy sytuacji jesli po jego zatrzymaniu na 3 miesiace z powodu przekroczenia predkosci o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym kierowca nadal prowadzi samochod i zostanie zatrzymany przez policję? Czy w ten sposob popelnia przestepstwo czy wykroczenie? Czy bedzie miał możliwość odjechać czy auto będzie odholowane przez policję?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   jeżeli kierowca przekroczy prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowany to funkcjonariusz policji zatrzyma dokument prawa jazdy i wyśle go do Starosty, który wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Jednakże jak kierowca nie stosuje się do tej decyzji i nadal porusza się samochodem i zostanie zatrzymany przez policję, wówczas Starosta przedłuża okres zatrzymania prawa jazdy o kolejne 3 miesiące, czyli łącznie okres zatrzymania wynosi 6 miesięcy. Jednak kierowca, który pomimo zatrzymanego dokumentu na 6 miesięcy i tak porusza się samochodem i zostanie zatrzymany nawet do rutynowej kontroli drogowej to w takiej sytuacji traci uprawnienia do kierowania pojazdami. W sytuacji kiedy Starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, osoba która chce te uprawnienia odzyskać jest traktowana jako osoba, która pierwszy raz ubiega się o dokument prawa jazdy. Oznacza to, że taki kierowca będzie zmuszona począwszy od zapisania się do szkoły jazdy przejść całą drogę jakby starał się o prawo jazdy pierwszy raz w życiu.

 9. Pp pisze:

  Rozumiem, a czy oprocz tyxh sankcji sa jeszcze sankcje finansowe i karne za poruszanie sie mimo 3 miesiecznefo okresu cofniecia uprawnień? Czy w razie stwierdzenia tego faktu policja odholowuje auto czy tez daje np 24 godziny jak przy odebraniu prawa jazdy? Dziękuję za odpowiedź

 10. Kobieta pisze:

  Jeśli zostanie zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km (pomiar fotoradarem) lub przekroczenie liczby punktów (także na podstawie fotoradaru), czy ten fakt zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   Krajowy Rejestr Sądowy jest to system prowadzony przez Sądy Rejonowe, a dokładniej gospodarcze, w którym to systemie są wprowadzane dane o przedsiębiorcach, stowarzyszeniach oraz dłużnikach niewypłacalnych. W związku z tym fakt popełnienia przez Pana wykroczenia przekroczenia dopuszczalnej prędkości o powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym i zatrzymanie z tym związane Pana dokumentu prawa jazdy nie zostanie odnotowany.
   Natomiast zapewne chodziło Panu o Krajowy Rejestr Karny, w którym wpisywane są informację o prawomocnych wyrokach skazujących. W tym systemie także nie będzie Pan wpisany, ponieważ tak jak wspomniałem wcześniej zostają tam wprowadzane dane osób, wobec których zapadły prawomocne wyroki skazujące za przestępstwo.
   Niemniej jednak system, w którym będzie wpisane Pana wykroczenie to Karta Kierowcy Naruszającego przepisy Ruchu drogowego. W tym systemie są odnotowywane wszelkie wykroczenia związane ze złamaniem zasad ruchu drogowego,w tym przekroczenie prędkości.

 11. Kecaj pisze:

  Witam,

  dziś mi policjant zabrał prawo jazdy na 3 miesiące i przyjąłem mandat. Jak mogę sobie poradzić, aby dalej jeżdzić? Czy do czasu otrzymania decyzji z Starostwa mogę jeżdzić? Czy mogę się odwołać od decyzji Starostwa – do kogo i czy mogę w tym czasie jeździć?

  Podrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   znowelizowana ustawa o kierujących pojazdami mówi wprost, że kierowcy, który przekroczył dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, Starosta zatrzymany dokument prawa jazdy na 3 miesięcy. Jednakże mimo takiej decyzji kierowca nie stosuję się do niej i zostanie zatrzymany przez funkcjonariusza do kontroli drogowej, wówczas prawo jazdy jest zatrzymywane do 6 miesięcy. jeżeli kierowca nadal jeździ samochodem i zostanie zatrzymany, to Starosta cofnie uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Jeżeli taka sytuacja nastąpi czyli cofnięcie uprawnień z powodu niestosowania się zatrzymania prawa to kierowca będzie zmuszony zdawać prawo w taki sposób, jakby starał się pierwszy raz o wyrobienie dokumentu prawa jazdy.

 12. Drew pisze:

  Witam, moje pytanie brzmi tak czy okres 3 miesięcy liczy się od daty otrzymania mandatu? Nie miałem przy sobie prawa jazdy więc go nie oddałem policjantowi, lecz mandaty przyjąłem. Policjant poinformował mnie że mam 24h na jazdę a później mam czekać na pismo ze starostwa. Na spotkaniu w starostwie oddałem prawo jazdy i zostałem poinformowany, że od tego momentu jest liczone 3 miesiące tj w moim przypadku 2 tygodnie od przekroczenia prędkości i ukarania mandatem. Czy mogę napisać jakieś zażalenie w tej kwestii żeby chociaż liczyć te 3 miesiące od daty wystawienia mandatu?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   okres zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym jest liczony od daty zatrzymania dokumentu prawa jazdy. Czyli w Pana przypadku jak nie oddał Pan dokumentu policjantowi na drodze, wówczas okres zatrzymania prawa jazdy nie zaczął biec. W związku z tym zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o kierujących pojazdami okres 3 miesięcy zatrzymania prawa jazdy zaczyna swój bieg od momentu, w którym zwrócił Pan dokument w Starostwie i niestety nie można zrobić tak aby zakaz biegł od dnia kontroli.

 13. Agata pisze:

  A jeżeli jeszcze nie ma decyzji ze starostwa o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące to jaka kara grozi za poruszanie sie samochodem? słyszałam, że 50 zł i 0 punktów karnych to prawda ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   zgodnie ze znowelizowaną ustawą o kierujących pojazdami, kierowcy, który przekroczy w terenie zabudowanym dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h zostanie zatrzymany dokument prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Jeżeli taki kierowca nie stosuję się do decyzji Starosty o zatrzymaniu prawa jazdy i zostanie zatrzymany przez policję w tym czasie do kontroli drogowej, wówczas okres zatrzymania prawa jazdy jest przedłużany łącznie do 6 miesięcy. Mimo tego jak kierowca nadal się porusza i ponownie zostanie zatrzymany na jeździe samochodem, to Starosta cofa uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. W tym miejscu należy podkreślić, iż cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami z powodu niestosowania się zatrzymania prawa jazdy skutkuje tym, że taki kierowca będzie zmuszony zdawać prawo w taki sposób, jakby starał się pierwszy raz o wyrobienie dokumentu prawa jazdy w swoim życiu. W związku z tym mowa o przejściu całej procedury uzyskania prawa jazdy od początku zaczynając od nauczaniu teoretycznym w szkole jazdy oraz jazdach praktycznych z instruktorem.

   • rsuper pisze:

    w sprawie odpowiedzi na pytanie Agaty uważam iż faktycznie grozi kara grzywny z art. 95 kw (Mandat 50 zl) jazda bez dokumentu oraz w przypadku wydania już pierwszej decyzji przez Starostę również grzywna z art. 95 kw oraz informacja do Starosty o złamaniu decyzji. Proszę mnie poprawić jeżeli ktoś ma inną interpretację

 14. marcin pisze:

  witam
  W październiku 2013 zabrano mi prawojazdy za jazdę pod wpywem.Miałem coś około 1.3%
  Sąd wydał wyrok na dwa lata.Tyle,że w wyroku mam ZATRZYMANE nie ZABRANE.Czy mogę ubiegać się o zwrot bez koniecznści zdawanie egzaminu?Za dwa miesiące mija kara.Wszelkie badania zrobiłem od razu.Pozostawiono mo kategorię C.
  Dziękuję za odpowiedź
  Pozdawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, zgodnie z ustawa o kierujących pojazdami, jeżeli okres zatrzymania prawa jazdy przekroczył 1 rok (chodzi tu o okres zakazu prowadzenia pojazdów wskazany przez Sąd w wyroku skazującym, np. za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości), wówczas kierujący pojazdem musi ponownie przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Oznacza to, że czeka Pana ponowny egzamin na prawo jazdy, gdyż Sąd w wyroku skazującym wymierzył panu środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na 2 lata, a więc na okres przekraczający 1 rok.

   Nie do końca zrozumiałem Pana pytania dotyczącego sformułowania użytego przez Sąd w wyroku skazującym. Sąd formułuje to w ten sposób, że :na podstawie art.42 par. 2 k.k. orzeka wobec oskarżonego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych (albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju) na okres 2 lat.

 15. Asia pisze:

  Witam,
  a co w sytuacji, gdy za jedno zdarzenie (przekroczenie o ponad 50 km/h prędkości w terenie zabudowanym):
  – po pierwsze policjant zabrał prawo jazdy (jak rozumiem zostanie ono przekazane do starosty celem wydania decyzji o zatrzymaniu na 3 miesiące);
  – naliczył 10 pkt karnych, co spowodowało przekroczenie 24 pkt karnych.

  Czy w związku z przekroczeniem 24 pkt należy udać się na nowy kurs? A prawo jazdy zwrócone po 3 miesiącach i tak będzie „zabrane” z uwagi na przekroczenie punktów? Czy starosta wydaje dwie odrębne decyzje w ww. zakresie (jedną dot. zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące i drugą dot. przekroczenia liczny punktów)?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   w związku z Pana sytuacją prawdopodobnie po okresie 3 miesięcy zatrzymania prawa jazdy nie zostanie Panu oddany dokument prawa, ponieważ przekroczył Pan liczbę 24 punktów. Sytuacja będzie wyglądała tak, że po okresie 3 miesięcy jak będzie Pan chciał odebrać dokument prawa jazdy to „Pani w okienku” prawa jazdy Panu nie wyda a ponadto skieruje Pana na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji, czyli na kontrolny egzamin, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Jeżeli taki egzamin Pan zda, wówczas bez żadnych problemów odbierze Pan dokument prawa jazdy. Jednakże jak nie uda się Panu przejść pozytywnie egzaminu, wówczas Starosta cofnie Panu uprawnienia do kierowania pojazdami.

 16. Estella pisze:

  Witam!

  Mam pytanie – dzisiaj zostałam „ustrzelona” przez urządzenie Ultralyte w terenie zabudowanym – prędkość dopuszczalna 70km/h (obszar w rzeczywistości bez zabudowań).

  Przekroczenie o 54km. Odmówiłam przyjęcia mandatu – w stresie nie pamiętałam, czy policjant pokazał mi odczyt na urządzeniu, po jakimś czasie kiedy poprosiłam o ponowne ukazanie odpowiedział, że odczyt już się sam skasował.
  Nie zostałam poinformowana ani o czasie pomiaru, ani odległości.

  Nie oddałam także blankietu prawa jazdy, poniewaz nie miałam go przy sobie.

  Jaka jest dalsza procedura? Jak długo mogę jeździć samochodem? Jaka jest szansa, że mandat zostanie anulowany ze względu na rodzaj urządzenia który nie wskazuje pojazdu na którym wykonany był pomiar ani nie „dokumentuje” zdarzenia?

  Pozdrawiam,

  Estella

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   co do prawidłowości samego pomiaru to powinna Pani wnieść jeszcze w postępowaniu przygotowawczym o biegłego/specjalistę z zakresu technologii pomiaru prędkości pojazdów. Biegły ten na podstawie zebranego materiału dowodowego powinien ocenić, czy pomiar wykonany przez funkcjonariusza był przeprowadzony w sposób prawidłowy a co za tym idzie czy zmierzona Pani prędkość była rzeczywistą prędkością, z jaką się Pani poruszała.

   Natomiast co do nieoddania prawa jazdy w dniu kontroli, to funkcjonariusz Policji wyśle do Starosty wniosek o zatrzymanie Pani dokumentu. Starosta po otrzymaniu takiego pisma po pierwsze zawiadomi Panią o wszczęciu postępowania administracyjnego a po drugie wyśle do Pani pismo wzywające do zwrotu dokumentu prawa jazdy. W tym miejscu należy podkreślić, iż okres zatrzymania prawa jazdy biegnie od dnia, kiedy zwróci Pani dokument prawa jazdy.

 17. DD79 pisze:

  Witam.
  16.06.2015r przekroczyłem prędkość o 52 km/h w terenie zabudowanym. Urządzenie ULTRALYTE lti 20-20. Policjant tylko przez chwilę mignął mi wynikiem a jak po chwili chciałem go obejrzeć to już „się wykasował” Oczywiście PJ zostało zatrzymane. Mandatu nie podpisałem licząz na szybką rozprawę z pozytywnym wynikiem ponieważ urządzenie ma podaną przez producenta dokładność +/- 2km/h. Niestety nie jest tak jak Pan pisał powyżej. Mandatu nie podpisałem a Starosta swoje zrobił nie czekają na sprawę sądową. PJ jest zabrane , do końca kary został miesiąc a wezwania na rozprawę brak. W oskarżeniu zostało zapisane 112 km/h na ograniczeniu 70 km/h, notatki nie widziałem policyjnej ale domyślam się że jaest w niej 122 km/h. Proszę o sugestie co dalej???

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   w Pana przypadku najlepiej byłoby złożyć wniosek o zawieszenie postępowania administracyjnego ze względu na odmowę przyjęcia mandatu. Jednakże jak Pan tego nie zrobił, a przyszła już decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy to należy złożyć odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W odwołaniu należy powołać się na okoliczność niepewności pomiarowej urządzenia oraz, że decyzja Starosty jest przedwczesna. Natomiast co do postępowania karnego to po pierwsze należy ustalić na jakim etapie jest Pana sprawa. Jeżeli został już wysłany do Sądu wniosek o ukaranie, wówczas powinien Pan wnosić o pilne wyznaczenie terminu aby przyspieszyć rozpatrzenie Pańskiej sprawy.

 18. Paweł pisze:

  Witam co jeśli PRzekroczymy 24 punkty karne a policja zatrzyma nam prawo jazdy – czy starosta MUSI je oddac bo nie ma podstawy prawnej ??

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym art. 135 ust. 1 pkt. 1g Policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Oznacza to, że w przypadku ujawnienia faktu przekroczenia 24 pkt karnych funkcjonariusz policji zatrzyma kierowcy na drodze dokument prawa jazdy za pokwitowaniem, na którym to pokwitowaniu kierowca może poruszać się przez okres 7 dni. Po zatrzymaniu dokumentu przez policję prawo jazdy wysyłane jest do Starostwa. Starosta po otrzymaniu prawa jazdy i informacji, iż jest przekroczona liczba 24 punktów karnych skieruje kierowcę na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji, czyli kontrolny egzamin na prawo jazdy, na który składa się egzamin teoretyczny i praktyczny. Jeżeli kierowca pozytywnie przejdzie egzamin, wówczas po opłacie ewidencyjnej odbierze dokument prawa jazdy. Natomiast jeżeli kierowca takiego egzaminu nie zda, to cofa mu się uprawnienia do kierowania pojazdami i osoba taka jest traktowana jakby pierwszy raz ubiegała się o prawo jazdy.

 19. Paweł pisze:

  Witam co jeśli Przekroczymy 24 punkty karne a policja zatrzyma nam prawo jazdy – czy starosta MUSI je oddac bo nie ma podstawy prawnej do zatrzymania dokumentu – słyszałem że ludzie tak odbieraja prawa jazdy – czy jest na to jakis arykuł ??

 20. paweł pisze:

  Witam. Mam pytanie w sprawie zatrzymania prawa jazdy na 3 mies.za powyżej 50/godz. Niestety przyjąłem mandat. Czy decyzję starosty mogę zaskarżyć w sądzie jako bezpodstawną,bo nie było wyroku sądu, tylko mandat? Czy tylko pozostaje odwołanie w SKO? I czy zatrzymanie uprawnień przez starostę jest prawomocne dopiero po podtrzymaniu jej przez SKO? Bo czytałem cos o matychmiastowej wykonalności. Dziękuję za odp.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy przez Starostę może Pan zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jednakże proszę pamiętać, iż decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy nadaje się skutek natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że jest wiążąca z chwilą jej wydania.

 21. Michał pisze:

  To kto w końcu decyduje o cofnięciu uprawnień (nie o samym blankiecie prawa jazdy)? Starosta czy sąd?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   organem uprawnionym do wydawania uprawnień lub cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami wydaje Starosta Powiatowy. Natomiast Sąd jedynie orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym.

 22. Krzysztof pisze:

  Witam,
  Z tego co czytam to pisze Pan, że jak się przyjęło mandat to temat jest przegrany. A co z sytuacją kiedy po przyjęciu mandatu wyszły na jaw nowe okoliczności, otóż sprawdziłem swój bardzo dokładny wideo rejestrator z funkcją GPS, który nie wskazał nigdzie abym przekroczył prędkość pow 50km/h w czasie 15 minut przed zatrzymaniem, sprawdzałem bardzo dokładnie widoczne tablice obszaru zabudowanego i zarejestrowaną swoją prędkość i co teraz??? Mandat w szoku niestety przyjąłem, a tu takie fakty, jak mogę się ratować? zostało mi 3 dni do zapłaty.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   jeżeli pojawią się okoliczności, które świadczą o tym, iż nie popełnił Pan zarzucanego wykroczenia, wówczas w terminie 7 dni od daty podpisania mandatu, może Pan złożyć do Sądu wniosek o uchylenie prawomocności. Jak wspomniałem wcześniej może Pan to zrobić tylko i wyłączenie w terminie 7 dnia od daty przyjęcia mandatu. Podstawą prawną jest art 101 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

 23. Łukasz pisze:

  Mam wazne pytanie. 2tyg przed koncem kary 3 miesiecy zostalem zlapany za kierownica. Bede miał przedluzona kare do 6 miesiecy ale chcialbym wiedziec czy kolejne 3 miesiace beda liczone ciągiem czyli konczyly mi sie 3 miesiace 5 marca wuec od 5 marca kolejne 3 miesiace?? Bo minal miesiac a ja nadal nie mam zadnej odpowiedzi z sadu

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   kara zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h w przypadku drugiego zatrzymania wynosi łącznie 6 miesięcy. Oznacza to, że jeżeli prawo jazdy zostało Panu zatrzymane 01 lutego 2016 roku, okres 6 miesięcy będzie się liczył do dnia 06 sierpnia 2016 roku i ani dnia dłużej.

 24. Maciej pisze:

  Witam. A jeśli jest taka sytuacja ze policjant zmierzył mi prędkość powyżej 50 km na godz zabrał mi prawo jazdy sprawa pójdzie do sądu a ja napiszę podanie do starosty czyli w moim przypadku prezydenta sopotu o wstrzymanie się z podpisem zabrania mi prawa jazdy do wyroku sądu skoro policjant źle używał tzw suszarkę ?? Starosta może poczekać z podpisem ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   jeżeli nie przyjął Pan mandatu z powodu źle przeprowadzonego pomiaru prędkości, wówczas sprawa trafi do Sądu, który zapewne po zasięgnięciu opinii biegłego oceni czy pomiar był prawidłowy czy też nie. Natomiast co do postępowania przed Prezydentem to musi Pan oczekiwać na pismo tj. zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego, w którym poinformują Pana, że ma Pan 7 dni na zapoznanie się z aktami administracyjnymi od dnia odebrania listu poleconego. W tym czasie powinien Pan złożyć do Prezydenta wniosek o zawieszenie postępowania administracyjnego z powodu toczącego się postępowania karnego, które ma ogromny wpływ na to czy słusznie został Panu zatrzymany dokument prawa jazdy czy też nie. W uzasadnieniu takiego wniosku powinien Pan opisać na czym miał polegać błąd policjanta, który dokonywał pomiaru.

 25. Edyta pisze:

  WITAM . Mam do pana takie pytanie lecz nie związane z przekroczeniem prędkości. A mianowicie doszło do wypadku samochodowego w sierpniu 2015 roku . Na drodze gdzie nie było domów tylko same pola i drzewa przy drodze. Kierowca zjechał na pobocze i uderzył w drzewo bylo to w nocy. W aucie znajdował się kierowca i czworo pasażerów nikomu nic się nie stało i prawo jazdy nie zostało zatrzymane. Lecz sad orzekł grzywne w wysokości 300 zl i odebranie prawo jazdy na 6 miesięcy liczone od dnia 4 kwietnia 2016 roku. Czy wyrok jest słuszny? Czy to nie powinno być liczone do dnia wypadku tym bardziej że od tamtego czasu i tak za kierownice że tak powiem nie siadał. Wydaje mi się że troche nie sluszny i krzywdzący dla kierowcy. Kierowcy żadnych punktów nie dali a prawo jazdy musiał oddać do Starostwa czy to sprawiedliwe? Proszę o wypowiedź i pomoc w tej sprawie.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych może zacząć swój bieg na kilka sposobów. Jeżeli prawo jazdy zostało zatrzymane przez funkcjonariuszy policji na drodze i następnie przekazane do Sądu, wówczas zakaz biegnie od dnia zatrzymania dokumentu na drodze. Natomiast kiedy dokument nie został zatrzymany i Sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, wówczas zakaz biegnie albo od dnia prawomocnego wyroku, jeżeli Sąd nie zobowiązał oskarżonego/obwinionego do zwrotu prawa jazdy. Jednakże jak Sąd zobowiązał do zwrotu dokumentu prawa jazdy, wówczas zakaz biegnie od dnia oddania dokumentu do wydziału komunikacji.

 26. Edyta pisze:

  Do opisu wyżej dodam że to nie była droga główna tylko boczna a prędkość na przekraczała 80 km/h i było po 24.00 i od wypadku minęło 8 miesiecy. Z góry dziękuję choćby za przeczytanie. Pozdrawiam

 27. Edyta pisze:

  Witam, dziękuję za odpowiedź ale czy mógłby pan mi wytłumaczyć jak to jest bo policja zatrzymała prawojazdy przy wypadku ale po 4 dniach oddali je. Prokuratura umożyła postępowanie a sąd teraz orzekł o zwrocie prawo jazdy do Starostwa. Dlaczego wogóle prawo jazdy zostało zabrane na 6 miesięcy skoro nikomu nic się nie stało, że grzywna to rozumiem nawet zrozumiałabym punkty karne ale zatrzymanie prawa jazdy to jakoś nie mogę zrozumiec dlaczego? Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

 28. Martek pisze:

  Witam,
  Gdy podczas przekroczenia prędkości o 50km/h policjant nałożył mandat w wys 500zl, 10punktow karnych oraz zabral prawo jazdy!! Czy to nie jest za wysoka kara???.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   oczywiście można rozważać na temat surowości kary tj. podwójnego karania za wykroczenie przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Należy także podkreślić, że Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego, jednakże przez obecne „zawirowania” z ową instytucją, skarga nie została rozpoznana. Jednakże w odczuciu społecznym jak najbardziej może się wydawać, że kara jest zbyt surowa.

 29. Paweł pisze:

  Witam
  Mam wielką prośbę mógłby mi Pan wytłumaczyć czy mogę już prowadzić samochód czy nie?
  Moja sytuacja wygląda następująco:
  Straciłem prawo jazdy 25 czerwca 2016 mniej wiecej o godzinie 7 rano po przekroczeniu o 52 km/h.
  Straciłem je na 3 miesiące także odzyskać powinienem 25 września 2016 czyli wychodzi to niedziela.
  Plastik mogę odebrać dopiero w poniedziałek, ale czy uprawnienia juz mam w niedziele (25.09). Szykuje mi się wyjazd na niedziele i chciałbym wiedzieć czy w przypadku kontroli oczywiscie dostaje mandat za brak dokumentu przy sobie ale czy mam juz uprawnienia przywrócone, czy w policyjnym komputerku będę widniał juz jako kierowca z „aktywnym” prawem jazdy? Czy mogą mi zabrać na 6 miesięcy czy tylko dać mandat?

  Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź i proszę o pomoc.

  • Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   w mojej ocenie prawo jazdy może Pan odebrać dopiero 26 września 2016 roku, gdyż jak ustawa wskazuje prawo jazdy jest zatrzymane na okres 3 miesięcy czyli do dnia 25 września 2016 roku włącznie. Wobec powyższego jeżeli wsiadłby Pan do samochodu i doszłoby do zatrzymania Pana przez policję nawet do rutynowej kontroli, wówczas Starosta będzie mógł przedłużyć Panu ten okres do 6 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *