Na jaki okres może być zatrzymany dokument prawa jazdy za przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym

Artykuł Zatrzymanie prawa jazdy za przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym opisuje problem przewożenia osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, za które to wykroczenie funkcjonariusz policji zatrzyma prawo jazdy. Na wstępie należy zaznaczyć, iż przepis ten nie dotyczy przewozu osób autobusem w publicznym transporcie zbiorowym w rozumieniu ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym. Jednakże pojawia się pytanie na jaki okres prawo jazdy może być zatrzymane oraz jaki organ podejmuje decyzję o zatrzymaniu dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami.

W sytuacji kiedy policjant zatrzyma Ci dokument prawa jazdy za popełnienie w/w wykroczenia to następnie wysyła je do odpowiedniego dla miejsca zameldowania Wydziału Komunikacji. Następnie Starosta kiedy otrzyma zatrzymane przez policjanta prawo jazdy, wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy z rygorem natychmiastowej wykonalności. Natomiast rodzi się pytanie na jaki okres Starosta zatrzyma dokument uprawniający do kierowania pojazdami?

Starosta po otrzymaniu dokumentu prawa jazdy wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Oznacza to, że od dnia zatrzymania dokumentu podczas kontroli drogowej przez funkcjonariusza policji, kierowca nie będzie mógł prowadzić pojazdu mechanicznego przez ten okres. Dopiero po 3 miesiącach od odebrania prawa jazdy na drodze, kierowca będzie mógł odebrać swoje prawo jazdy z Wydziału Komunikacji.

Dla przykładu jeżeli policjant zatrzyma dokument prawa jazdy w dniu 01 czerwca 2015 roku to dokument będzie do odbioru 01 września 2015 roku.

Natomiast jeżeli Starosta wyda decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy i kierowca nie będzie stosował się do tej decyzji i zostanie zatrzymany do kontroli, wówczas Starosta przedłuża okres zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy. Innymi słowy okres zatrzymania prawa jazdy łącznie nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.

Jednakże należy podkreślić, iż w sytuacji przedłużenia okresu zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy kierowca nadal się będzie poruszał to Starosta cofnie takiemu kierowcy uprawnienia do kierowania pojazdami. Oznacza to, że zgodnie z nowelizacją z dnia 20 marca 2015 roku, która wchodzi w życie 18 maja 2015 roku kierowca, wobec którego został przedłużony okres zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy nadal jeździ samochodem, może uzyskać uprawnienie do kierowania pojazdami dopiero po ponownym spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Innymi słowy kierowca, który nie zastosuje się do decyzji Starosty o zatrzymaniu prawa jazdy będzie musiał od samego początku przejść drogę do uzyskania dokumentu prawa jazdy tak jak starał się o prawo jazdy pierwszy raz w życiu.

Podsumowując jeżeli Starosta wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy, to kierowca po tym okresie z Wydziału Komunikacji bez żadnych komplikacji odbierze prawo jazdy. Jednakże jak kierowca nie zastosował się do decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy i porusza się w tym czasie samochodem i dodatkowo zostanie zatrzymany przez funkcjonariuszy policji, wówczas Starosta przedłuży okres zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy. Mimo przedłużonego okresu kierowca prowadzi pojazd i zostanie na tym czynie przyłapany, wówczas straci uprawnienia do kierowania pojazdami. Co będzie oznaczało, iż kierowca, któremu zostaną cofnięte uprawnienia właśnie za niestosowanie się do drugiej decyzji Starosty o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy, będzie musiał spełnić wszystkie wymagania, które stawia się osobie po raz pierwszy ubiegającej się o dokument prawa jazdy.

Autor: apl. adw. Bartosz Nadwodny

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Na jaki okres może być zatrzymany dokument prawa jazdy za przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym

 1. Aga pisze:

  Witam.
  Dokładnie zanalizowany proces zatrzymania prawo jazdy, brawo 🙂
  Moje wątpliwości budzi art. 102 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami – jak się ma ten przepis do decyzji starosty o zatrzymaniu prawa jazdy? Czy mimo wydanej decyzji, organ będzie zobowiązany do wydania prawa jazdy po spełnieniu określonych warunków (tj. ustaniu przyczyny oraz uiszczeniu opłaty ewidencyjnej)?
  Pozdrawiam!
  Agnieszka

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   w mojej ocenie Starosta po zakończonym okresie zatrzymania prawa jazdy powinien tak jak Pani napisała, po ustaniu przyczyny zatrzymania prawa jazdy oraz uiszczeniu opłaty ewidencyjnej zwrócić dokument prawa jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *