Odstąpienie przez Sąd na podstawie art. 39 § 1 k.w. od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu z art. 87 § 1 k.w.

Na wstępie należy wskazać, iż wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w. rozpoczyna się od stężenia 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli 0,20 promila alkoholu we krwi

natomiast

górna granica stężenia alkoholu w organizmie kierowcy, przy którym prowadzenie samochodu jest jeszcze wykroczeniem wynosi 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, tj. 0,50 promila alkoholu we krwi.

Sąd może uwzględnić wniosek obwinionego o dobrowolne poddanie się karze w sprawie o wykroczenie prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w., wówczas gdy:

 • okoliczności popełnienia zarzucanego obwinionemu wykroczenia nie budzą wątpliwości,

 • cele postępowania zostaną osiągnięte pomimo nie przeprowadzenia rozprawy w całości,

 • oskarżyciel publiczny obecny na rozprawie nie sprzeciwi się wnioskowi, który został złożony przez obwinionego.

Zasadą jest, że za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu Sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do trzech lat.

Kodeks wykroczeń przewiduje jednak możliwość odstąpienia od orzekania zakazu. Stanowi o tym przepis art. 39 par. 1 k.w. Odstąpienie może mieć miejsce jedynie w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie. Ustawodawca wskazuje jakie przesłanki Sąd musi brać pod uwagę aby prawidłowo ocenić, czy w sprawie występuje „wypadek zasługujący na szczególne uwzględnienie”. A zatem, rozpatrując wniosek o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów należy wziąć pod uwagę:

 1. charakter czynu i okoliczności czynu – w sprawie o wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu szczególne znaczenie mają okoliczności takie jak:

 • miejsce popełnienia wykroczenia;

 • godzina popełnienia wykroczenia;

 • natężenie ruchu w chwili zdarzenia;

 1. właściwości i warunki osobiste sprawcy, wśród istotnych okoliczności należy wskazać:

 • dotychczasową niekaralność;

 • ustabilizowany sposób życia – stała praca, rodzina;

 • aktywność charytatywna i społeczna;

 • konsekwencje orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów – utrata pracy, brak możliwości znalezienia zatrudnienia.

Wszystkie te argumenty mają bardzo duże znaczenie przy odstąpieniu od zakazu i należy je w szczegółowy sposób opisać Sądowi rozpatrującemu sprawę.

Szansę na odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych mają sprawcy wykroczenia z art. 87 § 1 k.w., którzy nieznaczenie przekroczyli wynik 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, od którego zaczyna się odpowiedzialność za opisane wykroczenie. Oczywiście wszystko zależy od okoliczności danej sprawy, które Sąd rozpatruje indywidualnie. Jednakże w mojej praktyce zawodowej zetknąłem się wielokrotnie z przypadkami kierowców, wobec których Sąd odstąpił od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu pomimo dość wysokiego, jak na wykroczenie, stężenia alkoholu, rzędu 0,20 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Z doświadczenia zawodowego wiem, że Sądy często „zapominają” o przepisie umożliwiającym odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów w sprawach o wykroczenie z art. 87 § 1 k.w. To rolą obwinionego jest wskazanie Sądowi tej możliwości i argumentów przemawiających za odstąpieniem od orzekania o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 § 1 k.w.

Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie do Sądu rozpatrującego sprawę wniosku o dobrowolne poddanie się karze na krę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 § 1 k.w.

Wniosek najlepiej jest złożyć do Sądu jeszcze przed wydaniem wyroku nakazowego (tzn. wyroku wydawanego przez sąd bez rozprawy i doręczanego obwinionemu), ale nic nie stoi na przeszkodzie aby taki wniosek złożyć wraz ze sprzeciwem od wyroku nakazowego lub nawet później (byleby zrobić to przed rozprawą). Ostateczny termin na złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze, to zakończenie przesłuchania obwinionego na rozprawie głównej.

Podsumowując – odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art. 39 § 1 k.w. to jedyna możliwość uniknięcia pozbawienia prawa jazdy w przypadku popełnienia wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w. Z doświadczenia wiem, że Sądy korzystają z tego przepisu, jednakże konieczne jest każdorazowo dobre, bogate w argumenty uzasadnienie wniosku, wskazujące na szczególne okoliczności, które pojawiły się w sprawie.

Więcej na temat odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu znajdziesz w artykule: Czy za wykroczenie jazdy po alkoholu grozi utrata prawa jazdy?

Wniosek o dobrowolne poddanie się karze za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w. z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o dobrowolne poddanie się karze za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w. z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Odstąpienie przez Sąd na podstawie art. 39 § 1 k.w. od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu z art. 87 § 1 k.w.

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć. Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Daniel88 pisze:

  Witam

  W piątek wypiłem 5 piw. W sobotę ok 16 przejechałem samochodem z drogi gruntowej pod dom około 100m. Wysiadlem i otwieram furtkę a tu policjant mnie siła do radiowozu na badanie alkomatem. Miałem 0,24 mg/l za 15 min 0,19. Czy mam szanse żeby powołać się na artykuł 39 par 1? Oraz czy policjant mógł tak postąpić( użył siły żeby mnie wsadzić w radiowóz).

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   kodeks wykroczeń przewiduje w art. 39 instytucję odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W związku z tym powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze wraz z wnioskiem o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W uzasadnieniu takiego wniosku powinien Pan zawrzeć dlaczego dokument prawa jazdy jest dla Pana niezbędny oraz jakie konsekwencje poniesie w przypadku orzeczenia wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *