Przedłużenie o 3 miesiące okresu zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h

Do napisania niniejszego artykułu skłoniło mnie następujące pytanie czytelnika:

proszę mi powiedzieć taką rzecz, zostało mi zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 54 km/h w terenie zabudowanym, mandat przyjąłem zapłaciłem, jednak wczoraj musiałem prowadzić samochód no i niestety zatrzymała mnie Policja, powiedzieli że przedłużą mi okres zatrzymania prawa jazdy. Moje pytanie brzmi na jaki okres?”

Jak już wskazałem w poprzednich artykułach, procedura zatrzymania prawa jazdy wygląda zawsze tak samo, funkcjonariusz Policji dokonuje pomiaru prędkości w wyniku którego ujawnia popełnienie wykroczenia polegającego na przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Kierowca zwraca Funkcjonariuszowi Policji dokument prawa jazdy, ten wystawia mu pokwitowanie na którym może poruszać się jeszcze przez 24 godziny. Policja kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy, starosta wydaje tą decyzję nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Powyższe oznacza, że w przypadku wydania decyzji, kierowca poruszając się pojazdem mechanicznym naraża się na przedłużenie okresu o kolejne 3 miesiące.

Wynika to z Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami a mianowicie art. 1d, który mówi o tym, że:

Jeżeli osoba kierowała pojazdem pomimo wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu jej prawa jazdy na podstawie ust. 1 pkt 4 lub 5 albo zatrzymania prawa jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, starosta wydaje decyzję administracyjną o przedłużeniu okresu, na który zatrzymano prawo jazdy, do 6 miesięcy. Jeżeli decyzja, o której mowa w ust. 1c, nie została jeszcze wydana, starosta wydaje tę decyzję na okres 6 miesięcy.

Odpowiadając na powyższe pytanie należy wskazać, że okres zatrzymania prawa jazdy jest przedłużany o kolejne 3 miesiące a nie np. 6 miesięcy.

Opiszę to na przykładzie:

Jan Kowalski w dniu 1 marca 2016 roku został zatrzymany do kontroli związanej z przekroczeniem prędkości o 60 km/h w terenie zabudowanym. W stosunku do Jana Kowalskiego została wydana decyzja na mocy której zostało mu zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy tj. do dnia 1 czerwca 2016 roku. Jan Kowalski w dniu 18 marca 2016 roku, został ponownie zatrzymany, tym razem do rutynowej kontroli kierujących pojazdami, okazało się, że ma zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy. W związku z tym Policja skierowała do starosty wniosek o przedłużenie okresu zatrzymania prawa jazdy o kolejne 3 miesiące.

Finalnie Janowi Kowalskiemu zostaje zatrzymane prawo jazdy do dnia 1 września 2016 roku.

Podsumowując chcę wskazać, że w przypadku zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym oraz nie podjęcia żadnych czynności związanych z zawieszeniem postępowania administracyjnego, nie opłaca się poruszać w dalszym ciągu pojazdem z uwagi na to, że w takim przypadku kierowca naraża się na przedłużenie okresu o kolejne 3 miesiące. W przypadku kolejnego zatrzymania kierowcy są cofane uprawnienia w związku z czym musi on na nowo zdawać egzamin.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

kontakt: 697 053 659 oraz 22 629 00 36

mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Przedłużenie o 3 miesiące okresu zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • BK pisze:

   Dzień dobry,
   Nawiązując do artykułu i informacji z podsumowania Pana artykułu (cyt.): „że w przypadku zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym oraz nie podjęcia żadnych czynności związanych z zawieszeniem postępowania administracyjnego, nie opłaca się poruszać w dalszym ciągu pojazdem”, mam pytanie – czy w związku z tym jeśli podjęło się czynności związane z zawieszeniem postępowania – np. wniosek do sądu o uchylenie mandatu w związku z ar. 101 KPW oraz jednocześnie wniosek do Starosty o wstrzymanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy, można kierować pojazdem do czasu roztrzygnięcia sprawy przez sąd?
   Pozdrawiam
   BK

   • Bartosz_Nadwodny pisze:

    Witam,

    odpowiadając na Pana pytanie oczywiście nikt fizycznie nie zabroni Panu poruszać się samochodami. Natomiast w przypadku zatrzymania prawa jazdy i jazdy samochodem mimo tej decyzji naraża się Pan na przedłużenie okresu zatrzymania do 6 miesięcy w przypadku kontroli drogowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *