Warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu – 1 rok zakazu

0
(0)

Kierowcy zatrzymanemu za jazdę samochodem po alkoholu grozi zakaz prowadzenia pojazdów. Jeżeli jednak stężenie alkoholu w jego organizmie, nie przekroczyło znaczenie wyniku 0,26 mg/l alkoholu, ma on szansę na warunkowe umorzenie i 1 rok zakazu.

Za przestępstwo prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu kierowcy grozi utrata prawa jazdy na okres od 3 lat do 15 lat. Czy zakaz na minimum 3 lata jest obligatoryjny? Otóż nie, Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, lub orzec zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok bądź 2 lata.

Kiedy kierowca ma szansę na warunkowe umorzenie i 1 rok zakazu?

Tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego, Sąd może nie orzekać zakazu lub orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 2 lat.

Czym jest warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu?

Warunkowe umorzenie postępowania karnego polega na tym, że Sąd w wyroku za jazdę po pijanemu stwierdza fakt popełnienia przez kierowcę przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k., ale z uwagi na szczególne łagodzące okoliczności dotyczące sprawcy przestępstwa oraz okoliczności dotyczące popełnionego czynu odstępuje od wydania wyroku skazującego. A tym samym może odstąpić od zakazu kierowania samochodami lub orzec zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok lub 2 lata. Ponadto tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego sprawca przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. zachowuje status osoby niekaranej za przestępstwo popełnione umyślnie.

Kiedy kierowca ma szansę na warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu?

Kierowca może ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania gdy:

  • wina i społeczna szkodliwość popełnionego przestępstwa nie są znaczne oraz okoliczności popełnionego przestępstwa nie budzą wątpliwości (np. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości kierujących)

  • sprawca przestępstwa jest niekarny za przestępstwo popełnione umyślnie;

  • postawa sprawcy przestępstwa, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia;

uzasadniają przekonanie, że pomimo warunkowego umorzenia postępowania karnego sprawca przestępstwa będzie przestrzegał porządku karnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Zadzwoń aby umówić się na konsultację! 697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Kto ma szansę na 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów?

Szanse na orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku mają sprawcy przestępstwa jazdy po pijanemu z art. 178a § 1 k.k., u których najwyższy wynik badania trzeźwości nie przekroczył ok. 0,5 mg/l alkoholu (1 promil we krwi) w wydychanym powietrzu.

Oczywiście każda sprawa jest inna i Sąd bierze pod uwagę wszystkie okoliczności towarzyszące popełnieniu przez sprawcę przestępstwa. Dlatego też zdarzają się sprawy, gdzie Sąd przy wyniku większym niż 0,5 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku.

Jak ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania  i 1 rok zakazu?

Kierowca, zatrzymany za jazdę samochodem po alkoholu, jeżeli chce ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego, powinien złożyć do Sądu (jeżeli akta sprawy są już w Sądzie) bardzo dobrze umotywowany wniosek. To w dużej mierze od dobrze uzasadnionego wniosku zależy, czy Sąd zgodzi się na warunkowe umorzenie postępowania, czy też nie i wyda wyrok skazujący i orzeknie minimum 3 lata zakazu. Dlatego też aby zwiększyć swoje szanse na korzystne rozstrzygniecie i uniknięcie utraty prawa jazdy na 3 lata kierowca powinien popracować nad uzasadnieniem swojego pisma.

Uzasadnienie wniosku o warunkowe umorzenie i 1 rok zakazu

Uzasadnienie wniosku do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku powinno zawierać:

  • przedstawienie okoliczności, w jakich kierowca prowadził samochód w stanie nietrzeźwości pomimo spożytego wcześniej alkoholu, a które przemawiają za tym, że stopień społecznej szkodliwości popełnionego przestępstwa należy ocenić jako nieznaczny, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, powód zatrzymania przez policję.

  • przedstawienie okoliczności, które spowodowały, że kierowca prowadził samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, np. telefon od pracodawcy, że pracownik musi pilnie stawić się w pracy pomimo dnia wolnego w pracy,

  • przedstawienie okoliczności, w których należy wykazać, jakie konsekwencje spowoduje dla oskarżonego wydanie wyroku skazującego, m.in. jeżeli od charakteru jego pracy wymagane jest posiadanie statusu osoby niekaranej za przestępstwo popełnione umyślnie, to należy podkreślić, iż wyrok skazujący spowoduje zwolnienie z pracy,

  • przedstawienie okoliczności, które uzasadnią, iż orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres dłużysz niż 1 rok będzie miało negatywne konsekwencje dla oskarżonego i jego rodziny, np. utrata pracy,

  • dołączenie do wniosku dokumentów, które wpływają na pozytywną ocenę oskarżonego, m.in. zaświadczenie o działalności społecznej.

Zadzwoń aby umówić się konsultację! 697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na Warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu – 1 rok zakazu

  1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Drodzy Czytelnicy,
    zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
    Pozdrawiam,
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  2. Patryk pisze:

    Witam serdecznie,
    Chciałbym uzyskać od Pana cenne informacje w naszym przypadku. Mój ojciec ma problemy z alkoholem, jest kierowca zawodowym kat.C przez alkohol często zaniedbywał prace. Dlatego tez razem z rodzeństwem stwierdziliśmy aby cos z tym zrobić, ponieważ było to bardzo uciążliwe, częste awantury w domu itp. Leczenie nie wchodziło w grę ze względu na brak jego zgody. złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury, ze mamy taki problem, tak zostaliśmy pokierowani przez znajomego policjanta. Miało to miejsce w czerwcu. Na początku sierpnia br udało nam sie przekonać go na tzw „wszywke” sytuacja diametralnie sie zmieniła, nie pije, pracuje, jeździ, problem sie skończył. Jednak zawiadomienia w prokuraturze nie dało sie juz wstrzymać, doprowadziło to do aż do Sadu, w którym odbyła sie rozprawa, po naszej interwencji oraz pismach i dokumentach potwierdzających ze sytuacja sie zmieniła sprawa została wstrzymana i umorzona. Ale w międzyczasie przyszło rownież pismo z wydziału komunikacji o zgłoszeniu sie na badania psychologiczne w terminie do 30 dni. Badania odbyły sie wczoraj, wypadły dobrze jednak będąc tam ojciec dowiedział sie ze bedzie miał odebrane prawa jazdy na rok czasu, jedyna kategoria jaka mu pozostanie to kat.B Prozze o informacje czy można cos z tym zrobić, jakoś sie odwołać i zapobiec, ponieważ nie ukrywam, ze to prawa jazdy jest mu w tej chwili niezbędne, dzięki temu tez jeździ i sie utrzymuje w trzeźwości. Czy jesli zostanie mu odebrane na rok czasu można ten okres chociażby skrócić, czy konieczne bedzie ponowne zdawanie egzaminów. Nieświadomość w tym przypadku i nasze pismo doprowadziły do sytuacji której nie chcieliśmy. Czy można to jakoś cofnąć. Z góry dziekuje za informacje. Pozdrawiam

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam,

      po Pana opisie domniemywam, że po badaniach psychologicznych, osoba przeprowadzająca stwierdziła, że Pana ojciec nie może na stan zdrowia poruszać się samochodem. Proszę się nie niepokoić, ponieważ zawsze od takich badań można się odwołać do Komisji Lekarskiej, która jeszcze raz rozpatrzy sprawę Pana ojca. Po pierwsze należy dowiedzieć się z jakich powodów zabroniono Panu ojcu jazdy samochodem i jeżeli były to problemy z alkoholem, wówczas należy opisać całą sytuację, że zaaplikowaniu „wszywki” nie ma żadnego problemu z alkoholem i problem nie będzie powracał.

  3. Marco pisze:

    Witam mam jedno pytanie bo nigdzie w internecie nie mogę znaleźć odpowiedzi .Zabrali mi prawo jazdy miałem 0.26 promila jestem po wyroku dostałem warunkowe umorzenie i zabrali mi na rok czy po roku mi oddadzą czy będę musiał zdawać egzamin zabrali mi 20 maja 2015 i kara się kończy 20 maja 2016 z góry dziękuje za odpowiedź.

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam, jeżeli Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku, to nie musi Pan ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Jednakże aby odebrać prawo jazdy z wydziału komunikacji będzie Pan musiał wykonać badania psychotechniczne dla kierowców oraz badania lekarskie.

  4. Krzysztof pisze:

    Witam. Sąd warunkowo umorzył postępowanie na okres lat 2 i zabrał mi prawo jazdy kat.B z wyłączeniem C+E na jeden rok. I pytanie brzmi co trzeba zrobić aby oddali mi prawo jazdy na pojazdy ciężarowe w wydziale komunikacji? I czy mogę się poruszać pojazdem ciężarowym bez „papierka” w czasie gdy wydział komunikacji nie chce oddac prawa jazdy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam,

      niestety zgodnie z art. 12 ustawy o kierujących pojazdami oraz aktualnym orzecznictwem Sądów Administracyjnych nie dostanie Pan dokumentu prawa jady z samą kat. C i C+E prawa jazdy, jeżeli obowiązuje zakaz na kat. B prawa jazdy. Natomiast jeżeli będzie się Pan poruszał pojazdem, do którego uprawnia kat C i C+E prawa, wówczas przy kontroli drogowej powinien Pan dostać mandat w wysokości 50 zł za brak dokumentu prawa jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *