Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku

W artykule Wniosek do Prokuratury o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku zostało opisane:

 • czy w świetle najnowszej nowelizacji Kodeksu karnego z dnia 18 maja 2015 r. Sąd ma nadal możliwość warunkowego umorzenia postępowania karnego za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k.,

 • na czym polega warunkowe umorzenie postępowania karnego oraz jakie przesłanki muszą zostać spełnione, aby Sąd mógł zastosować instytucję warunkowego umorzenia postępowania karnego,

 • na jakim etapie należy złożyć do Prokuratury wniosek o skierowanie do Sądu zamiast aktu oskarżenia wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Natomiast celem niniejszego artykułu jest opisanie kiedy oskarżony o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. może złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego, jak również jakie przesłanki oskarżony musi spełnić, aby Sąd mógł warunkowo umorzyć prowadzone przeciwko niemu postępowanie karne.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. po zaostrzeniu przepisów Kodeksu karnego z 18 maja 2015 r.

 Na wstępie należy wskazać, iż w dniu 18 maja 2015 r. weszła w życie ustawa nowelizująca Kodeks karny, która zaostrzyła okres trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W obecnym stanie prawnym Sąd przy wydaniu wyroku skazującego orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 lat do 15 lat.

Jednakże należy podkreślić, iż w aktualnie obowiązującym stanie prawnym Sąd ma nadal możliwość wydania wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne.

Powyższe oznacza, iż Sąd w przypadku warunkowego umorzenia postępowania może:

 • odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

  lub

 • orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub 2 lat.

 

Należy podkreślić, iż decyzja w przedmiocie warunkowego umorzenia postępowania karnego zapada w formie wyroku. Powyższe oznacza, że tylko Sąd może podjąć decyzję w tym przedmiocie.

W sytuacji gdy Prokurator wysłał już do Sądu akt oskarżenia, wówczas oskarżony może wysłać bezpośrednio do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.

Na czym polega instytucja warunkowego umorzenia postępowania?

Instytucja warunkowego umorzenia postępowania została uregulowana w art. 66 k.k.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego polega na tym, że Sąd w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie karne stwierdza fakt popełnienia przez sprawcę przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k., jednakże z uwagi na szczególne łagodzące okoliczności dotyczące sprawcy przestępstwa oraz okoliczności dotyczące popełnionego czynu odstępuje od wydania wyroku skazującego.

Tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego sprawca przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. zachowuje status osoby niekaranej za przestępstwo popełnione umyślnie.

Warunkiem koniecznym, który musi spełnić sprawca przestępstwa jest uprzednia niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego następuje na okres próby 1 roku, 2 lat bądź 3 lat który biegnie od uprawomocnienia się wyroku.

Zgodnie z art. 66 k.k. sprawca przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości może złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania gdy:

 • wina i społeczna szkodliwość popełnionego przestępstwa nie są znaczne;

 • okoliczności popełnionego przestępstwa nie budzą wątpliwości;

 • sprawca przestępstwa jest niekarny za przestępstwo popełnione umyślnie;

 • postawa sprawcy przestępstwa, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia;

uzasadniają przekonanie, że pomimo warunkowego umorzenia postępowania karnego sprawca przestępstwa będzie przestrzegał porządku karnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku mają sprawcy przestępstwa z art. 178a § 1 k.k., których najwyższy wynik badania trzeźwości nie przekroczył ok. 0,5 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Oczywiście każda sprawa jest inna i Sąd bierze pod uwagę wszystkie okoliczności towarzyszące popełnieniu przez sprawcę przestępstwa. Dlatego też zdarzają się sprawy, gdzie Sąd przy wyniku większym niż 0,5 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. 

Uzasadnienie wniosku do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku powinno zawierać następujące okoliczności:

 • przedstawienie okoliczności, w jakich sprawca przestępstwa prowadził samochód w stanie nietrzeźwości pomimo spożytego wcześniej alkoholu, a które przemawiają za tym, iż stopień społecznej szkodliwości popełnionego przestępstwa należy ocenić jako nieznaczny, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości kierujących,

 • przedstawienie okoliczności, które spowodowały, iż oskarżony prowadził samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, np. telefon od pracodawcy, że pracownik musi pilnie stawić się w pracy pomimo dnia wolnego w pracy,

 • przedstawienie okoliczności, w których należy wykazać, jakie konsekwencje spowoduje dla oskarżonego wydanie wyroku skazującego, m.in. jeżeli od charakteru jego pracy wymagane jest posiadanie statusu osoby niekaranej za przestępstwo popełnione umyślnie, to należy podkreślić, iż wyrok skazujący spowoduje zwolnienie z pracy,

 • przedstawienie okoliczności, które uzasadnią, iż orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres dłużysz niż 1 rok będzie miało negatywne konsekwencje dla oskarżonego i jego rodziny, np. utrata pracy,

 • dołączenie do wniosku dokumentów, które wpływają na pozytywną ocenę oskarżonego, m.in. zaświadczenie o działalności społecznej,

 • zachowanie sprawcy przestępstwa po popełnieniu zarzucanego mu czynu np. honorowe oddanie krwi,

 • zaproponowanie świadczenia pieniężnego na Fundusz pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego znajduje się w artykułach: Warunkowe umorzenie postępowania karnego za jazdę po alkoholu  oraz Zachowanie prawa jazdy za przestępstwo jazdy po alkoholu

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy,
  zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam,
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Patryk pisze:

  Witam serdecznie,
  Chciałbym uzyskać od Pana cenne informacje w naszym przypadku. Mój ojciec ma problemy z alkoholem, jest kierowca zawodowym kat.C przez alkohol często zaniedbywał prace. Dlatego tez razem z rodzeństwem stwierdziliśmy aby cos z tym zrobić, ponieważ było to bardzo uciążliwe, częste awantury w domu itp. Leczenie nie wchodziło w grę ze względu na brak jego zgody. złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury, ze mamy taki problem, tak zostaliśmy pokierowani przez znajomego policjanta. Miało to miejsce w czerwcu. Na początku sierpnia br udało nam sie przekonać go na tzw „wszywke” sytuacja diametralnie sie zmieniła, nie pije, pracuje, jeździ, problem sie skończył. Jednak zawiadomienia w prokuraturze nie dało sie juz wstrzymać, doprowadziło to do aż do Sadu, w którym odbyła sie rozprawa, po naszej interwencji oraz pismach i dokumentach potwierdzających ze sytuacja sie zmieniła sprawa została wstrzymana i umorzona. Ale w międzyczasie przyszło rownież pismo z wydziału komunikacji o zgłoszeniu sie na badania psychologiczne w terminie do 30 dni. Badania odbyły sie wczoraj, wypadły dobrze jednak będąc tam ojciec dowiedział sie ze bedzie miał odebrane prawa jazdy na rok czasu, jedyna kategoria jaka mu pozostanie to kat.B Prozze o informacje czy można cos z tym zrobić, jakoś sie odwołać i zapobiec, ponieważ nie ukrywam, ze to prawa jazdy jest mu w tej chwili niezbędne, dzięki temu tez jeździ i sie utrzymuje w trzeźwości. Czy jesli zostanie mu odebrane na rok czasu można ten okres chociażby skrócić, czy konieczne bedzie ponowne zdawanie egzaminów. Nieświadomość w tym przypadku i nasze pismo doprowadziły do sytuacji której nie chcieliśmy. Czy można to jakoś cofnąć. Z góry dziekuje za informacje. Pozdrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   po Pana opisie domniemywam, że po badaniach psychologicznych, osoba przeprowadzająca stwierdziła, że Pana ojciec nie może na stan zdrowia poruszać się samochodem. Proszę się nie niepokoić, ponieważ zawsze od takich badań można się odwołać do Komisji Lekarskiej, która jeszcze raz rozpatrzy sprawę Pana ojca. Po pierwsze należy dowiedzieć się z jakich powodów zabroniono Panu ojcu jazdy samochodem i jeżeli były to problemy z alkoholem, wówczas należy opisać całą sytuację, że zaaplikowaniu „wszywki” nie ma żadnego problemu z alkoholem i problem nie będzie powracał.

 3. Marco pisze:

  Witam mam jedno pytanie bo nigdzie w internecie nie mogę znaleźć odpowiedzi .Zabrali mi prawo jazdy miałem 0.26 promila jestem po wyroku dostałem warunkowe umorzenie i zabrali mi na rok czy po roku mi oddadzą czy będę musiał zdawać egzamin zabrali mi 20 maja 2015 i kara się kończy 20 maja 2016 z góry dziękuje za odpowiedź.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, jeżeli Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku, to nie musi Pan ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Jednakże aby odebrać prawo jazdy z wydziału komunikacji będzie Pan musiał wykonać badania psychotechniczne dla kierowców oraz badania lekarskie.

 4. Krzysztof pisze:

  Witam. Sąd warunkowo umorzył postępowanie na okres lat 2 i zabrał mi prawo jazdy kat.B z wyłączeniem C+E na jeden rok. I pytanie brzmi co trzeba zrobić aby oddali mi prawo jazdy na pojazdy ciężarowe w wydziale komunikacji? I czy mogę się poruszać pojazdem ciężarowym bez „papierka” w czasie gdy wydział komunikacji nie chce oddac prawa jazdy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   niestety zgodnie z art. 12 ustawy o kierujących pojazdami oraz aktualnym orzecznictwem Sądów Administracyjnych nie dostanie Pan dokumentu prawa jady z samą kat. C i C+E prawa jazdy, jeżeli obowiązuje zakaz na kat. B prawa jazdy. Natomiast jeżeli będzie się Pan poruszał pojazdem, do którego uprawnia kat C i C+E prawa, wówczas przy kontroli drogowej powinien Pan dostać mandat w wysokości 50 zł za brak dokumentu prawa jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *