Wniosek o uchylenie prawomocności mandatu przyjętego przez kierowcę za złamanie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym

Od kiedy pojawiła się w Prawie o ruchu drogowym nowa regulacja umożliwiająca funkcjonariuszom Policji dokonanie zatrzymania prawa jazdy kierującemu za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h kierujący poszukują różnych rozwiązań prawnych, które pozwolą im się bronić w takiej sytuacji.

Przede wszystkim najpierw powinieneś dogłębnie rozważyć, czy rzeczywiście zasługujesz na mandat i powinieneś go przyjąć. Więcej na ten temat przeczytasz w moich poprzednich artykułach:

 1. Konsekwencje przyjęcia mandatu za wykroczenie przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym

 2. Co w przypadku odmowy przyjęcia mandatu za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym?

Jeżeli jednak zdecydowałeś się przyjąć mandat, a dopiero po czasie zdałeś sobie sprawę, że postąpiłeś niesłusznie, pamiętaj że prawo przewiduje w takiej sytuacji możliwość złożenia wniosku o uchylenie prawomocności mandatu karnego.

Instytucja ta jest uregulowana w art. 101 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wniosek o uchylenie prawomocności mandatu karnego można złożyć w następujących przypadkach:

 1. grzywnę nałożono za czyn niebędący wykroczeniem

 2. grzywnę nałożono na osobę, która popełniła czyn zabroniony przed ukończeniem 17 lat,

 3. ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia wykroczenia z przyczyn, o których mowa w art. 15-17 Kodeksu wykroczeń

 4. grzywnę nałożono wbrew zakazom określonym w art. 96 § 2

 5. grzywnę nałożono w wysokości wyższej niż wynika to z art. 96 § 1-1b, z tym że w takim wypadku jedynie w części przekraczającej jej dopuszczalną wysokość

 6. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą przepisu prawnego, na podstawie którego została nałożona grzywna tym mandatem;

 7. potrzeba uchylenia prawomocności wynika z rozstrzygnięcia organu międzynarodowego działającego na mocy umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską

Warto pamiętać, że w większości wymienionych powyżej przypadków termin na złożenie wniosku o uchylenie prawomocności mandatu wynosi tylko 7 dni. Biegnie on od dnia uprawomocnienia się mandatu, tj. od jego przyjęcia.

Siedmiodniowy termin na złożenie wniosku o uchylenie prawomocności mandatu nie dotyczy jedynie sytuacji wskazanych w pkt 6 i 7 powyżej tj. gdy:

 1. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą przepisu prawnego, na podstawie którego została nałożona grzywna tym mandatem;

 2. potrzeba uchylenia prawomocności wynika z rozstrzygnięcia organu międzynarodowego działającego na mocy umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską.

Podsumowując, jeżeli zdecydowałeś się przyjąć mandat, lecz po fakcie zorientowałeś się, że źle zrobiłeś, to pamiętaj, że masz jeszcze jedną możliwość działania – złóż wniosek o uchylenie prawomocności mandatu karnego. Pamiętaj jednak by zmieścić się terminie 7 dni od daty przyjęcia mandatu. Złożenie wniosku o uchylenie prawomocności mandatu po upływie 7 dni od jego przyjęcia będzie bezskuteczne – Sąd zwróci wniosek jako spóźniony nie badając jego zasadności.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wniosek o uchylenie prawomocności mandatu przyjętego przez kierowcę za złamanie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć. Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *