Wykroczenie prowadzenia pojazdów bez uprawnień

0
(0)

W artykule Przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego bez uprawnień z art. 180a k.k. zostało opisane kiedy kierujący pojazdem mechanicznym popełnia przestępstwo prowadzenia pojazdu bez uprawnień. Natomiast celem niniejszego artykułu jest opisanie kiedy kierujący pojazdem mechanicznym popełnia wykroczenie z art. 94 k.w.

Zgodnie z art. 94 § 1 k.w. „Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu prowadząc pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny”.

Wykroczenie z art. 94 § 1 k.w. dotyczy osób, które prowadzą pojazd mechaniczny, a nigdy nie uzyskały uprawnień do kierowania pojazdami danej kategorii. Wówczas osoba taka popełnia wykroczenie prowadzenia pojazdu bez uprawnień, za które jak wyżej zostało wskazane Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Dla przykładu:

Sprawca wykroczenia prowadzi motocykl, a nigdy nie uzyskał uprawnień do prowadzenia motocykli, tj. nie zdał egzaminu na kat. A prawa jazdy, wówczas osoba taka popełnia wykroczenie z art. 94 § 1 k.w.

Natomiast przestępstwo z art. 180a k.k. popełnia osoba, która prowadzi pojazd mechaniczny, pomimo iż uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi zostały jej cofnięte w drodze decyzji przez organ administracji publicznej. Więcej na ten temat znajduje się w artykule Przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego bez uprawnień z art. 180a k.k.

Dodatkowo z dniem 18 maja 2015r. został dodany do art. 94 Kodeksu wykroczeń czyli wykroczenia prowadzenia pojazdu bez uprawnienia § 3, zgodnie z którym Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Powyższe oznacza, że decyzja Sądu w przedmiocie ewentualnego orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych ma charakter fakultatywny. Innymi słowy, Sąd może, ale nie musi orzec zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jeżeli Sąd uzna, że w danej sprawie zachodzą przesłanki do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, to zgodnie z art. 29 § 1 k.w. wymierza zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Wykroczenie prowadzenia pojazdów bez uprawnień

  1. Karol pisze:

    Witam czy moze mi ktos powiedziec od kiedy obowiazuje mnie wyrok zakazu prowadzenia pojazdu na 6 miesiecy i 500 zl platnosci od tego momentu jak podpisalem dobrowolne przyjecie kary dla prokuratora czy od tej pory jak teraz doatalem odpis z rozprawy sodowej z ozeczemiem tego wyroku

    • Bartosz_Nadwodny pisze:

      Witam,

      odpowiadając na Pana pytanie to wszystko zależy od tego czy funkcjonariusze policji zatrzymali należący do Pana dokument prawa jazdy na drodze. Jeżeli prawo jazdy zostało zatrzymane podczas kontroli, wówczas zakaz biegnie od tego dnia. Natomiast sprawa się komplikuje, jeżeli prawo jazdy cały czas Pan posiada. Jeżeli Sąd w wyroku orzekającym zakaz prowadzenia pojazdów zobowiązał Pana do zwrotu dokumentu, wówczas zakaz zaczyna swój bieg od dnia kiedy odda go Pan odpowiedniemu wydziałowi komunikacji. Natomiast jeżeli Sąd w wyroku nie zobowiązał Pana do oddania dokumentu prawa jazdy to zakaz zaczyna swój bieg od daty uprawomocnienia wyroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *