Zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata

0
(0)

Z artykułu dowiesz się ile wynosi zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu oraz czy zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata jest obligatoryjny.

Zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata grozi kierowcy, który jechał samochodem po alkoholu i alkomat wskazał u niego wynik co najmniej 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. W takim przypadku kierowca popełnia przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 k.k. Za ten czyn grozi utrata prawa jazdy na okres od lat 3 do lat 15.

Czy da się uniknąć zakazu na 3 lata?

Aby kierowca mógł uniknąć zakazu prowadzenia pojazdów na 3 lata powinien ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. W przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego za jazdę po alkoholu Sąd może:

  • odstąpić od zakazu prowadzenia pojazdów

lub

  • orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku lub 2 lat.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest, gdy Sąd całkowicie odstąpi od zakazu prowadzenia pojazdów, ale zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok jest również korzystny dla kierowcy, ponieważ nie będzie musiał ponownie zadawać egzaminu na prawo jazdy.

Zadzwoń aby umówić się na konsultację! 697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Czym jest warunkowe umorzenie postępowania?

Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu, polega na tym, że Sąd uznaje, oskarżonego za winnego kierowania samochodem pod wpływem alkoholu, ale z uwagi na szczególne okoliczności dotyczące popełnionego przestępstwa oraz jego właściwości i warunki osobiste, nie wydaje wyroku skazującego a wyrok warunkowo umarzający postępowania karne. Warunkowe umorzenie postępowania zapada w formie wyroku, a więc tylko Sąd może warunkowo umorzyć postępowania karne.

Czy Sąd z urzędu rozważa warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu?

Z naszego doświadczenia zawodowego wynika, że Sąd z urzędu nie rozważa zastosowania wobec nietrzeźwego kierowcy warunkowego umorzenia postępowania karnego. To kierowca musi wykazać się inicjatywą i złożyć do Sądu dobrze umotywowany wniosek o warunkowe umorzenie.

Różnica pomiędzy wyrokiem skazującym a warunkowo umarzającym postępowanie za jazdę po alkoholu

Wyrok skazujący oznacza:

  • karę grzywny, ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od lat 3 do lat 15
  • świadczenie pieniężne w wysokości minimum 5 tys. zł
  • karalność za przestępstwo

Wyrok warunkowo umarzający oznacza:

  • okres próby 1 rok, 2 lub 3 lata
  • odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów lub zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok bądź 2 lata
  • brak minimalnego świadczenia pieniężnego w wysokości co najmniej 5 tys zł
  • zachowanie statusu osoby niekaranej za przestępstwo

Zadzwoń aby umówić się na konsultację! 697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podsumowując, zastosowanie przez Sąd warunkowego umorzenia postępowania za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu jest bardzo korzystne dla kierowcy zatrzymanego za jazdę po alkoholu. Dlatego też każdy kierowca, który został zatrzymany za jazdę samochodem po alkoholu – jeżeli jest dotychczas osobą niekaraną za przestępstwo popełnione umyślnie – powinien przeanalizować swoją sprawę samodzielnie lub z obrońcą (adwokatem lub radca prawnym) pod kątem ubiegania się o warunkowe umorzenie postępowania karnego.


NASZE DOŚWIADCZENIE:

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw o jazdę samochodem po alkoholu. Nasza Kancelaria zajmuje się zarówno sporządzeniem wniosków do Sądu, jak i reprezentowaniem w toczącym się postępowaniu.

Zapraszamy do kontaktu:

lub

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *