Zatrzymanie prawa jazdy za przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym

Artykuł Za jakie wykroczenia funkcjonariusz policji może zatrzymać dokument prawa jazdy po nowelizacji z dnia 20 marca 2015 roku opisuje kwestie związane z zatrzymywaniem przez policjantów dokumentów praw jazdy po nowelizacji z dnia 20 marca 2015 roku.

Artykuł powyższy wskazuje, że po nowelizacji z dnia 20 marca 2015 roku funkcjonariusz policji zatrzyma prawo jazdy w razie:

 • stwierdzenia na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy kierowca popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia określone w art. 86 § 1 k.w. (stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym), art 87 § 1 k.w. (jazda w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka), art. 92a k.w. (niestosowanie się do ograniczenia prędkości) w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h lub art. 98 k.w. (niezachowanie ostrożności przy korzystaniu z dróg wewnętrznych)
 • stwierdzenia braku dokumentu, o którym mowa w art. 38 pkt 3a lub 4a (brak dokumentu stwierdzającego legalizację blokady alkoholowej w samochodzie lub brak dokumentu stwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej w pojeździe) ustawy o kierujących pojazdami lub prowadzenia pojazdu niewyposażonego w blokadę alkoholową w przypadku orzeczenia o dalszym wykonywaniu zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.
 • ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym
 • przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji.

Jednakże w tym artykule skupmy się na problemie zatrzymania dokumentu prawa jazdy za przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym lub wynikającej z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji.

Nowelizacja z dnia 20 marca 2015 roku, która wchodzi w życie 18 maja 2015 roku dała funkcjonariuszom policji nowe możliwości, które uprawniają do zatrzymania prawa jazdy. Do ustawy prawo o ruchu drogowym w art. 135 został dodany ust. 1a pkt b, który brzmi, że funkcjonariusz policji zatrzyma za pokwitowaniem prawo jazdy w przypadku ujawnienia czynu polegającego na przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji.

Trzeba zaznaczyć, iż przepisu tego nie stosuje się do przewozu osób autobusem publicznym w transporcie zbiorowym w gminnych, powiatowych i wojewódzkich przewozach pasażerskich w rozumieniu ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, o ile w pojeździe przewidziane są miejsca stojące.

Ustawodawca także dodał zapis, iż w/w przepisu tj. art. 135 ust 1a pkt b nie stosuję się jeżeli liczba przewożonych osób nie przekracza:

 • 5 – w przypadku przewożenia ich autobusem;
 • 2 – w przypadku przewożenia ich:
 • samochodem osobowym
 • samochodem ciężarowym
 • przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny.

Podsumowując powyższe funkcjonariusz policji zatrzyma za pokwitowaniem dokument prawa jazdy kierowcy, który przewozi większą ilość pasażerów o dwa niż wskazana w dowodzie rejestracyjnym lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji.

Oznacza to, że jeżeli kierowca prowadzi samochód, którego dowód rejestracyjny wskazuje na 5 miejsc, a w samochodzie znajduję się 8 osób, wówczas funkcjonariusz policji za pokwitowaniem zatrzyma dokument prawa jazdy. Natomiast jeżeli ten sam kierowca prowadzi ten sam pojazd ale w samochodzie znajduję się 7 osób, wówczas policjant nie zatrzyma dokumentu prawa, ponieważ ustawodawca wyłączył taką możliwość, jeżeli liczba przewożonych osób nie przekracza 2 miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji.

Odrębną kwestią jest na jaki okres prawo jazdy może być zatrzymane za w/w wykroczenia. Szerzej o tym opisałem w artykule Na jaki okres może być zatrzymany dokument prawa jazdy za przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjny.

Autor: apl. adw. Bartosz Nadwodny

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

19 odpowiedzi na „Zatrzymanie prawa jazdy za przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy czytelnicy, zapraszam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie nasuną się Wam po jego przeczytaniu. W tym celu wystarczy wpisać komentarz lub pytanie do ramki poniżej artykułu.

  Na wszelkie pytania postaram się Wam odpowiedzieć.

  Szanując Waszą prywatność zapewniam, że Wasz adres mailowy nie będzie widoczny na stronie.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. KR pisze:

  Czyli, o ile dobrze rozumiem treść nowelizacji, mając w dowodzie rejestracyjnym samochodu wpisane 2 miejsca, a wioząc tym samochodem 4 osoby (kierowca + 3 pasażerów), będąc zatrzymaną przez funkcjonariusza policji nie stracę dokumentów?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   za jazdę samochodem z przekroczoną ilością pasażerów funkcjonariusz policji zatrzyma za pokwitowaniem dokument prawa jazdy. Jednakże jeżeli liczba pasażerów nie przekracza dwóch, niż wskazane w dowodzie rejestracyjnym, wówczas policjant nie może zatrzymać dokumentu prawa jazdy a tylko wystawić mandat za to wykroczenie.

 3. kierowca pisze:

  Czy w autobusie szkolnym posiadającym 44 miejsca siedzące i 10 miejsc stojących, można przewozić na stojąco: starszych uczniów, osoby pełnoletnie czy w ogóle nie można przewozić? Od której liczby liczy się przekroczenie?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Do ustawy prawo o ruchu drogowym w art. 135 został dodany ust. 1a pkt b, który brzmi, że funkcjonariusz policji zatrzyma za pokwitowaniem prawo jazdy w przypadku ujawnienia czynu polegającego na przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji.

   Trzeba zaznaczyć, iż przepisu tego nie stosuje się do przewozu osób autobusem publicznym w transporcie zbiorowym w gminnych, powiatowych i wojewódzkich przewozach pasażerskich w rozumieniu ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, o ile w pojeździe przewidziane są miejsca stojące.

 4. Ender pisze:

  Witam
  Posiadam 5 osobowe auto (fiat ducato 5+1) – czy przewożąc na pace jedną dodatkową osobę stracę prawo jazdy na 3 miesiące czy zapłacę tylko mandat?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   zgodnie z art. 102 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami Starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, w przypadku gdy kierujący pojazdem silnikowym przewozi osoby w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji.

   Jednakże trzeba mieć na uwadze, iż powyższego przepisu się nie stosuje, jeżeli liczba przewożonych osób w sposób, o którym mowa w tym przepisie, nie przekracza 2 – w przypadku przewożenia ich samochodem osobowym, samochodem ciężarowym lub w przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny. Co oznacza, że w przypadku kontroli drogowej funkcjonariusz policji nie może dokonać zatrzymania Pańskiego prawa jazdy.

 5. Andrzej pisze:

  Witam. Czy przebywanie osób na skrzyni ładunkowej podczas wykonywania pracy jest kategorycznie zabronione? Chodzi o zbiórkę surowców wtórnych z domków jednorodzinnych. Jedna osoba na skrzyni druga podaje auto porusza się od domu do domu. (auto do 3,5 dmc)
  Czy policjant ma prawo zatrzymać pj lub nałożyć mandat?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   wszystko zależy od tego czy pojazd, którym się poruszacie jest wyposażony w miejsca siedzące na skrzyni ładunkowej. Jeżeli nie jest, wówczas kierowca naraża się na mandat karny. Jednakże policjant nie ma prawa zatrzymać dokumentu prawa jazdy, ponieważ aby mógł to zrobić liczba pasażerów musi przekraczać liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym o 2. Natomiast jeżeli liczba ta przekracza o 1, wówczas nie ma podstaw do zatrzymania dokumentu prawa jazdy.

 6. kierowca pisze:

  Witam moje pytanie brzmi; jeżeli wioze pasażera + 4 dzieci w piecioosobowym aucie to policja nie zabierze mi prawa jazdy ?(razem jest nas szostka)? Mimo, iż jedno dziecko siedzi na kolanach doroslego a nie w foteliku samochodowym?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   w Pana sprawie nie ma żadnego znaczenia czy pasażer jest pełnoletni. Wkroczenie, o którym Pan piszę wprost przewiduje, że przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji jest obligatoryjną podstawą do zatrzymania prawa jazdy. Jednakże należy pamiętać, że funkcjonariusz policji nie może dokonać zatrzymania prawa jazdy jeżeli liczba przewożonych osób nie przekracza 2 – w przypadku przewożenia ich samochodem osobowym. Powyższe oznacza, że jeżeli samochód jest wyposażony w pięć miejsc siedzących, a w samochodzie znajduje się 6 osób, wówczas policjant nie może dokonać zatrzymania prawa jazdy.

 7. andrzej pisze:

  ile osub mozna przewozic autobusem turystycznym

 8. Kamil pisze:

  Witam,
  co w przypadku gdy na motocyklu poruszają się 3 osoby, bez bocznego kosza?
  policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy?
  jeżeli mandat to w jakiej wysokości.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   jeżeli przewozi Pan osoby w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, wówczas funkcjonariusz policji w przypadku kontroli drogowej dokona zatrzymania dokumentu prawa jazdy. Jednakże policjant nie może zatrzymać dokumentu prawa jazdy jeżeli liczba przewożonych osób nie przekracza:
   5 – w przypadku przewożenia ich autobusem;
   2 – w przypadku przewożenia ich:
   samochodem osobowym
   samochodem ciężarowym
   przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny.

   Powyższe pokazuje, że w tym katalogu nie ma określonego motocykla, co oznacza, że funkcjonariusz może zatrzymać prawo jazdy na 3 miesiące w przypadku przewożenia większej ilości osób niż jest to wskazane w dowodzie rejestracyjnym.

 9. Kamil pisze:

  Dodam ze w dowodzie rejestracyjnym motocykla miejsc siedzących jest 2

 10. Tom pisze:

  Jaka kara za przewøz dwóch osøb na pace busa

 11. Tom pisze:

  Jaka kara za przewøz dwóch osøb na pace busa okien

 12. Grzegorz pisze:

  Czy przewożąc cztery osoby (kierowca + trzech pasażerów) samochodem ciężarowym zarejestrowanym na dwie osoby stracę prawo jazdy na wypadek kontroli ?
  Jakie inne konsekwencje mi grożą ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   jeżeli liczba przewożonych osób nie przekracza 2 w przypadku przewożenia ich samochodem ciężarowym, wówczas funkcjonariusz Policji nie może zatrzymać za to wykroczenie dokumentu prawa jazdy. Natomiast za to wykroczenie kierowcy grozi mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny za każdą przekroczoną osobę. Dla przykładu w samochodzie są 2 osoby więcej niż wskazuje dowód rejestracyjny, wówczas będzie mandat 200 zł oraz 2 punkty karne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *