Zatrzymanie prawa jazdy za wykroczenie przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym

W artykule Za jakie wykroczenia funkcjonariusz policji może zatrzymać dokument prawa jazdy po nowelizacji z dnia 20 marca 2015 roku został opisany problem z zatrzymywaniem za pokwitowaniem przez funkcjonariuszy policji dokumentów praw jazdy po nowelizacji z dnia 20 marca 2015 roku.

Jak zostało pisane w powyższym artykule, po nowelizacji policjant zatrzyma dokument prawa jazdy w razie:

 • stwierdzenia na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy kierowca popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia określone w art. 86 § 1 k.w. (stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym), art. 87 § 1 k.w. (jazda w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka), art. 92a k.w. (niestosowanie się do ograniczenia prędkości) w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h lub art. 98 k.w. (niezachowanie ostrożności przy korzystaniu z dróg wewnętrznych)
 •  stwierdzenia braku dokumentu, o którym mowa w art. 38 pkt 3a lub 4a (brak dokumentu stwierdzającego legalizację blokady alkoholowej w samochodzie lub brak dokumentu stwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej w pojeździe) ustawy o kierujących pojazdami lub prowadzenia pojazdu niewyposażonego w blokadę alkoholową w przypadku orzeczenia o dalszym wykonywaniu zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.
 • ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym
 • przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji.

Natomiast w tej publikacji poruszmy zagadnienie zatrzymania prawa jazdy za wykroczenie przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Po 18 maja 2015 roku w ustawie prawo o ruchu drogowym ustawodawca przewidział, iż za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym policjant zatrzyma dokument prawa jazdy. Oznacza to, że kierowca, który w terenie zabudowanym przekroczy dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h, wówczas straci dokument uprawniający do kierowania pojazdami.

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż funkcjonariusz policji będzie mógł zatrzymać dokument prawa za w/w wykroczenie tylko w przypadku jeżeli kierowca przekroczy dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h.

Dla przykładu jeżeli w terenie zabudowanym, gdzie administracyjnie dozwolona jest prędkość 50 km/h, a kierowca poruszał się z prędkością 100 km/h, wówczas nie jest spełniona przesłanka poruszania się z prędkością przekraczającą o więcej niż 50 km/h i w związku z tym policjant nie może na podstawie art. 135 pkt 1a ustawy o prawo o ruchu drogowym za pokwitowaniem zatrzymać dokumentu prawa jazdy.

Dodatkowo musi być spełniona przesłanka jazdy w obszarze zabudowanym. Jeżeli kierowca jechał z prędkością 140 km/h, gdzie administracyjnie dozwolona była prędkość 70 km/h ale nie był to teren zabudowany, wówczas funkcjonariusz policji nie może na podstawie art. 135 pkt 1a ustawy o prawo o ruchu drogowym za pokwitowaniem zatrzymać dokumentu prawa jazdy.

Odrębną kwestią jest na jaki okres prawo jazdy może być zatrzymane za w/w wykroczenia. Szerzej o tym opisałem w artykule Na jaki okres może być zatrzymany dokument prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Autor: apl. adw. Bartosz Nadwodny

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zatrzymanie prawa jazdy za wykroczenie przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy czytelnicy, zapraszam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie nasuną się Wam po jego przeczytaniu. W tym celu wystarczy wpisać komentarz lub pytanie do ramki poniżej artykułu.

  Na wszelkie pytania postaram się Wam odpowiedzieć.

  Szanując Waszą prywatność zapewniam, że Wasz adres mailowy nie będzie widoczny na stronie.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *