Zwrot dokumentu prawa jazdy kat. C i C+E w przypadku orzeczenia przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów osobowych

Celem niniejszego artykułu jest opisanie czy w przypadku orzeczenia przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z wyłączeniem kat. C i C+E wydział komunikacji zwróci skazanemu za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. dokument prawa jazdy.

Na wstępie należy wyjaśnić, iż wielu sprawców przestępstwa z art. 178a § 1 k.k., wyraża zgodę na skazanie bez przeprowadzenia rozprawy w trybie art. 335 § 1 k.p.k. lub na dobrowolne poddanie się karze w trybie art. 387 § 1 k.p.k. w którym zgadzają się na orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B na okres 3 lat (lub wyżej) z wyłączeniem kat. C i C+E prawa jazdy. Wydaje się, że jest to korzystne rozstrzygnięcie, gdyż zachowują prawo jazdy wyższych kategorii, a co za tym idzie będą mogli np. wrócić lub podjąć pracę, od której charakteru wymagane jest posiadanie kat. C i C+E.

Koniecznym jest wskazanie, iż na podstawie art. 42 § 2 k.k. Sąd orzekając zakaz prowadzenia pojazdów ma możliwość wyboru: rozciągnięcia tego zakazu na wszystkie pojazdy mechaniczne; ograniczenie zakazu jedynie do pewnych rodzajów pojazdów np. samochodów osobowych (kat. B prawa jazdy). W takim wypadku zakaz nie obejmuje prowadzenia samochodów ciężarowych, do których kierowania wymagane jest prawo jazdy kat. C i C+E.

Jednakże bez względu na okoliczność, iż Sąd na podstawie art. 42 § 2 k.k. może orzec zakaz prowadzenia pojazdów ograniczony do poszczególnych kategorii, problem pojawia się w sytuacji gdy skazany zgłasza się do wydziału komunikacji po wydanie dokumentu prawa jazdy. Wówczas wydział komunikacji odmawia wydania dokumentu powołując się na przepisy ustawy o kierujących pojazdami. W takim przypadku pojawia się pytanie czy wydział komunikacji ma rację odmawiając wydania dokumentu prawa jazdy, pomimo iż Sąd nie orzekł zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, do których prowadzenia uprawnia kat. C i C+E.

Otóż wydział komunikacji ma prawo odmówić wydania dokumentu prawa jazdy, jeżeli został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów kat. B. Innymi słowy, w okresie trwania zakazu na kat. B prawa jazdy dokument nie zostanie wydany. Powyższą zmianę do ustawy o kierujących pojazdami wprowadziła nowelizacja z maja 2015 r.

Wynika to wprost z art. 12 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami: Prawo jazdy nie może być wydane osobie:

2) w stosunku do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – w okresie i zakresie obowiązywania tego zakazu;

Co więcej, zgodnie z ust. 2 cytowanego artykułu: przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się także wobec osoby ubiegającej się o wydanie lub zwrot zatrzymanego prawa jazdy, a także o przywrócenie uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii:

2) AM, A1, A2, A, C1, C, D1 lub D – w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B;

Dlatego też pojawia się pytanie czy dobrowolne poddanie się karze, w którym Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jedynie na kat. B prawa jazdy, natomiast odstępuje od orzeczenia wyższych kategorii, jest rozstrzygnięciem korzystnym dla sprawcy przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k., w sytuacji gdy wdziały komunikacji nie wydają nowego dokumentu prawa jazdy.

Przed podjęciem decyzji czy wyrazić zgodę na dobrowolne poddanie się karze, sprawca przestępstwa powinien rozważyć czy korzystniejszym rozwiązaniem nie będzie złożenie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Należy wskazać, że pomimo znacznego zaostrzenia okresu trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych przy wydaniu wyroku skazującego od 3 do 15 lat, instytucja warunkowego umorzenia postępowania karnego nie została znowelizowana.

Zatem Sąd ma cały czas możliwość wydania wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne. W wyroku warunkowo umarzającym postępowanie karne Sąd:

 • określa okres próby 1 rok, 2 lub 3 lata

 • orzeka świadczenie pieniężne na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – brak jest minimalnej kwoty, która Sąd wymierza

 • może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub 2 lat, lub odstąpić od orzeczenia zakazu.

Instytucja warunkowego umorzenia postępowania została uregulowana w art. 66 k.k. Zgodnie z art. 66 k.k. sprawca przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości może złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania gdy:

 • wina i społeczna szkodliwość popełnionego przestępstwa nie są znaczne;

 • okoliczności popełnionego przestępstwa nie budzą wątpliwości;

 • sprawca przestępstwa jest niekarny za przestępstwo popełnione umyślnie;

 • postawa sprawcy przestępstwa, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia;

uzasadniają przekonanie, że pomimo warunkowego umorzenia postępowania karnego sprawca przestępstwa będzie przestrzegał porządku karnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdziesz w artykule Warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

kontakt: +48 697 053 659 oraz +48 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

20 odpowiedzi na „Zwrot dokumentu prawa jazdy kat. C i C+E w przypadku orzeczenia przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów osobowych

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Krzysztof pisze:

  Witam. Panie Mecenasie chciałem ponowić moje pytanie dotyczące ponownego egzaminu na prawo jazdy. Moja sytuacja dotyczy podobnej sytuacji opisanej w powyższym artykule. Pozostawiono mi kat B i pozostałe kategorie odebrano na dwa lata. Czy po tych dwóch latach powinienem zdawać egzamin na prawo jazdy kat B? Do końca zakazu pozostało mi trochę powyżej miesiąca a WK nadal nie chcę mi odpowiedzieć na pytanie czy zwróci mi dokument bez ponownego zdawania. Jaka jest Pana opinia w tej sprawie?

 3. Patryk 1208 pisze:

  Witam .Panie Mecenasie ja zwracam się z pytaniem ,jakieś dwa miesiące temu jadąc samochodem osobowym skończyła się skrzynia biegów akurat przejeżdżało dwóch kolegów i postanowili mi pomóc zcholowali mnie do mechanika .Gdy byliśmy na miejscu wszedłem na podwórko do mechanika auto było wyłączone i kluczyki miałem przy sobie a w miedzy czasie u niego wypiłem ćwiartkę wódki i piwo z nerwów że auto się popsuło , po 3-4 minut wyszedłem na ulice koło auta z mechanikiem.Gdzie czekali na mnie koledzy .Po chwili podjechał radiowóz pytając mnie o dokumenty prawko dowód itd miałem dmuchać w alkomat unikałem dmuchania 3 razy aż po 30minutach dmuchłem 0.86 .Świadkowie na komendzie podali że gdy byłem cholowany to byłem trzeżwy .Ja na komendzie powiedziałem że wyjaśnienia będę składał w sądzie i zarzut mi postawiony art 178a par1k.k nie przyznaję się do winy.Posiadam kat b,c,c+e jestem kierowca zawodowym.Zwracam się do Pana Mecenasie co robić teraz czy adwokata wynajmować czy pisać jakiś wniosek o zwrócenie prawa jazdy? Z góry dziękuję

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że nie popełnił Pan zarzucanego Panu przestępstwa. Natomiast bardzo ważne są zeznania funkcjonariuszy policji, którzy dokonali Pana zatrzymania. Natomiast niezależnie od tego jak czytam ma Pan świadków na to, że nie poruszał się Pan samochodem w stanie nietrzeźwości. Jednakże dla pewności najpierw trzeba będzie zapoznać się z aktami sprawy i po ich analizie zastanowić się nad wnioskiem o umorzenie postępowania. Wniosek o umorzenie należy złożyć do tego organu, który posiada akta sprawy. Jeżeli akt oskarżenia nie został jeszcze wysłany, wówczas wniosek o umorzenie postępowania należy złożyć do Prokuratury, natomiast jak akt oskarżenia wpłynął już do Sądu, wówczas Sąd właściwy dla miejsca popełnienia przestępstwa będzie władny do rozpoznania wniosku.

 4. Rafal pisze:

  Witam.
  Czekam na sprawę która odbędzie się 30.06
  Ze względu na miejsce zamieszkania prokurator przystąpił tylko na zakaz prowadzenia pojazdów obejmujących kategorie b przy czym zostawił mi kategorie A bo takie prawojazdy posiadałem w momencie zatrzymania czyli A i B czyli zgodziłem się na samoukaranie ale sprawa się dopiero ma odbyć.
  Z tego co rozumiem to np kategoria C i wyższe nie może być bez kategorii B ale co kategoria A? Przecież ona jest niezależna od B i można posiadać prawojazdy jedynie kategori A.
  Czy w takiej sytuacji starostwo będzie robiło problemy z wydaniem prawojazdy kategori A kiedy zapadnie wyrok z zakazem obejmującym jedynie pojazdy kategori B .
  Próbowałem wniosku o umorzenie postępowania ale prokurator go odrzucił a do sądu boję się go składać.
  Na chwilę obecną sama kategoria A by mi wystarczyła a te 3lata bez B jakoś dam radę ale nie wiem co robić ze względu na te starostwo czy wyda mi samo A.
  Proszę o jakąś radę

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   niestety zgodnie z obowiązującymi przepisami nie zostanie wydany Panu dokument prawa jazdy z samą kat. A. Prawo jazdy kat. B jest podstawową kategorią, która jest „wyjściowa” do uzyskania innych kategorii. Art. 12 ustawy o kierujących pojazdami wprost przewiduje, że nie można wydać prawa jazdy, jeżeli zostanie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na kat B prawa jazdy. W związku z powyższym w przypadku złożenia wniosku o wydanie prawa jazdy, wydział komunikacji odmówi Panu powołując się właśnie na art. 12 ustawy o kierujących pojazdami. Oczywiście ma Pan prawo odwołania się od poniższej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ale doświadczenie zawodowe wskazuje oraz wyroki Sądów, że z dużą dozą prawdopodobieństwa nie dostanie Pan dokumentu prawa jazdy do czasu zakończenia zakazu na kat B prawa jazdy.

 5. Rafal pisze:

  Dziękuję za szybką odpowiedź.
  Prokurator czy też sąd ze względu na pewne okoliczności postanawia dać zakaz na jedną kategorie a starostwo zgodnie z prawem może rozszerzyć zakaz na inne kategorie. To tylko w Polsce
  Jedyne co mi przychodzi do głowy to wystąpić do sądu z wnioskiem o warunkowe umorzenie ale czy na tym etapie mogę kiedy akta sprawy są przesłane do sądu i czekam na posiedzenie?
  Kolejne moje pytanie czy w tej sytuacji oczekiwania na posiedzenie mogę uzyskać wgląd w akta sprawy? Bo chce poznać zeznania policjantów którzy mnie zatrzymali bo od tego zależy czy warto wystąpić z wnioskiem o umorzenie czy też może to spowodować bardziej dotkliwy wyrok który zaproponował prokurator we wniosku o samoukaranie.
  Jeszcze jedno pytanie. Skoro sąd wyda zakaz jedynie na pojazdy kategori B a starosta mi nie wyda prawojazdy z kategoria A ale nie będę miał na nią zakazu to czy po upływie tych 3 lat będę musiał zdawać egzamin na kategorie A na którą nie miałem cofnietych uprawnień przez sąd?

  • Agnieszka Rzeszut pisze:

   Witam, wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego może Pan złożyć jak tylko akta sprawy zostaną zarejestrowane w Sądzie tzn. sprawie zostanie nadana sygnatura akt. Informację tę ustali Pan w Sądzie na biurze obsługi interesanta. Po wpłynięciu Pana wniosku, Sąd może skierować sprawę na posiedzenie celem rozważania kwestii warunkowego umorzenia postępowania karnego.
   Jak tylko sprawie zostanie nadana sygnatura akt, wówczas może Pan uzyskać w Sądzie wgląd w akta.
   Jeżeli Sąd nie orzeknie wobec Pana zakazu na kat. A, wówczas nie będzie musiał zdawać ponownie egzaminu na kat. A prawa jazdy.

 6. Sebastian pisze:

  Witam!!!

  Panie mecenasie niedawno dostałem wyrok nakazowy z Sądu rejonowego który orzekł:
  Na podstawie art 42$2kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym z wyłączeniem pojazdów mechanicznych,do prowadzenia których uprawnia prawa jazdy kategorii CE na okres 4 lat.

  I tu moje pytanie. Czy Wydział komunikacji wyda mi prawo jazdy tylko z kategorią C,C+E?

  • Agnieszka Rzeszut pisze:

   Witam, zgodnie z obowiązującymi przepisami niestety nie zostanie wydany Panu dokument prawa jazdy z kat. C oraz C+E. A, z uwagi na okoliczność, iż prawo jazdy kat. B jest podstawową kategorią, która jest „wyjściowa” do uzyskania innych kategorii. Zgodnie z art. 12 ustawy o kierujących pojazdami, że nie można wydać prawa jazdy, jeżeli zostanie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na kat. B prawa jazdy. Jeżeli złoży Pan wniosek o wydanie prawa jazdy kat. C oraz C+E, wydział komunikacji odmówi Panu powołując się na art. 12 ustawy o kierujących pojazdami. Oczywiście ma Pan prawo odwołania się od poniższej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 7. Sebastian pisze:

  Mam jeszcze jedno Pytanie. Czy po upływie tych 4 lat bede musiał zdawać ponownie egzamin na C,C+E, czy wystarczy jak zdam tylko na B?

 8. Sebastian pisze:

  Czy jak straciłem kat B to straciłem tez uprawnienia na C. Mimo wyroku sadu który odłączył kategorie C,C+E?

 9. Dorota pisze:

  Witam,mam pytanie sąd wydał mi taki wyrok odebrane mam prawo jazdy kat B ,a jednoczesnie mam zezwolenie na prowadzenie pojazdami mechanicznymi o kat A i A .Czy popelnilam wykroczenie ?

  • Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli Sąd orzekł wobec Pani zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres jednego roku z wyłączeniem spod zakazu pojazdów, do których uprawnia kat A prawa jazdy, wówczas poruszanie takimi pojazdami będzie stanowić wykroczenie jazdy bez dokumentu. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że jest to dziwne, jednakże musi Pani wiedzieć, że wydział komunikacji nie wyda Pani dokumentu prawa jazdy z samą kat. A prawa jazdy, gdyż zabrania tego ustawa o kierujących pojazdami. Najlepiej jest wziąć z Sądu odpis prawomocnego wyroku i na jego podstawie poruszać się pojazdami, do którego uprawnia kat A prawa jazdy.

 10. Dorota pisze:

  proszę o odpowiedż

 11. Kazek pisze:

  Witam,mam zatrzymane prawo jazdy.Posiadam kat.BCD,kat. C została wyłączona z zakazu,czyli zwrócili mi kat.C.Pytanie,czy mogę jeździć motorowerem?
  Proszę o Pana opinie.

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli Sąd orzekł w wyroku zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych z wyłączeniem pojazdów, do których uprawnia kat C prawa jazdy, wówczas nie może się Pan poruszać motorowerem, ponieważ w przypadku kontroli drogowej i prawomocnego wyroku popełnia Pan przestępstwo złamania zakazu sądowego, za które grozi obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów oraz kara pozbawienia wolności do lat 5. Natomiast musimy rozważyć pojęcie motoroweru. W prawie karnym motorower również jest uznawany jako pojazd mechaniczny pomimo faktu, że w dowodzie rejestracyjnym jest wpisany jako motorower. Jedynie przy takiej treści zakazu jak opisałem powyżej może się Pan poruszać rowerem, do którego jest dołączony silnik pomocniczy, ale który również posiada pedały potrzebne do jazdy. W innym przypadku motorower, który wygląda jak rasowy skuter albo nawet motocykl jest traktowany jako pojazd mechaniczny.

  • Krzysztof pisze:

   Kolego Kazek mam pytanie oddali Ci wtornik z samą kat.c,pytam bo mam wlasnie roblem z odzyskaniem c e mimo iz sad zabral kat.b.

 12. Rafał pisze:

  Witam Panie Mecenasie mam pytanie. Posiadam wyrok nakazowy w postaci zakaz poruszania się pojazdami kat. B. A posiadam kat. C+E. Czy jeżeli prowadząc pojazd do którego wymagane jest prawo jazdy kat. C+E narażam się na art 180a kk? Jakie konsekwencje mogą mi grozić za jazdę pojazdem ciężarowym podczas kontroli. Pozdrawiam

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych z wyłączeniem pojazdów, do których uprawnia kat C i C+E, to jazda takimi pojazdami stanowi wykroczenie jazdy bez dokumentu. Obecne przepisy w ustawie o kierujących pojazdami pozbawiają osób w takiej sytuacji jak Pańska wydać dokument prawa jazdy i z związku z tym dlatego popełnia Pan to wykroczenie a nie przestępstwo z art. 180a KK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *