Brak zakazu za jazdę po alkoholu

0
(0)

Popełnienie przez kierowcę wykroczenia jazdy pod wpływem alkoholu nie oznacza automatycznie, że utraci on prawo jazdy, ponieważ Sąd może w szczególnie uzasadnionym przypadku odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Brak zakazu za jazdę po alkoholu, oznacza, że kierowcy zostanie zwrócone prawo jazdy. Wówczas kierowca może uniknąć zakazu prowadzenia pojazdów, który w przypadku wykroczenia jazdy po alkoholu wynosi od 6 miesięcy do 3 lat.

Kiedy kierowca popełnia wykroczenie jazdy po alkoholu?

Wykroczenie prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w. rozpoczyna się od stężenia 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli 0,20 promila alkoholu we krwi

natomiast

górna granica stężenia alkoholu w organizmie kierowcy, przy którym prowadzenie samochodu jest jeszcze wykroczeniem wynosi 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, tj. 0,50 promila alkoholu we krwi.

Kiedy kierowca ma szansę na brak zakazu za jazdę po alkoholu?

Kodeks wykroczeń przewiduje  możliwość odstąpienia od orzekania zakazu, a więc brak zakazu za jazdę po alkoholu. Stanowi o tym przepis art. 39 par. 1 k.w. Brak zakazu prowadzenia pojazdów może mieć miejsce jedynie w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie. Zatem Sąd rozpatrując wniosek o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów bierze pod uwagę:

 1. charakter czynu i okoliczności czynu – w sprawie o wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu szczególne znaczenie mają okoliczności takie jak:
 • miejsce popełnienia wykroczenia;
 • godzina popełnienia wykroczenia;
 • natężenie ruchu w chwili zdarzenia;
 1. właściwości i warunki osobiste sprawcy, wśród istotnych okoliczności należy wskazać:
 • dotychczasową niekaralność;
 • ustabilizowany sposób życia – stała praca, rodzina;
 • aktywność charytatywna i społeczna;
 • konsekwencje orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów – utrata pracy, brak możliwości znalezienia zatrudnienia.

Wszystkie te argumenty mają bardzo duże znaczenie przy odstąpieniu od zakazu i należy je w szczegółowy sposób opisać we wniosku złożonym do Sądu rozpatrującego sprawę.

Zadzwoń aby umówić się na konsultację! 697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Przy jakim stężeniu alkoholu kierowca ma szansę na brak zakazu za jazdę po alkoholu?

Szansę na nieorzekanie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych mają sprawcy wykroczenia z art. 87 § 1 k.w., którzy nieznaczenie przekroczyli wynik 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, od którego zaczyna się odpowiedzialność za opisane wykroczenie. Oczywiście wszystko zależy od okoliczności danej sprawy, które Sąd rozpatruje indywidualnie. Jednakże w mojej praktyce zawodowej spotkałem się z przypadkami kierowców, wobec których Sąd odstąpił od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu pomimo dość wysokiego, jak na wykroczenie, stężenia alkoholu, rzędu 0,20 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Co zrobić, aby ubiegać się o brak zakazu za jazdę po alkoholu?

Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie do Sądu rozpatrującego sprawę w I instancji wniosku o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 § 1 k.w.

Wniosek najlepiej jest złożyć do Sądu jeszcze przed wydaniem wyroku nakazowego (tzn. wyroku wydawanego przez sąd bez rozprawy i doręczanego obwinionemu), ale nic nie stoi na przeszkodzie aby taki wniosek złożyć wraz ze sprzeciwem od wyroku nakazowego lub nawet później (byleby zrobić to przed rozprawą). Ostateczny termin na złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze, to zakończenie przesłuchania obwinionego na rozprawie głównej.

Podsumowując – odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art. 39 § 1 k.w. to jedyna możliwość uniknięcia pozbawienia prawa jazdy w przypadku popełnienia wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w. Z doświadczenia wiem, że Sądy korzystają z tego przepisu, jednakże konieczne jest każdorazowo dobre, bogate w argumenty uzasadnienie wniosku, wskazujące na szczególne okoliczności, które pojawiły się w sprawie.

Więcej na temat odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu znajdziesz w artykule: Czy za wykroczenie jazdy po alkoholu grozi utrata prawa jazdy?

Zadzwoń aby umówić się na konsultację! 697053659

lub wyślij mail na:

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Brak zakazu za jazdę po alkoholu

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć. Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Daniel88 pisze:

  Witam

  W piątek wypiłem 5 piw. W sobotę ok 16 przejechałem samochodem z drogi gruntowej pod dom około 100m. Wysiadlem i otwieram furtkę a tu policjant mnie siła do radiowozu na badanie alkomatem. Miałem 0,24 mg/l za 15 min 0,19. Czy mam szanse żeby powołać się na artykuł 39 par 1? Oraz czy policjant mógł tak postąpić( użył siły żeby mnie wsadzić w radiowóz).

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   kodeks wykroczeń przewiduje w art. 39 instytucję odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W związku z tym powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze wraz z wnioskiem o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W uzasadnieniu takiego wniosku powinien Pan zawrzeć dlaczego dokument prawa jazdy jest dla Pana niezbędny oraz jakie konsekwencje poniesie w przypadku orzeczenia wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *