Co zrobić po zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy przez Policję?

0
(0)

W poprzednim artykule zatytułowanym Zatrzymanie dokumentu prawa jazdy przez Policję opisałem wymienione w art.135 Ustawy Prawo o ruchu drogowym sytuacje, w których Policjant może zatrzymać kierującemu pojazdem dokument prawa jazdy. Z kolei w artykule O akcji Policji „zero tolerancji dla piratów drogowych” wskazałem na obserwowaną przeze mnie z dużym niepokojem praktykę odbierania kierowcom przez Policjantów z Wydziałów Ruchu Drogowego dokumentów prawa jazdy nawet za błahe wykroczenia drogowe.

W tym artykule opiszę co powinien zrobić, jakie działania powinien podjąć kierowca, któremu Policjant odebrał dokument prawa jazdy w związku z uzasadnionym podejrzeniem  popełnienia przestępstwa lub wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, za   które może  zostać orzeczony   zakaz prowadzenia pojazdów?  

Dotyczy to, oczywiście, tylko tych kierowców, którzy uważają, że odebranie im dokumentu prawa jazdy przez Policję za popełnione przestępstwo lub wykroczenie drogowe było nieuzasadnione.

Oto one:

Jeśli funkcjonariusz Policji odebrał Twoje prawo jazdy lecz jeszcze nie wysłał do Prokuratora lub Sądu dokumentu prawa jazdy wraz z wnioskiem o jego zatrzymanie (według ustawy Prawo o ruchu drogowym Policjant powinien to uczynić w ciągu 7 dni od odebrania kierowcy dokumentu prawa jazdy), wówczas należy na początku dowiedzieć się, kto jest osobą prowadzącą Twoją sprawę na komendzie oraz jaka jest sygnatura sprawy w komisariacie Policji. Uzyskanie tych informacji umożliwi  wysłanie do komendy Policji wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy wraz z uzasadnieniem dlaczego dokument powinien Ci zostać zwrócony.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż na początku warto porozmawiać telefonicznie z Policjantem, który prowadzi Twoją sprawę, czy jednak nie zmieni decyzji i zdecyduje się na zwrot prawa jazdy. Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, iż zwykła rozmowa czasami daje lepszy efekt, niż zalewanie organów ścigania różnymi wnioskami. Oczywiście jeżeli rozmowa z Policjantem nie przyniesie oczekiwanego efektu, wtedy należy jak najszybciej złożyć wniosek o zwrot dokumentu prawa jazdy.

Jeżeli  Policjant wysłał już do Prokuratora lub  Sądu wniosek o zatrzymanie prawa jazdy, wówczas należy po pierwsze ustalić sygnaturę akt sprawy w Prokuraturze lub w Sądzie Rejonowym (najszybciej telefonicznie podając imię i nazwisko osoby, której prawo jazdy zostało zatrzymane) i jak tylko sprawie zostanie nadana sygnatura, należy niezwłocznie złożyć do Prokuratora lub Sądu Rejonowego wniosek o nieuwzględnienie wniosku Policji o zatrzymanie prawa jazdy podając w uzasadnieniu argumenty, które wskazują, że decyzja Policjanta, który zatrzymał prawo jazdy była nieuzasadniona.

Jeżeli Prokurator lub  Sąd wydał już postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, wówczas  przysługuje Ci na to postanowienie zażalenie w terminie 7 dni od daty doręczenia Ci  postanowienia. O zażaleniu na postanowienie Prokuratora lub Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy napiszę szerzej w kolejnym artykule „Jak zaskarżyć postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy?”

Jak widać pracy związanej z zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy przez Policję jest sporo, lecz najważniejszym czynnikiem jest szybkość działania. Doświadczenie zawodowe jednoznacznie wskazuje, że szybka reakcja na działanie funkcjonariuszy Policji i Sądów jest kluczowa, aby zwiększyć swoje szanse na odzyskanie dokumentu prawa jazdy.

Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

41 odpowiedzi na Co zrobić po zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy przez Policję?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.

  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • Patrycja pisze:

   witam
   Potrzebuje pomocy. W dniu 31 marca spowodowałam wypadek drogowy w wyniku któtego kierowca drugiego auta była ponad 7 dni w szpitalu . Kilka dni temu dostałam pismo z kopia aktu oskarżenia i tym samym informacje, że bedzie sprawa w sądzie. Niestety nie oddano mi nadal prawa jazdy. Wcześniej policja wnioskowała o oddanie ale prokurator odrzuciła teraz juz wiadomo ze bedzie sprawa. Jakie pismo mogę napisać o zwrot prawa jazdy przed sprawa bo znjac nasz kraj sprawa bedzie za kilka miesięcy dodam ze jest mi nie zbędne w pracy.

   • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Witam, pismo, które powinna pani wysłać do Sądu to wniosek o zwrot zatrzymanego dokumentu prawa jazdy. W uzasadnieniu powinna Pani przedstawić Sądowi argumenty wskazujące na:
    1. okoliczności wypadku prowadzące do wniosku, że stopień naruszenia przez Panią zasad ruchu drogowego, stopień zagrożenia, jakie Pani stworzyła nie był na tyle wysoki, by uzasadniał orzeczenie wobec Pani w wyroku zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych
    2. dotychczasowy sposób Pani życia, jakie kierowcy, z którego wynika, że spowodowanie wypadku drogowego było incydentem w Pani życiu, a eliminowanie Pani z ruchu drogowego nie jest celowe
    3. konsekwencje, jakie Pani poniesie na skutek dalszego zatrzymania pani prawa jazdy.

  • Magdalena pisze:

   Witam, bardzo bym prosił o poradę ponieważ nie wiem co robić. Dnia 31 mają 2017 r wyjeżdżałem z drogi podporządkowanej w terenie zabudowanym i w ostatniej chwili zauważyłem bardzo szybko jadący motor i się zatrzymałem. Motocyklista znacznie przekroczył dozwoloną prędkość i zachaczyl o mój stojący samochód ( zderzak przedni) w wyniku czego motocykl zatrzymał się 100 m dalej ścinając znak drogowy. Motocyklista doznał złamania dwóch palców u stopy i jest poobdzierany. W związku z tym sprawa trafiła do prokuratury i zatrzymano mi prawo jazdy z art 135 ust 1 pkt 2. Co mogę zrobić żeby odzyskać prawo jazdy.

   • Bartosz_Nadwodny pisze:

    Witam,

    wobec powyższej sytuacji powinna Pani wysłać do prokuratury stanowisko procesowe, w którym powinna Pani wnosić o nieuwzględnienie wniosku policji o zatrzymanie prawa jazdy. W uzasadnieniu takiego pisma powinna Pani wskazać, że motocyklista (jeżeli tak było) poruszał się z niedozwoloną prędkością oraz wskazywać jakie konsekwencje poniesie Pani lub Pani rodzina w przypadku zatrzymania prawa jazdy. Natomiast jeżeli prokurator nie przychyli się do Pani stanowiska i postanowi zatrzymać należący do Pani dokument prawa jazdy, wówczas będzie musiała napisać Pani zażalenie na to postanowienie do Sądu Rejonowego. Należy pamiętać o tym, że zażalenie trzeba złożyć w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia z prokuratury.

  • Darek pisze:

   Dzień dobry,
   Policja zatrzymała moje prawo jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 51km/h (101km/h przy ograniczeniu do 50km/h)

   Czy mam szanse na odwołanie się od tej decyzji, choćby ze względu na standardowy błąd pomiaru wynoszący 3%, lub też jakieś inne możliwe argumenty…?

   • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

    Witam,

    jak najbardziej może Pan odwołać się od decyzji o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy powołując się właśnie na błąd pomiaru. Jednakże jak dokument został Panu zatrzymany to zapewne sprawa zakończy się po upływie 3 miesięcy. Pozostaje jednak pytanie czy funkcjonariusz Policji zatrzymał należący do Pana dokument prawa jazdy oraz czy przyjął Pan mandat za przekroczenie prędkości. Odmowa przyjęcia mandatu spowodowałaby skierowanie sprawy do Sądu, który po analizie materiału dowodowego stwierdziłby czy przekroczył Pan prędkość o więcej niż 50 km/h czy mniej.

 2. Marek pisze:

  Panie Mariuszu,

  świetny blog! Naprawdę dobra robota!:)

  Ale do rzeczy.
  Wypiłem 2 tyg. temu jakieś 3, może 4 piwa. Następnego dnia rano odwoziłem kolegę na lotnisko w Modlinie. Kiedy wracałem z Modlina do W-wy „niebieski” zatrzymał mnie z powodu przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym- w Nowym Dworze Maz.
  Policjant był sam (czy to nie narusza procedury?) , po zatrzymaniu mnie nakazał, bym z dokumentami przyszedł do jego Kii, zaparkowanej po przeciwnej stronie drogi.
  Tak też uczyniłem.
  Kilka min. po tym, jak wszedłem do radiowozu policjant uznał, że czuje ode mnie alkohol i nakazał dmuchanie w alkomat. Czerwona lampka, więc wyjął z bagażnika dokładniejszy alkomat- wynik: 0,2 w wydychanym powietrzu, czyli 0,4 promila we krwi://

  Co zrobiłby Pan na moim miejscu?

  W najbliższy czwartek mam spotkanie na komisariacie, przesłuchanie w char. sprawcy wykroczenia z art. 87 par. 1 kw.
  Jak się bronić?
  Czy Tussipet albo inny syrop na kaszel wypity przed wyruszeniem z domu może zaburzać odczyt z alkomatu?
  Bo przecież 4 piwa po całej nocy, poszedłem spać ok. 1 , zaś kontrola miała miejsce ok. godz. 12 następnego dnia, to nie powinno dawać odczytu alkomatem na poziomie 0,4 promila, nieprawdaż?!

  Dziękuję!
  M.

  • Damian Paduch pisze:

   Dzień dobry.
   Na wstępie chciałbym zapytać jak poszło przesłuchanie? Czy dobrze rozumiem, że policjant przeprowadził tylko jedno badanie alkomatem, które dało wynik 0,20 mg/l? I tylko jeden wynik wpisał do protokołu z przeprowadzenia badania stanu trzeźwości? Jeżeli chodzi o Tussipet, czy też inny syrop, po takim czasie nie wpłynąłby on na wynik pomiaru. Jednakże z punktu widzenia Pana sprawy istotne jest, czy badanie stanu trzeźwości zostało przeprowadzone prawidłowo. Już sam fakt przeprowadzenia tylko jednego pomiaru budzi duże wątpliwości. Należałoby również sprawdzić czy zachowano odpowiednie parametry czasu i objętości wydechu, co powinno widnieć na wydruku z badania. W Pana przypadku sprawstwo wykroczenia z art. 87 § 1 k.w. wcale nie jest oczywiste.

 3. Artur pisze:

  Witam
  23 sierpnia 2014r. policjant zatrzymał mój dokument prawa jazdy za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. Po ok 2 tygodniach pojechałem na komendę złożyć wyjaśnienia, gdzie zostałem poinformowany że sprawa zostanie skierowana do sądu. Do dzisiejszego dnia tj. 05.03.2015 nie otrzymałem żadnej informacji o postępach mojej sprawy, dzwoniłem do sądu gdzie dowiedziałem się że nie ma moich akt, generalnie nikt nic nie wie. Moje pytanie brzmi, jaki czas mają policjanci na wysłanie akt do sądu oraz ile czasu ma sąd na wydanie wyroku? Co robić w takiej sytuacji?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym Policjant ma obowiązek w ciągu 7 dni od odebrania kierującemu dokumentu prawa jazdy wysłać je do Sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia o zatrzymanie dokumentu prawa jazdy. Z Pana opisu wynika, że Policja nie dopełniła tego obowiązku. Wobec powyższego powinien Pan wysłać do Policji wniosek – żądanie natychmiastowego zwrotu odebranego Panu dokumentu prawa jazdy.

 4. Kinga pisze:

  Dzień dobry, ja mam takie pytanie czy jeśli prawo jazdy zostanie odebrane za jazdę po alkoholu, to czy Policja zwraca dokument osobie zatrzymanej? Jeśli tak, to czy takie nieważne prawo jazdy różni się wizualnie od ważnego dokumentu?

  • Damian Paduch pisze:

   Dzień Dobry.
   Pani zapytanie zawiera zbyt mało informacji żeby precyzyjnie na nie odpowiedzieć. Jednakże, w żadnym wypadku Policja sama nie zwraca dokumentu prawa jazdy. W zależności od tego czy przez pojęcie jazdy „po alkoholu” rozumie Pani prowadzenie samochodu w stanie po użyciu alkoholu (tj. wykroczenie – wynik badania od 0.10 mg/l do 0.25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu), czy też w stanie nietrzeźwości (przestępstwo – wynik powyżej 0.25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu) Sąd lub Prokurator wyda postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy, od którego przysługuje zażalenie do Sądu, w ciągu 7 dni od doręczenia takiego postanowienia. W przypadku uwzględnienia zażalenia, Sąd uchyla postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy i, w zależności od tego czy dokument znajduje się jeszcze w Sądzie, czy został wysłany do właściwego miejscowo wydziału komunikacji, wzywa do odbioru dokumentu prawa jazdy lub też wysyła postanowienie do wydziału komunikacji, gdzie można odebrać zatrzymany dokument. W przypadku nieuwzględnienia zażalenia, dokument prawa jazdy pozostaje zatrzymany w okresie postępowania przed Sądem, a w przypadku orzeczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, także do czasu zakończenia tego zakazu. Należy pamiętać, że okres od dnia zatrzymania dokumentu prawa jazdy, wlicza się do okresu orzeczonego zakazu. Nie ma jednak możliwości, aby Policja sama zwróciła dokument prawa jazdy w przypadku zatrzymania za jazdę „po alkoholu”, wobec czego odpowiedź na drugą część pytania staje się bezprzedmiotowa.

 5. Konrad pisze:

  Witam
  Czy Policja ma prawo, bez przesłuchania podejrzanego o art 178a par.1 przesłania akt do prokuratury, gdzie jest świadek, który od początku mówi, że to on kierował pojazd, a podejrzany stał 15 metrów od samochodu.

  • Damian Paduch pisze:

   Dzień dobry.
   W przypadku przestępstwa prokuratura od początku nadzoruje takie postępowanie, zaś policjant jedynie wykonuje czynności. Z Pana wypowiedzi nie do końca wynika cel przekazania akt do Prokuratury. Czy w sprawie został już skierowany akt oskarżenia do Sądu? Być może Prokurator chciał się jedynie zapoznać z aktami lub też osobiście przesłuchać podejrzanego lub świadka.

 6. Marcin pisze:

  Witam serdecznie,

  W dniu dzisiejszym (09.04.2015) zostało mi zatrzymane prawo jazdy ze względu na spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym (wyprzedzenie drugiego pojazdu na pasach dla pieszych). Zostałem poinformowany przez funkcjonariuszy, którzy mnie zatrzymali, że za moje wykroczenie taryfikator przewiduje do 1 000 PLN mandatu oraz 20 pkt karnych łącznie. Następnie policjanci powiedzieli, że zatrzymują moje prawo jazdy „…ale to nawet lepiej bo oni musieliby dać mi teraz wysoki mandat, a tak to może uda mi się trochę znegocjować jego wartość”. Poprosili mnie też o podpisanie dokumentów potwierdzających zatrzymanie prawa jazdy (dokładnie ich nie pamiętam ale przed podpisaniem uważnie je przeczytałem i za zgodą funkcjonariuszy wykreśliłem niektóre zapisy) oraz o podanie moich danych teleadresowych, ponieważ w ciągu 7 dni ktoś się ze mną skontaktuje telefonicznie aby zaprosić na rozmowę do komisariatu (czy powiedzieli akurat komisariat nie jestem pewny) w celu ustalenia wysokości mandatu oraz ilości przyznanych pkt. karnych.
  Niestety, w związku z tym co wyczytałem na tym portalu, zaczynam mieć poważne wątpliwości czy wyżej przedstawiony proces jest prawidłowy… i prawdziwy. Szczególnie nurtuje mnie fakt, że żaden funkcjonariuszy nie mówił mi o sądzie czy tym bardziej możliwości zasądzenia zakazu prowadzenia pojazdów – tak więc zupełnie nie zdawałem sobie sprawy, że zatrzymanie prawa jazdy może mieć tak poważne konsekwencje (abstrahując od sytuacji gdy przekroczę 24 pkt karne – to jest jasne dla mnie).
  Ja oczywiście przyznaję się do zarzucanego mi czynu ale pusta, szeroka droga, brak pieszych, świetna widoczność i masa innych okoliczności łagodzących, moim zdaniem, nie kwalifikuje mojego wykroczenia do „zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym”.

  Dlatego bardzo proszę o opinię prawną w odniesieniu do wyżej opisanej sytuacji oraz o odpowiedź na pytanie, czy zdarzają się takie sytuacje, że policja zatrzymuje prawo jazdy, aby po kilku dniach i ustaleniu „kary” po prostu je oddać właścicielowi ?

  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam,

  • Damian Paduch pisze:

   Dzień dobry.
   Przyznam, że opisana przez Pana sytuacja jest bardzo nietypowa. Osobiście nie spotkałem się z takim działaniem policji. Być może policjant źle się wyraził lub Pan nieopatrznie źle usłyszał. W terminie 7 dni, o którym wspomniał funkcjonariusz, Policja musi przekazać prawo jazdy do Sądu wraz z wnioskiem o wydanie postanowienia o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy. Pan zostanie wezwany prawdopodobnie w celu odczytania Panu czynu, za który zostanie przeciwko Panu skierowany do Sądu Rejonowego wniosek o ukaranie, a także złożenia wyjaśnień. Jednakże, jeżeli policjant w notatce służbowej rzetelnie opisał sytuację, uważam że istnieje spora szansa, iż Sąd wyda postanowienie o odmowie zatrzymania Pańskiego dokumentu prawa jazdy. Jeżeli zaś stanie się inaczej, należ pamiętać, że przysługuje Panu zażalenie na takie postanowienie, które należy złożyć w ciągu 7 dni od doręczenia Panu postanowienia. Więcej o sposobie zaskarżenia takiego postanowienia, a także o treści zażalenia znajdzie Pan pod adresami: http://zatrzymaneprawojazdy.pl/jak-zaskarzyc-postanowienie-o-zatrzymaniu-dokumentu-prawa-jazdy/ oraz http://zatrzymaneprawojazdy.pl/zazalenie-na-postanowienie-o-zatrzymaniu-dokumentu-prawa-jazdy/.
   Do Sądu trafi wniosek o ukaranie Pana na podstawie art. 86 § 1 k.w., zaś § 3 tego przepisu przewiduje możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jednakże w mojej ocenie, w stanie faktycznym przedstawionym przez Pana, istnieją duże szanse, aby w Pana sprawie takiego środka karnego nie orzeczono.

 7. Joanna Sakowicz-Rak pisze:

  witam. w ubiegłą niedzielę niestety spowodowałem wypadek – jako kierowca motocykla, przed przejściem dla pieszych zahamowałam. koło motocykla mi się zablokowało i nieszczęśliwie przewróciłem się bokiem motocykla na rowerzystę. ten trafił do szpitala – noga w gipsie i unieruchomiony na 4 tygodnie. Zostało mi przez policję zatrzymane prawo jazdy. Jestem kierowcą zawodowym i prawo jazdy jest mi niezbędne do pracy. Czy jest szansa na to, że po złożeniu wniosku z uzasadnieniem do sądu czy prokuratury ten go uwzględni o odda, a na przykład wyda zakaz prowadzenia tylko na motor? Jak długo to może potrwać?

  • Agnieszka Rzeszut pisze:

   Witam, jeżeli zalezy Panu na jak najszybszym zakończeniu sprawy, to powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne podanie się karze z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, do których uprawnia kat. A prawa jazdy z wyłączeniem spod zakazu kat. B prawa jazdy. W pierwszej kolejności powinien Pan ustalić gdzie znajdują się akta Pana sprawy, gdyż wniosek taki należy złożyć do Sądu. Najlepiej jest to zrobić od razu po wpłynięciu sprawy do Sądu, gdyż wówczas jest szansa, że Sąd szybcije wyznaczy termin rozprawy. Ostateczny termin na złożenie wniosku, to zakończenie Pana przesłuchania na pierwszej rozprawie głównej.
   W uzasadnieniu wniosku powinien Pan opisać na czym polega Pana praca i do jakich celów wykorzystuje Pan samochód oraz jakie konsekwencje spowoduje dla Pana i Pana rodziny orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Każdy argument jaki opisuje Pan we wniosku powinien być potwierdzony załączonym do wniosku dokumentem, np. kopia umowy o pracę.

 8. Darek pisze:

  Witam, w dniu 14.05.2015 policja zatrzymała mi prawo jazdy przez „spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym”. Pomijając to że zatrzymała mi je praktycznie za nic (na małej uliczce, wieczorem kiedy nie było żadnego ruchu dojeżdżając do zakrętu przy prędkości ok 20 km/h zaciągnąłem hamulec ręczny przez co tylne koła staneły i lekko zapiszczały, a policjant stwierdził, że to było bardzo niebezpieczne i zatrzymał mi prawo jazdy) mam pytanie, ponieważ chciałbym napisać wniosek o nieuwzględnienie wniosku policji o zatrzymanie mi prawa jazdy a nie wiem jak się do tego zabrać, w jakiej formie to napisać? Proszę o pomoc

  • Agnieszka Rzeszut pisze:

   Witam, w pierwszej kolejności powinien Pan zadzwonić do Sądu, który będzie rozpoznawał Pana sprawę i ustalić czy zostało wydane postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Sprawa w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy zarejestrowana będzie w Sądzię pod sygnaturą akt Ko. Jeżeli zostało wydane już postanowienie, to otrzyma Pan z Sądu odpis postanowienia, na które w ciągu 7 dni powinien Pan złożyć zażalenie.
   Jeżeli jednak Sąd nie wydał jeszcze postanowienia, to może Pan złożyć do akt pismo ze swoim stanowiskiem procesowym. Pismo może Pan zatytułować: stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o zatrzymanie prawa jazdy. W pismie powinien Pan opisać wszelkie argumenty, które uzasadniają, że nie popełnił Pan zarzucanego Panu wykroczenia i dlaczego w Pana ocenie nieuzasadnione jest wydanie przez Sąd postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy. Ponadto w swoim piśmie powinien Pan wskazać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pana i Pana rodziny wydanie przez Sąd postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy.

 9. janusz pisze:

  Witam,w dniu 07.06 2015 policja zatrzymała mi prawo jazdy za jazdę po
  użyciu alkoholu tj.pierwszy odczyt 0.19 mg/l,drugi 0.17 mg/l i policjant
  poinformował mnie że w ciągu 7 dni ktoś do mnie zadzwoni o wstawienie
  się na komisariat w celu złożenia zeznań.Dzisiaj mija 14 dzień i nikt
  do mnie nie zadzwonił a moje pytanie jest takie,gdzie się mogę
  dowiedzieć co się dzieje z moim prawem jazdy , gdyż zatrzymania
  dokonano w Małopolsce a ja mieszkam na Śląsku i czy mogę dostać wyrok
  zaocznie bez mojej zgody.

  • Agnieszka Rzeszut pisze:

   Witam, aby ustalić gdzie znajdują się akta Pana sprawy powinien Pan zadzwonić na komisariat Policji, który zatrzymał Panu prawo jazdy, gdyż Pana sprawa będzie rozpoznawana przez Sąd w okręgu, którego popełnił Pan wykroczenie. Powinien Pan ustalić z policjantem prowadzącym Pana sprawę kiedy będzie Pana przesłuchanie i czy wysłał już do Sądu wniosek o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy.
   Jak zostanie Pan przesłuchany, to policjant wyśle do Sądu wniosek o ukaranie Pana za popełnione wykroczenie. Wówczas Sąd po wpłynięciu akt sprawy, może skierować sprawę na posiedzenie niejawne celem wydania wyroku nakazowego. Odpis wyroku zostanie Panu doręczony, jeżeli nie będzie Pan zgadzał się z treścią wyroku, to może Pan w ciągu 7 dni od jego otrzymania złożyć sprzeciw. W razie skutecznego złożenia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc, a Pana sprawa zostaje przekazana do referatu innego Sędziego.

 10. adam pisze:

  spowodowałem kolizje tak to zostało zakwalifikowane policja zatrzymała prawko co moge zrobić by je odzyskać jak napisać wniosek

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   spowodowanie kolizji drogowej jest wykroczenie z art. 86 par 1 k.w. czyli spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za takie wykroczenie Sąd może ale nie musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Natomiast to co należy zrobić, to wszystko zależy od tego na jakim etapie jest Pana sprawa. Jeżeli nie zostało wydane wobec Pana postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, wówczas może Pan sporządzić i wysłać do Sądu stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku policji o zatrzymanie prawa, w którym powinien Pan wnosić o nieuwzględnienie wniosku policji, podając w uzasadnieniu dlaczego decyzja funkcjonariusza policji na drodze była błędna. Dodatkowo powinien Pan wskazać, do czego jest Panu potrzebne prawo jazdy np. praca zawodowa lub życie osobiste i rodzinne.

 11. Piotrek pisze:

  Witam,
  mam pytanie, mianowicie odebrano mi prawo jazdy z tytułu podejrzenia posiadania w organizmie amfetaminy, policja przekazała sprawę do prokuratora który wydał decyzje o nie wstrzymywaniu prawa jazdy do czasu wyników badań. czy mogę starać się o wydanie prawa jazdy na komendzie (gdzie wróciły akta) przed upływem ustawowych 30dni od daty zatrzymania na wniosek kierowany tym iz jestem kierowcą zawodowym? i czy moge na tym etapie wnioskować o wgląd do akt sprawy?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   jak dobrze rozumiem Pański wpis to prokurator wydał postanowienie o nieuwzględnieniu wniosku Policji i zarządził zwrot Pańskiego dokumentu prawa jazdy. Jeżeli tak jest wówczas Pański dokument może być w Prokuraturze, na Policji lub w Starostwie. Niemniej jednak może Pan zadzwonić do prokuratury i dowiedzieć się gdzie znajduje się Pański dokument i gdzie może go Pan odebrać. Natomiast co do wglądu w akta sprawy to takie prawo przysługuje Panu od momentu postawienia Panu zarzutów jazdy samochodem pod wpływem środka odurzającego. Jeżeli taki zarzut już został Panu postawiony, wówczas bez żadnych problemów może Pan uzyskać wgląd w akta sprawy. Jeżeli jednak jeszcze nikt zarzutów Panu nie postawił, wówczas nie może Pan zapoznać się z aktami postępowania.

 12. aniela pisze:

  Witam, proszę o poradę, dn. 10 sierpnia 2015 mąż trafił na akcję trzeźwy poranek, nigdy nie zatrzymany za alkohol,na 7.30 mnie odwiózł do pracy ok. 7.50 zadzwoniłam i mówił,że policja go zatrzymała,wydmuchał 0,10 po 15 min. 0,10, zatrzymano prawo jazdy,dzień wcześniej wypił 3 piwa, do tego się przyznał,trzeci pomiar 0,07,szef przyjechał zabezpieczyć auto i zasugerował mu badanie krwi -zgodził się,krew pobrano ok.9.30,na przesłuchanie został wezwany na kolejny dzień na godz.8, przesłuchujący chciał od razu wysyłać sprawę do sądu , kiedy mąż zapytał czy są wyniki krwi i wtedy okazało się ,że niby mąż narobił sobie pod górkę… i pytanie co dalej?jakby krew wyszła gorzej miał być tel. w ciągu tygodnia, nie było, jest 25.08 i nie wiemy co robić , protokół podpisany ,mąż 15 km do pracy dojeżdża, jedyny kierowca, jedyny żywiciel rodziny, 80 km od zamieszkania opiekuje się rodzicami i uprawia rolę,sygnatura sprawy nam nieznana, a z człowieka prawie wrak, prawko- wszystkie kategorie i jeszcze dziecko do 1 klasy, prosimy o radę,gdzie dzwonić , gdzie przejrzeć akta sprawy ,słyszeliśmy,że na krew do miesiąca się czeka,pozdrawiamy

  • Agnieszka Rzeszut pisze:

   Witam, jeżeli najwyższy wynik badania u Pani męża wyniósł 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to Pani mąż może powołać się na niepewność pomiaru alkomatu, która zazwyczaj wynosi 0,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Co oznacza, że wynik badania alkomatem mógł wynieść zarówno 0,11 mg/l, 0,10 mg/l albo 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Przyjęcie przez Sąd powyższego toku rozumowania, powinno skutkować ustaleniem przez Sąd, iż Pani mąż nie popełnił wykroczenia z art. 87 par 1 k.w.
   Wynik z badania krwi powinien być niższy, gdyż wyniki Pani męża mają tendencję malejącą – co oznacza fazę eliminacji alkoholu z organizmu.

 13. PawelG1989 pisze:

  Witam mam do państwa takie pytanie zatrzymała mnie policja za przekroczenie prędkości o 61 km/h w terenie zabudowanym . Przyjąłem. Mandat 400 zł i 10 pkt karne i oczywiście zatrzymano mi prawo jazdy na 3 miesiące . Mam pytanie czy mam szansę założyć sprawę w sądzie i próbować odzyskać prawa jazdy na kat. C+e ponieważ jestem kierowca ciężarówki i z tego się utrzymuje jest to moje jedyne źródło dające się utrzymać dodam że jechałem osobowym pojazdem

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   niestety przepisy uregulowane w ustawie o kierujących pojazdami nie przewidują wyłączenia poszczególnych kategorii od zatrzymania. Po pierwsze należy wyjaśnić, iż Starosta orzeka o decyzji zatrzymania blankietu prawa jazdy a nie o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych, czyli de facto „całe” prawo jazdy jest zatrzymane ze wszystkimi kategoriami. Jednakże proszę pamiętać, iż przyjął Pan mandat za wykroczenie co oznacza, że sprawa jest prawomocna. Jednakże może Pan złożyć do Sądu w terminie 7 dni wniosek o uchylenie prawomocności mandatu zgodnie z art. 101 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

 14. Dawid pisze:

  Witam,
  Mam takie pytanie ostatnio popełniłem wykroczenie powodując kolizje mianowicie zmieniałem pas ze środkowego na lewy do skrętu w lewo widziałem Nadjerzdajacy samochód w oddali wiec postanowiłem zmienić pas i nagle w lewe drzwi wjechał samochód zderzenie było nie groźne nic nikomu się nie stało ale postanowiłem wezwać pogotowie bo w samochodzie był 3 letni chłopiec oczywiście Przyjechała tez policja która zatrzymała mi prawo jazdy na okres 7 dni bo dziecko pojechało na obserwację z tego co wiem chłopiec jest cały i zdrowy i tu formuje się moje pytanie czy policja zwróci mi prawo jazdy Ponieważ powiedzieli za na czas pobytu dziecka na obserwacji muszą to zrobić bo gdyby nikt nie jechał do szpitala zakończyło by się to zdarzenie mandatem. Pozdrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, uważam za mało prawdopodobny scenariusz, w którym Policja zwróci Panu dokument prawa jazdy. Policja mogłaby Panu zwrócić dokument prawa jazdy, żaden z przepisów ustawy Kodeks Wykroczeń, Kodeks Postępowania w Sprawach o Wykroczenia, Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym czy Ustawa o Kierujących Pojazdami nie nakłada na Policje obowiązku zatrzymania prawa jazdy kierującemu w opisanych przez Pana okolicznościach. Rzecz jednak w tym, że Policja choć mogłaby, to nie będzie chciała zwrócić Panu prawa jazdy. Zgodnie z powszechna praktyką Policji trwającą od maja zeszłego roku Policja zatrzymuje kierującym prawa jazdy nawet za błahe wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, a potem w postępowaniu przed Sadem żąda orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na minimum 6 miesięcy, a często na 2-3 lata. Dla przykładu, ostatnio w prowadzonej przeze mnie sprawie, w której reprezentuję kierowcę obwinionego o wykroczenie zakończenia manewru wyprzedzania na podwójnej ciągłej Policja zażądała 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów – i śmieszne i straszne, prawda?

   Wracając do pana sprawy – powinien Pan przyjąć najbardziej prawdopodobne założenie, zgodnie z którym Policja zamiast zwrócić Panu prawo jazdy, wyśle Pana dokument do Sądu Rejonowego z wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy. Powinien Pan ustalić czy Policja już wysłała Pana dokument do Sądu, a jeśli nie to kiedy go wyśle (Policja powinna to uczynić w ciągu 7 dni od zabrania Panu dokumentu). Po ustaleniu tego faktu powinien Pan złożyć w Sądzie Rejonowym pismo – wniosek o nieuwzględnienie wniosku Policji o zatrzymanie Pana prawa jazdy z uzasadnieniem. Pismo to powinno się pojawić w Sądzie jak najszybciej po otrzymaniu pana dokumentu prawa jazdy z Policji i zarejestrowaniu wniosku Policji o zatrzymanie Pana prawa jazdy pod sygnaturą Ko. Chodzi o to, by uprzedzić decyzję Sądu, by przed podjęciem decyzji: zatrzymać czy zwrócić zwrócić Panu prawo jazdy Sąd zapoznał się z Pana argumentami.

   Jeśli Sąd pomimo tego wyda postanowienie o zatrzymaniu Pana prawa jazdy powinien Pan złożyć na tą decyzję zażalenie – będzie Pan miał na to 7 dni od odebrania postanowienia Sądu.

 15. Toska pisze:

  Witam, bratu policja zatrzymała prawo jazdy za jazdę pod wpływem marihuany. Zrobili mu badanie na ślinę, później zabrali go na pobranie krwi. Jednak do dzisiejszego dnia nie otrzymał wyników, minęło juz ponad 30 dni od dnia zatrzymania. W związku z tym mam pytanie czy brat może ubiegać się o zwrot prawa jazdy powołując się na artykuł 136 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   zgodnie z art. 136 ust. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym „w razie przeprowadzenia badania krwi lub moczu dla oceny trzeźwości lub zawartości środka działającego podobnie do alkoholu, prawo jazdy przekazuje się wraz z wynikiem tego badania. Jeżeli jednak wynik tego badania nie został uzyskany w ciągu 30 dni od dnia zatrzymania prawa jazdy, należy niezwłocznie zwrócić je właścicielowi.” Powyższe oznacza, że jeżeli organ ścigania nie uzyskał wyników badań, wówczas musi zwrócić dokument prawa jazdy. Jednakże proszę wziąć pod uwagę zapis „wynik badania”. Jeżeli dla przykładu wynik badania został uzyskany 29 dnia od zatrzymania, wówczas organ ścigania nie ma ustawowego obowiązku zwrócić dokument prawa jazdy. Najlepiej będzie zadzwonić na komisariat policji w celu dowiedzenia się czy wyniki już dotarły, a jak dotarły to w jakiej dacie. Natomiast jeżeli wyników nadal nie ma, wówczas należy sporządzić i wysłać wniosek o niezwłoczny zwrot dokumentu prawa jazdy powołując się na powyższy art.

 16. Robert pisze:

  Witam.
  W sobote 04.06.2016 syn zostaĺ zatrzymany do kontroli w wydychanym powietrzu wyszlo 0.15 za 1szym razem i 0.12 za drugim. Syn zarzadal badania krwi gdyz wypil 1no piwo jakies 2godz zanim wsiadl do samochodu i był przekonany ze ten wynik jest zbyt wygorowany. Zostało mu zatrzymane prawojazdy. Po powrocie z badania udal sie od razu do szpitala i wykonał to samo badanie krwi na własny koszt aby sie przekonac czy jest w krwi jakas zawartosc alkocholu. Na 2gi dzien odebrał wynik 0.1, co w swietle prawa zawartosc alkocholu w krwi dopuszczalna 0.2. Jaka obrone mozemy zastosowac, gdyz dopiero w piatek 10.06 syn ma sie stawic na komisariacie w sprawie. Prosze o opinie w tym przypadku.
  Pozdrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w pierwszej kolejności powinien Pan przeanalizować akta postępowania karnego, w szczególności protokół badania trzeźwości syna z dołączonymi wydrukami z analizatora wydechu celem ustalenia czy sposób przeprowadzenia przez Policję pomiarów trzeźwości Pana syna był prawidłowy, a więc czy wyniki pomiaru są wiarygodnym dowodem w sprawie karnej. Z mojego zawodowego doświadczenia wynika bowiem, że częstym zjawiskiem jest popełnianie przez Policję błędów przy pomiarach trzeźwości kierowców, tzn. w sposób sprzeczny z zarządzeniem Komendanta Głównego Policji, wytycznymi toksykologicznymi lub instrukcją obsługi analizatora wydechu.

   W razie ustalenia, że wyniki pomiaru trzeźwości są wiarygodnym dowodem w sprawie karnej przeciwko Pana synowi, Pana syn powinien złożyć w Sądzie wniosek o dobrowolne poddanie się karze za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.

 17. Łukasz pisze:

  Szanowny Panie,
  4 czerwca miałem stłuczkę (z mojej winy- zagapiłem sie, wymusiłem na STOPie i uderzyłem auto na drodze prostopadłej w bok, po badaniach okazało się, że nikomu nic się nie stało). Policja (miejscowa dla miejsca kolizji, kilkadziesiąt km od mojego miejsca zamieszkania) zatrzymała mi prawo jazdy za pokwitowaniem (7 dni). Pracuję w gospodarstwie i prawo jazdy jest dla mnie „narzędziem”. W kolejnych dniach dwukrotnie miałem telefon od osoby prowadzącej sprawę, jednak nie miałem telefonu przy sobie i nie odebrałem rozmowy. Od dnia kolizji minęło juz 22 dni, więc powinienem dostać prawo jazdy spowrotem lub sprawa powinna być przekazana dalej, skąd do tej pory też powinna już być decyzja. Sprawa podobno utknęła na policji (z tego, co udało mi się dowiedzieć to sprawa poszła „tokiem formalnym” i jest u „dzielnicowego”, który znajduje się na urlopie- jednak nikt nie chce mi udzielić jakichkolwiek sensownych informacji). Jak to się ma do obowiązku przekazania sprawy dalej w ciągu 7 dni przez policję i co w takiej sytuacji mogę zrobić?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   zgodnie z przepisami funkcjonariusze policji w przypadku zatrzymania prawa jazdy za spowodowanie kolizji z art. 86 par 1 KW mają 7 dni aby wysłać Pana dokument do Sądu Rejonowego z wnioskiem o jego zatrzymanie. Natomiast Sąd od daty odebrania takiego pisma ma 14 dni na podjęcie decyzji czy wydać postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy lub o zwrocie dokumentu prawa jazdy. Najlepiej będzie jak zadzwoni Pan do Sądu właściwego ze względu na miejsce popełnienia wykroczenia, poda Pan swoje imię i nazwisko i zapyta czy taki wniosek wpłynął oraz jaka jest sygnatura (powinna być Ko xxxx/17). Jak taką informację Pan poweźmie to powinien Pan zapytać czy Sąd wyznaczył już termin posiedzenia niejawnego w sprawie zatrzymania Pańskiego prawa jazdy.

   Niezależnie od powyższego aby nie być biernym uczestnikiem tego postępowania należy sporządzić do Sądu stanowisko procesowe, w którym powinien Pan wnosić o nieuwzględnienie wniosku policji i zwrot dokumentu prawa jazdy. Szerzej o tym zostało napisane na: http://wzory-pism-procesowych.pl/p-53,Stanowisko-procesowe-w-przedmiocie-wniosku-Policji-o-wydanie-postanowienia-o-zatrzymaniu-dokumentu-prawa-jazdy-w-sprawie-o-wykroczenie-z-art.-86-par.-1-k.w..html

 18. Kasia pisze:

  Witam,
  w terenie zabudowanym jadąc 20-25 km/h nie zauważyłam przechodzącego pieszego na pasach i spowodowałam wypadek. Wyszedł zza samochodu jadącego po przeciwnym kierunku, który zjeżdżał z pasów, zaś ja do nich podjeżdżałam. Uszkodzenia jakie doznał poszkodowany to złamana noga (wypadek-sprawa do prokuratury, następnie do sądu). Byłam trzeźwa. Policja zatrzymała mi prawo jazdy na 7 za pokwitowaniem, obecnie minęło już 14 dni i prawo jazdy nie zostały mi zwrócone ani nie mam postanowienia od prokuratury o zatrzymaniu prawa jazdy. Podkreślę, że jest ono mi potrzebne w normalnym funkcjonowaniu codziennym. Czy mogę wystąpić do prokuratury z prośbą o oddanie mi prawa jazdy?

  Pozdrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Pani Katarzyno, Zgodnie z art.136 ust. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym Policja ma obowiązek wysłać najpóźniej w ciągu 7 dni do Prokuratury dokument prawa jazdy zabrany kierowcy w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa spowodowania wypadku drogowego z art.177 par. 1 k.k.

   W większości przypadków Policja się z tego terminu wywiązuje. Dlatego powinna Pani zadzwonić do Prokuratury Rejonowej właściwej dla miejsca wypadku drogowego, potwierdzić, że do Prokuratury wpłynął już wniosek Policji o zatrzymanie Pani dokumentu prawa jazdy, ustalić sygnaturę tej sprawy, po czym jak najszybciej faksem i poczta wysłać do Prokuratury pismo – wniosek o odstąpienie od zatrzymania dokumentu prawa jazdy i jego zwrot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *