Czy badanie alkomatem było prawidłowe?

0
(0)

Z tego artykułu „Czy badanie alkomatem było prawidłowe?” dowiesz się:

 • jak powinno wyglądać badanie trzeźwości alkomatem przez Policję?
 • jak sprawdzić, czy badanie trzeźwości alkomatem zostało przeprowadzone prawidłowo?
 • kiedy wydruki z badania trzeźwości alkomatem mogą stanowić wiarygodny dowód w sprawie karnej o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu?

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Gdzie znaleźć protokół badania trzeźwości i wydruki z alkomatu?

Aby sprawdzić, czy badanie alkomatem było prawidłowe, należy zapoznać się z dokumentami znajdującymi się w każdej sprawie karnej o prowadzenie samochodu po alkoholu:

 • protokołem badania trzeźwości kierowcy
 • wydrukami badania z alkomat
 • świadectwem wzorcowania alkomatu

Kierowca ma prawo zapoznać się z aktami sprawy karnej o prowadzenie samochodu po alkoholu

W sprawie karnej o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu kierowca ma prawo zapoznać się z aktami sprawy od momentu przedstawienia mu zarzutu popełnienia przestępstwa lub wykroczenia.

Warto zapoznać się z aktami sprawy karnej o kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu.Warto zapoznać się ze znajdującym się w aktach każdej sprawy o prowadzenie pojazdu po alkoholu protokołem badania trzeźwości kierowcy z dołączonymi do protokołu badania trzeźwości wydrukami z alkomatu. Umożliwi to kierowcy ocenę wiarygodności tego najważniejszego dowodu w sprawie karnej o kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

Na co zwrócić uwagę sprawdzając, czy badanie alkomatem było prawidłowe?

Przy analizie akt sprawy o kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu należy zwrócić szczególną uwagę:

 • czy w protokole badania trzeźwości Policjant zaznaczył nie tylko model, ale również nr seryjny alkomatu?
 • ile wynosi niepewność pomiaru alkomatu?
 • jaki były czas oraz objętość wydechu kierowcy oraz czystość próby?
 • jaki był odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi badaniami trzeźwości?
 • czy badania trzeźwości kierowcy były rosnące czy malejące?
 • jaka była różnica pomiędzy poszczególnymi wynikami badania trzeźwości kierowcy?
 • czy do akt sprawy karnej zostało dołączone świadectwo wzorcowania i czy było ono aktualne w czasie badania kierowcy?

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Policja z przeprowadzonego badania alkomatem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu kierującego pojazdem mechanicznym sporządza protokół z przebiegu badania stanu trzeźwości urządzeniem elektronicznym czyli protokół badania trzeźwości.

Do protokołu badania trzeźwości dołączane są wydruki z alkomatu, które wskazują wynik badania trzeźwości kierującego.

czy badanie alkomatem było prawidłowe?

Jakich alkomatów używa Policja do badania trzeźwości kierowców?

Do badania trzeźwości kierowców Policja używa najczęściej dwóch rodzajów alkomatów:

 • Alco-Sensor IV – podręczny analizator wydechu

oraz

 • Alkometr A 2.0 stacjonarny analizator wydechu

Wydruki z badania alkomatem

Każdy z tych alkomatów jest wyposażony w drukarkę, która drukuje wyniki przeprowadzonego przy ich użyciu badania trzeźwości. Następnie Policjant załącza je do protokołu badania trzeźwości kierującego, który znajduje się w aktach każdej sprawy o przestępstwo i wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Protokół badania trzeźwości wraz z załączonymi wydrukami z alkomatu jest najważniejszym dowodem w sprawie karnej o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości oraz wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu. Dlatego też ważna jest szczegółowa analiza wydruków znajdujących się w aktach sprawy o przestępstwo lub wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu celem sprawdzenia czy badanie zostało przeprowadzone prawidłowo.

Jak ocenić czy badanie alkomatem było prawidłowe?

Badanie kierowcy alkomatem było prawidłowe, jeśli zostało przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi procedurami wskazanymi w:

 • Zarządzeniu Komendanta Głównego Policji nr 496 z dnia 25.05.2004r. w sprawie badań na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu z uwzględnieniem zmian wprowadzonych Zarządzeniem Komendanta Głównego Policji nr 738 z dnia 21.06.2011r
 • Zasadami przeprowadzania pomiarów stężenia alkoholu oraz opiniowania w sprawach trzeźwości wydanymi przez Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie zatwierdzonymi w dniu 26 listopada 2004 r. przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej o Kryminologii
 • Instrukcją obsługi producenta alkomatu użytego do badania trzeźwości kierującego pojazdem


Tylko badanie, które zostało przeprowadzone zgodnie z w/w dokumentami jest wiarygodnym dowodem w sprawie karnej o przestępstwo lub wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Jeżeli badanie trzeźwości kierującego pojazdem zostało przeprowadzone niezgodnie ze wskazanymi dokumentami, wówczas zachodzi poważna wątpliwość co do wiarygodności tego dowodu.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Opinia biegłego toksykologa w sprawie karnej o prowadzenia samochodu po alkoholu

W przypadku powstania wątpliwości w zakresie wiarygodności dowodu w postaci badania trzeźwości kierującego pojazdem przy użyciu alkomatu, Sąd powinien na podstawie art. 193 par. 1 k.p.k. dopuścić dowód z opinii biegłego z zakresu toksykologii celem ustalenia wpływu błędu Funkcjonariusza Policji w sposobie przeprowadzenia badania trzeźwości na uzyskane wyniki badania trzeźwości. 

Pamiętaj, że od momentu przedstawienia kierowcy zarzutu popełnienia przestępstwa czy wykroczenia prowadzenia samochodu po alkoholu kierowca ma prawo wglądu w akta sprawy. Wystarczy, że zadzwoni do właściwej jednostki Policji, Prokuratury lub Sądu – w zależności od tego gdzie znajdują się akta sprawy i umówi się na termin zapoznania się z aktami. Kierowca może uzyskać kserokopie akt lub może wykonać ich fotokopie. W sprawie o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu najważniejsze są: protokół badania trzeźwości, wydruki z przeprowadzonych badań zazwyczaj jest klika wydruków, więc najlepiej zrobić kserokopię bądź fotokopię każdego wydruku oraz świadectwo wzorcowania, które jest dwustronne – na odwrocie znajdują się dodatkowe informacje, dotyczące alkomatu, którym został zbadany kierowca.

Analiza w/w dokumentów ma na celu sprawdzenie czy badania trzeźwości przeprowadzone przez Policjantów w sprawie karnej o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami i czy mogą tym samym stanowić wiarygodny dowód do uznania kierowcę przez Sąd za winnego zarzucanego przestępstwa czy wykroczenia.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, zatrzymane prawo jazdy za jazdę po alkoholu, zatrzymanie prawa jazdy, zażalenie na zatrzymanie prawa jazdy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Czy badanie alkomatem było prawidłowe?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Michał pisze:

  Witam, mam takie małe pytanie jak to wygląda w świetle prawa gdy załóżmy odebrano mi sam blankiet prawa jazdy za jazde nie pod wpływem alkoholu tylko metaamfetaminy, w sobote 18 kwietnia policja zrobiła mi testy narkotykowe i alkomatem, alkoholo wyszło ok, lecz w tym drugim niestety nie, nie wiem jaki jest powód tego ponieważ zawsze zero używek, policja kazała mi sie zgłosić na komisariat 21 kwietnia czyli za tydzień, Pani która prowadzi moją sprawe powiedziała że ona nic mi teraz nie pomoże bo sama nic nie wie, mówiłi ze krew która mi pobrali 18 kwietnia ( dzień kontroli) to od tego czasu trzeba czekać 5 msc na badanie krwi, z tego powodu że pracuje zawodo jako kierowca i bardzo potrzebuje prawo jazdy to czy moge się ubiegać o niezwłoczny zwrot prawa jazda do Policji po 30 dniach tak jak mówi art. 136 ust.2pkt. ? i jak wygląda sprawa gdy przez ten czas będe prowadzić samochód i złapie mnie policja co mi za to grozi? Wyroku żadnego nie mam także czy dostane za to tylko mandat 50zł czy inaczej bedzie to uwzglednione?

  • Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   Pana twierdzenie jest słuszne. Jeżeli do organów ścigania nie wpłynie opinia fizykochemiczna w ciągu 30 dni od daty zatrzymania prawa jazdy wówczas dokument ten powinien zostać Panu zwrócony. Musi się Pan jednak dowiadywać się sam czy opinia wpłynęła, ponieważ doświadczenie zawodowe wskazuje, że czasami organy ścigania „zapominają” o tym przepisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *