Jak przygotować się do przesłuchania na Policji w charakterze podejrzanego o prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.?

0
(0)

Przesłuchanie sprawcy przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. na Policji jest bardzo ważną czynnością procesową. To właśnie na przesłuchaniu na Policji podejrzany ma możliwość złożenia wyjaśnień dotyczących popełnionego przez niego przestępstwa. Jest to o tyle istotne, gdyż Sąd rozpoznający Twoją sprawę jeszcze przed terminem rozprawy lub posiedzenia będzie mógł poznać okoliczności popełnionego przez Ciebie czynu, Twoje właściwości i warunki osobiste, jakie konsekwencje spowoduje dla Ciebie wydanie wyroku skazującego oraz orzeczenie wobec Ciebie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Więcej na temat jak wygląda przesłuchanie na Policji znajdziesz w artykule Jak przebiega przesłuchanie kierowcy na Policji podejrzanego o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.?

Natomiast niniejszy artykuł poświęcę kwestii przygotowania się podejrzanego do przesłuchania. W pierwszej kolejności możesz przygotować sobie konspekt swoich wyjaśnień, tzn. zastanowić się nad okolicznościami, które chcesz wskazać w swoich wyjaśnieniach. W sprawie o przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. powinieneś przede wszystkim skupić się na opisaniu:

 • okoliczności, w jakich prowadziłeś samochód w stanie nietrzeźwości pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Twojego zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości kierujących,

 • okoliczności, które spowodowały, iż prowadziłeś samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, np. telefon od pracodawcy, że musisz pilnie stawić się w pracy pomimo wolnego dnia,

 • Twoje właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia, na czym polega Twoja praca, czy masz kogoś na utrzymaniu,

 • do jakich celów wykorzystujesz samochód, np. praca, wożenie chorego członka rodziny na wizyty lekarskie.

Jeżeli chcesz ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego możesz już na przesłuchaniu złożyć do akt wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Najlepiej jest przygotować dwa egzemplarze wniosku. Jeden należy złożyć Policjantowi do akt, a na drugim poprosić go o podpis i pieczątkę na potwierdzenie, że złożyłeś przedmiotowe pismo. Następnie Policjant wraz z aktami sprawy wyśle do Prokuratury złożony przez Ciebie wniosek.

Instytucja warunkowego umorzenia postępowania karnego została uregulowana w art. 66 k.k. Jednym z obligatoryjnych warunków do zastosowania przez Sąd omawianej instytucji jest uprzednia niekaralność sprawcy przestępstwa. Zaletą warunkowego umorzenia postępowania karnego jest, iż w przypadku wydania przez Sąd takiego wyroku sprawca przestępstwa w świetle prawa pozostaje osobą niekaraną za przestępstwo popełnione umyślnie. Inaczej niż w przypadku wyroku skazującego. Kolejną zaletą warunkowego umorzenia postępowania karnego jest krótszy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych niż w przypadku wyroku skazującego. Sąd w przypadku tej instytucji może odstąpić od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych lub orzec zakaz na okres 1 roku lub 2 lat.

Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdziesz w artykule:

Warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k po zaostrzeniu przepisów Kodeksu karnego z 18 maja 2015 r.

Wnioski o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. które mogą Cię zainteresować znajdują się pod następującymi linkami:

Wniosek do Prokuratury o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowanie karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia samochodów

Wniosek do Prokuratury o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowanie karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów na okres 1 roku

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia samochodów

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów na okres 1 roku

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Jak przygotować się do przesłuchania na Policji w charakterze podejrzanego o prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *