Jeszcze więcej o zmianach w ustawie prawo o ruchu drogowym po nowelizacji z dnia 20 marca 2015 roku dotyczącej kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego.

0
(0)

Jak opisałem w poprzednim artykule Zmiany w ustawie prawo o ruchu drogowym po nowelizacji z dnia 20 marca 2015 roku dotyczącej kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego nowelizacja, która weszła w życie w dniu 18 maja 2015 roku wprowadziła szereg zmian, które dotyczą kierowców niestosujących się do obowiązujących przepisów w ruchu drogowym.

Najważniejsze zmiany jakie weszły w dniu 18 maja 2015 roku to dodatkowe przesłanki, za które Policjant zatrzyma dokument prawa jazdy za pokwitowaniem w razie:

Jednakże w dniu 18 maja 2015 roku weszła jeszcze jedna istotna zmiana w ustawie prawo o ruchu drogowym. Mianowicie ustawodawca w art. 130a ust. 1 dodał pkt 6. Przepis ten stanowi, iż Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku kierowania nim przez osobę nieposiadającą uprawnienia do kierowania pojazdami albo której zatrzymano prawo jazdy i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu poprzez przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem, chyba że otrzymała ona pokwitowanie, które uprawnia do kierowania pojazdami na okres 7 dni od daty zatrzymania dokumentu prawa jazdy.

Oznacza to, że kierowcy, który:

 • porusza się samochodem bez uprawnień do kierowania nim

 • porusza się samochodem bez prawa jazdy, które zostało zatrzymane przez uprawniony organ

 • zostanie zatrzymany do kontroli drogowej

i

 • nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu poprzez przekazanie go innej osobie, która posiada uprawnienia do kierowania tym pojazdem

zostanie na jego koszt odholowany pojazd, którym się porusza.

Należy także zaznaczyć, iż pojazd nie zostanie odholowany ze względu na powyższe w przypadku posiadania przez kierowcę pokwitowania zatrzymania dokumentu prawa jazdy, które uprawnia do kierowania pojazdem przez okres 7 dni od daty zatrzymania omawianego dokumentu. Czyli w przypadku posiadania pokwitowania zatrzymania prawa jazdy funkcjonariusz policji, który zatrzyma kierowcę do kontroli drogowej nie usunie pojazdu z drogi.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Jeszcze więcej o zmianach w ustawie prawo o ruchu drogowym po nowelizacji z dnia 20 marca 2015 roku dotyczącej kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego.

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy czytelnicy, zapraszam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie nasuną się Wam po jego przeczytaniu. W tym celu wystarczy wpisać komentarz lub pytanie do ramki poniżej artykułu.

  Na wszelkie pytania postaram się Wam odpowiedzieć.

  Szanując Waszą prywatność zapewniam, że Wasz adres mailowy nie będzie widoczny na stronie.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. michal pisze:

  Sytuacja na drodze. jade motocyklem, nie mam kat. A ale mam kat. B, czy policja moze scholowac mi motocykl w mysl art. 130a ust.1 pkt. 6 . moim zdaniem nie bo ja uprawnienia do kierowania mam, ale nie mam tylko do danej kategori, czyli jesli by tak bylo to powienien byc rozniwez zapis w art. ze do danej kategori nie posiada uprawnien, prosze o odpowiedz

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   posiadane przez Pana uprawnienia pozwalają do kierowania pojazdami tylko kat. B prawa jazdy. Oznacza to, że jeżeli porusza się Pan motocyklem, do którego uprawnia kategoria A prawa jazdy to popełnia Pan wykroczenie z art. 94 k.w. W związku z powyższym policjant ma prawo usunąć pojazd z drogi, ponieważ nie ma Pan uprawnień do kierowania pojazdami kategorii A prawa jazdy. Dodatkowo należy wspomnieć, iż obecnie jazda bez uprawnień może skutkować zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do lat 3.

 3. mateusz pisze:

  Witam. Na wstepie. Tutaj w artykule ma Pan ladnie napisane. Ale wole sie upewnic. Pytanie moje. Sytuacja
  Nastepujaca Pan Kowalski jedzie autem zostaje zatrzymany do kontroli drogowej, policeman przeprowadza badanie stanu trzezwosci i wynik stan po uzyciu alkoholu. Zatrzymuje pj. I czy pojazd do holowania obligatoryjnie. W pojezdzie jest kolega z pj ale spozywal alkohol i nie moze jechac, nikogo innego w pojezdzie nie ma. Sytuacja po 20 maja 2015. Pozdrawiam. Prosze o podstawe prawno. Dziekuje

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   podstawę prawną do usunięcia pojazdu w przypadku kierowania nim w stanie po użyciu alkoholu reguluje ustawa prawo o ruchu drogowym w art. 130a ust.2 pkt 1a, który stanowi, że Pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy kierowała nim osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *