Przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego bez uprawnień z art. 180a k.k.

0
(0)

Celem niniejszego artykułu jest opisanie nowego przestępstwa dodanego do Kodeksu karnego z dniem 18 maja 2015r., a mianowicie art. 180a, którym jest prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień.

Zgodnie z art. 180a k.k.  Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Innymi słowy, prowadzenie pojazdu mechanicznego pomimo cofniętych uprawnień przez właściwy organ stanowi przestępstwo stypizowane w art. 180a k.k.

Przestępstwo z art. 180a k.k. najlepiej jest zilustrować na następującym przykładzie :

Sąd orzekł wobec Jana Kowalskiego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 2 lat. Po upływie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych Wydział Komunikacji skierował Jana Kowalskiego na kontrolny egzamin sprawdzający kwalifikacje uprawniającego do kierowania pojazdami mechanicznymi. tj. na egzamin teoretyczny oraz praktyczny na prawo jazdy.

Jan Kowalski nie zdał egzaminu na prawo jazdy. W związku z tym uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi zostały cofnięte Janowi Kowalskiemu przez właściwy organ. Pomimo cofniętych uprawnień Jan Kowalski nadal kierował pojazdami mechanicznymi.

W dniu 20 czerwca 2015r. Jana Kowalskiego Policja zatrzymała do kontroli drogowej. Okazało się, że uprawnienia wobec Jana Kowalskiego zostały cofnięte. W związku z powyższym Janowi Kowalskiemu został przedstawiony zarzut prowadzenia pojazdu mechanicznego bez uprawnień z art. 180a k.k.

Jak zostało wcześniej wskazane przestępstwo z art. 180a k.k. zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Należy wskazać, iż sprawcą tego przestępstwa może być wyłącznie osoba, posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, a której te uprawnienia zostały cofnięte przez uprawniony organ administracji publicznej. Oznacza to, nie popełnia przestępstwa z art. 180a k.k. osoba, która nigdy nie nabyła uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Organami właściwymi do wydania decyzji o cofnięciu uprawnień są:

 1. starosta

 2. dowódca jednostki wojskowej

  albo

 3. marszałek województwa

Zgodnie z art. 103 ustawy o kierujących pojazdami organ wydaje decyzję o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi w następujących przypadkach:

 1. stwierdzenia na podstawie orzeczenia psychologicznego istnienia przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem;

 2. utraty kwalifikacji, na podstawie wyniku egzaminu państwowego przeprowadzonego w trybie art. 49 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o kierujących pojazdami;

 3. niezgłoszenia się we wskazanym terminie na egzamin państwowy który miał być przeprowadzony w trybie art. 49 ust. 1 pkt 2 i 3 lit. b ustawy o kierujących pojazdami;

 4. ponownego przekroczenia liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny, o którym mowa w art. 99 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o kierujących pojazdami;

 5. popełnienia w okresie próbnym trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji;

 6. orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.

Przestępstwo z art. 180a k.k. tj. prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień można popełnić jedynie z winy umyślnej. Oznacza to, że sprawca przestępstwa musi mieć świadomość, że została wydana wobec niego decyzja o cofnięciu uprawnień, która jest ostateczna i prawomocna.

Na końcu należy wskazać i co jest bardzo ważne, że w przypadku popełnienia przestępstwa z art. 180a k.k., podobnie jak w przypadku popełnienia przestępstwa z art. 244 k.k. tj. złamania prawomocnego zakazu sądowego, Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do 15 lat. Powyższa zmiana weszła w życie 1 czerwca 2017 roku.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na Przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego bez uprawnień z art. 180a k.k.

 1. Kamil pisze:

  Witam. Mam pytanie. W 2011 r spowodowałem kolizję drogową pod wpływem alkoholu (nikt nie ucierpiał) Prawo jazdy zabrano mi na 3 lata. Po upływie zakazu sądowego ponownie zacząłem ubiegac się o przywrócenie uprawnień. Przeszedłem niezbędne badania, zdałem psychotesty i zapisałem się na egzamin. Częsc teoretyczną mam już za sobą, pozostał tylko egzamin praktyczny. Na dwa dni przed egzaminem kierując autem zostałem zatrzymany do kontroli (byłem trzeźwy) Chciałbym się dowiedziec jakie sankcje mi grożą w świetle nowych przepisów. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Agnieszka Rzeszut pisze:

   Witam, przestępstwo prowadzenia pojazdów mechanicznych bez uprawnień popełnia osoba z art. 180a k.k., która kieruje pojazdem mechanicznym jeżeli uprawnienia do kierowania pojazdem mechanicznym zostały jej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej przez właściwy organ. Sam zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nie skutkuje utratą uprawnień.

   Cofnięcie uprawnień następuje, jeżeli po zakończonym okresie trwania zakazu, kierujący nie zda egzaminu na prawo jazdy, wówczas organ administracji publicznej wszczyna procedurę cofnięcia uprawnień. Gdy uprawnienia zostaną cofnięte,a kierujący nadal porusza się pojazdami mechanicznymi – w tym przypadku popełnia przestępstwo z art. 180a k.k.

   Jeżeli wobec Pana nie została wydana decyzja administracyjna o cofnięciu uprawnień – to popełnił Pan wykroczenie z art. 95 k.w. tj. prowadzenie pojazdu bez wymaganych dokumentów.

 2. Adrian pisze:

  Witam.

  Z powodu przekroczenia prędkości zabrano mi prawo jazdy na 3 miesiące.

  1. Z jakimi konsekwencjami muszę się liczyć jeśli będę prowadził samochód i dojdzie do kontroli.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   jeżeli została wydana wobec Pana decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy przez starostę i nie stosuję się Pan i nadal jeździ samochodem, to podczas rutynowej kontroli drogowej starosta przedłuża okres zatrzymania prawa jazdy łącznie do 6 miesięcy. Jednakże jak nadal nie stosuje się Pan do decyzji o zatrzymaniu na okres 6 miesięcy i porusza się Pan samochodem i zostanie Pan zatrzymany do kontroli, wówczas starosta cofa Panu uprawnienia do kierowania pojazdami. O czym należy pamiętać, że po cofnięciu uprawnień za niestosowanie się do decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy jest Pan traktowany jako osoba, która ubiega się o prawo jazdy pierwszy raz w życiu.

 3. Mateusz pisze:

  Dz Dzień dobry miałem zakaz prowadzenia pojazdów na lata w związku z tym miałem też cofnięte prawo jazdy w tym okresie?? A po upływie tego okresu są zatrzymane?? Dodam że nie poddałem się jeszcze badaniom psychologicznym ani lekarskim Ani egzaminowi Czy jeśli prowadzę w dniu dzisiejszym pojazd grozi mi 500 zł czy podlegam pod artykuł 180a kk zakaz prowadzenia pojazdów był wydany w terminie od 10 lipca 2013 roku do lutego 2016 roku w związku z tym że przebywałem zakładzie karnym. Zależy mi bardzo na szybkiej odpowiedzi ponieważ jestem na warunkowym zwolnieniu i nie wiem czy popełniłem przestępstwo czy tylko wykroczenie????

  • Mateusz pisze:

   2lata zakaz prowadzenia pojazdów *

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   przestępstwo z art. 180a KK można popełnić tylko w przypadku kiedy po pierwsze prowadzi się samochód a po drugie uprawnienia do kierowania pojazdami są cofnięte. Sąd orzekając zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeka tylko o zakazie. W wyroku nie ma mowy o tym, że jednocześnie Sąd cofa uprawnienia do kierowania pojazdami. Takimi rzeczami zajmuje się właściwy dla Pana miejsca zamieszkania Starosta lub Prezydent miasta i jeżeli żaden z tych organów nie wydał decyzji o cofnięciu Panu uprawnień, które w żaden sposób nie są związane z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych, wówczas Pana jazda samochodem po zakończonym okresie zakazu jest wykroczeniem jazdy samochodem bez wymaganych dokumentów, za które grozi mandat w wysokości do 250 zł. Jednakże jeżeli okaże się, że Pana uprawnienia zostały Panu cofnięte i pomimo tego poruszał się Pan samochodem, wówczas popełnił Pan przestępstwo z art. 180a KK, za które to Sąd będzie mógł ale nie musi z urzędu odwołać Panu warunkowe zwolnienie.

 4. szczery84 pisze:

  Dzień Dobry,

  W odpowiedzi z 14.09.2015 pisze Pan:
  „O czym należy pamiętać, że po cofnięciu uprawnień za niestosowanie się do decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy jest Pan traktowany jako osoba, która ubiega się o prawo jazdy pierwszy raz w życiu.”

  Czy to znaczy, że jeśli po „cofnięciu” uprawnień przez np. starostę,za przekroczenie 24 punktów, ale nie stosowaniu się do tego „cofnięcia” i dalszym prowadzeniu pojazdów, kierowca jest traktowany jakby ubiegał się po raz pierwszy ? Tzn., że przy rutynowej kontroli podlega karze grzywny czy popełnia przestępstwo z art. 180a KK ?

  Mam prawo jazdy 17 lat, robię w miesiącu po 8.000-10.000 nigdy nie miałem problemu z prawem, między 10.2015, a 02.2016 „nałapałem” 16 p.k. i w zeszłym tygodniu, nieoznakowany radiowóz z kamerą dodał do mojego konta kolejne 14 p.k. Tym samy przekroczyłem dozwoloną liczbę punktów karnych i czekam na dokumenty ze starostwa. Co się stanie, gdy nie zdam egzaminu sprawdzającego kwalifikacje, zostaną one cofnięte, a ja nadal będę jeździł?

  Jak do tej sytuacji ma się „bałagan” z uprawnieniami starostów, które zostały w zeszłym roku mocno ograniczone ?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam Serdecznie,

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   w związku z sytuacją przekroczenia 24 pkt karnych Starosta lub prezydent powinien Pana wysłać na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji tj. egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy. Jeżeli zda Pan przedmiotowe egzaminy, wówczas Starosta zwróci Panu dokument prawa jazdy. Natomiast jeżeli takiego egzaminu Pan nie zda Starosta lub prezydent cofnie Panu uprawnienia do kierowania pojazdami i aby ponownie uzyskać uprawnienia należy będzie przejść od samego początku drogę do uzyskania dokumentu, co oznacza, ze będzie Pan traktowany jako osoba, która pierwszy raz podchodzi do egzaminu na prawo jazdy.

 5. damian pisze:

  Co jesli dostałem zakaz na pól roku za jazdę pod wpływem i nie mialem uprawnień zakaz juz minal uprawnień nie mam dalej jesli wsiadlbym za kierownice teraz i zatrzymalaby mnie policja co mi grozi

  • Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   jak dobrze rozumiem poprzez brak uprawnień ma Pan na myśli brak prawa jazdy w ogóle. Jeżeli Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na okres 6 miesięcy i nie ma tam żadnego zobowiązania do zwrotu dokumentu do odpowiedniego wydziału komunikacji, wówczas 6 miesięcy liczone jest od daty prawomocnego wyroku. Oznacza to, że z upływem tego terminu Pańska jazda będzie potraktowana jako wykroczenie jazdy bez uprawnień, za które grozi mandat w wysokości 500 zł oraz fakultatywny zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do lat 3. Fakultatywny oznacza, że może ale nie musi orzekać wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

   Jednakże jak sobie wyobrazimy, że kiedyś posiadał Pan prawo jazdy i zostało ono Panu odebrane np ze względu na przekroczoną ilość punktów karnych, a co za tym idzie wydział komunikacji cofnął Panu uprawnienia do kierowania pojazdami, to wówczas jazda samochodem jest przestępstwem jazdy bez uprawnień, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 2 ale Sąd nie może orzec wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *