Wniosek o warunkowe umorzenie do Prokuratora za jazdę po alkoholu

0
(0)

Wniosek o warunkowe umorzenie do Prokuratora

Nietrzeźwy kierowca zatrzymany za jazdę samochodem po alkoholu, jeżeli chce ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego może złożyć wniosek o warunkowe umorzenie do Prokuratora, tj. na etapie postępowania przygotowawczego.


Gdzie należy złożyć wniosek o warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu?

Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego za jazdę po pijanemu, kierowca może złożyć już na etapie postępowania przygotowawczego tj. do Prokuratury. Oczywiście kierowca może złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu bezpośrednio do Sądu.

Zadzwoń aby umówić się na konsultację! 697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Korzyści z warunkowego umorzenia postępowania za jazdę pod wpływem alkoholu:

 • tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego kierowca zachowuje status osoby niekaranej za przestępstwo popełnione umyślnie. Wpis dotyczący warunkowego umorzenia postępowania ulega wykreśleniu z Krajowego Rejestru Karnego po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

 • tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego kierowca ma możliwość uniknięcia zakazu prowadzenia pojazdów na 3 lata, ponieważ Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, lub orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku bądź 2 lat.

Kiedy kierowca może ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu?

Zgodnie z art. 66 k.k. sprawca przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości może złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania gdy:

 • wina i społeczna szkodliwość popełnionego przestępstwa nie są znaczne oraz okoliczności popełnionego przestępstwa nie budzą wątpliwości, np. kierowca jechał późną pora, chciał tylko przeparkować samochód, został zatrzymany do rutynowej kontroli drogowej.

 • sprawca przestępstwa jest niekarny za przestępstwo popełnione umyślnie, a także jego postawa sprawcy przestępstwa, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przekonanie, że pomimo warunkowego umorzenia postępowania karnego sprawca przestępstwa będzie przestrzegał porządku karnego.

Podsumowując należy wskazać, że o w dużej mierze od dobrze uzasadnionego wniosku o warunkowe umorzenie za jazdę po pijanemu zależy, czy Sąd zgodzi się na warunkowe umorzenie postępowania, czy też nie i wyda wyrok skazujący i orzeknie minimum 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów. W związku z tym aby zwiększyć swoje szanse na korzystne rozstrzygniecie i uniknięcie utraty prawa jazdy na 3 lata kierowca powinien popracować nad uzasadnieniem swojego pisma. 

Zadzwoń aby umówić się na konsultację! 697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Wniosek o warunkowe umorzenie do Prokuratora za jazdę po alkoholu

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy,
  zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam,
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • KM pisze:

   Czy jeżeli oskarżony/podejrzany nie przyznaje się do winy, również może, w celu przyspieszenia sprawy, złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania?

   • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Witam,

    zgodnie z art. 66 par. 1 k.k. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyśle, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

    Powyższe oznacza, że przyznanie się podejrzanego lub oskarżonego nie jest przesłanką do warunkowego umorzenia postępowania. W związku z tym oskarżony lub podejrzany może taki wniosek złożyć.

 2. Mat pisze:

  Witam,

  Jeżeli orzeczono wobec mnie warunkowe umorzenie wyroku na okres próby 1 roku, a w między czasie dostanę mandat, to czy grozi mi „złamanie” okresu próby?
  Bardziej szczegółowo: czekam na wydanie dokumentu prawa jazdy (wcześniej odebrano mi uprawnienia na okres roku, okres ten minął dostałem pismo ze Starostwa, że uprawnienia zostały mi przywrócone) więc jeżeli uprawnienia już posiadam, a na dokument nadal czekam, a zatrzyma mnie policja do kontroli, czy jest to rażące w tym wypadku wykroczenie i może być cofnięty okres próby ?

  Bardzo proszę o odpowiedź.
  Z góry dziękuję,
  M

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w mojej ocenie popełnienie wykroczenia prowadzenia samochodu bez dokumentu prawa jazdy w opisanych przez Pana okolicznościach, tj. w czasie oczekiwania na wydanie Panu dokumentu prawa jazdy nie jest rażącym naruszeniem porządku prawnego i nie uzasadnia podjęcia postępowania karnego, które zostało warunkowo umorzone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *