O autorach

5
(22)

Witajcie

prowadzimy Kancelarię Adwokacką specjalizującą się w sprawach karnych o spowodowanie kolizji lub wypadku drogowego oraz o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie pomocy prawnej dla kierowców, którym Policja zatrzymała prawo jazdy.

Nasz zespół tworzą Adwokat Mariusz Stelmaszczyk oraz Adwokat Agnieszka Rzeszut.

Prowadzimy Kancelarię Adwokacką w Warszawie przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 (kontakt: tel. 697 053 659, mailowy: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl,  lokalizację Kancelarii oraz mapkę dojazdu znajdziesz w zakładce kontakt).

Nasz zespół:

Adwokat Mariusz Stelmaszczyk
Mariusz_Stelmaszczyk_s

Nazywam się Mariusz Stelmaszczyk. Mam 39 lat i jestem adwokatem. Wiedzę i doświadczenie w sprawach karnych o przestępstwo i wykroczenie prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu zdobyłem w trakcie orzekania jako sędzia Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla Warszawy Żoliborza, w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia, a także podczas praktyki adwokackiej.

Kontakt telefoniczny:  697 053 659
Kontakt mailowy: 

 biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Adwokat Agnieszka Rzeszut
Agnieszka_Rzeszut

Nazywam się Agnieszka Rzeszut i jestem adwokatem. Przez cały okres aplikacji adwokackiej współpracowałam z adwokatem Mariuszem Stelmaszczykiem. Specjalizuję się w sprawach karnych, w szczególności w sprawach o przestępstwo i wykroczenie prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu.

Kontakt telefoniczny:  697 053 659
Kontakt mailowy:

rzeszut@adwokat-stelmaszczyk.pl

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 22

No votes so far! Be the first to rate this post.

15 odpowiedzi na O autorach

  1. Paweł pisze:

    Witam mam podobny problem, 27 lutego policja zatrzymała mi prawo jazdy za wyprzedzenie w tym samym czasie dwóch pojazdów na linii ciągłej ze sskrzyzowaniem. Wczoraj byłem w sądzie i sąd juz wydał, że zatrzymuje prawo jazdy, chce napisać zażalenie bo utrzymuje rodzinę z pracy kierowcy od 4 lat nie dostałem mandatu źadnego a mogę np napisać jeszcze ze chciałbym większą karę pieniężna niż utratę prawa jazdy? Proszę o pomoc. Pozdrawiam Paweł

    • Damian Paduch pisze:

      Dzień dobry.
      W Pana przypadku wręcz wskazanym jest opisanie okoliczności o których Pan pisze. Dobrze byłoby również przedstawić jakieś dokumenty na ich potwierdzenie (np. zaświadczenie że Pana żona nie pracuje, jeżeli tak jest i jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy). W zażaleniu na postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy nie ma potrzeby pisania o wyrażeniu chęci poddania się surowszej karze finansowej, ponieważ Sąd rozpatrując to zażalenie nie będzie merytorycznie rozpoznawał całej sprawy i nakładał na Pana kary. W mojej ocenie, opartej na opisanym przez Pana stanie faktycznym, nie powinno się kierować przeciwko Panu wniosku o ukaranie na podstawie art. 86 § 1 k.w. Uważam, że jest Pan w stanie uniknąć orzeczenia przeciwko Panu środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

  2. piotrek pisze:

    witam mam pytanie zabrali mi prawo jazdy dostałem pismo od prokuratora o zatrzymaniu 2 miesiące temu i co dalej będzie bo nie wiem co ma robić

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam, postanowienie Prokuratora o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości to pierwsza czynność procesowa w postępowaniu karnym o przestępstwo z art.178a par. 1 k.k. Kolejne czynności procesowe to:
      – przesłuchanie w charakterze świadków policjantów, którzy przeprowadzali badanie trzeźwości kierującego pojazdem
      – dołączenie do akt karty karnej kierującego pojazdem
      – postawienie kierowcy zarzutu popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości i przesłuchanie go w charakterze podejrzanego
      – sporządzenie i wysłanie do Sądu aktu oskarżenia.

      Następnie Sąd wyznacza rozprawę główną, na którą wzywa oskarżonego i po jego przesłuchaniu, ewentualnie po przesłuchaniu świadków – Policjantów wydaje wyrok. Dopiero w wyroku Sąd ustala czy oskarżony popełnił zarzucane mu przestępstwo. W wyroku skazującym Sąd wymierza oskarżonemu kare i decyduje również o długości zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

  3. piotrek pisze:

    to ile sie czeka na sprawę ??

  4. Ela pisze:

    Witam .Piszę w imieniu kogoś z rodziny.Kilka dni temu spowodował wypadek prawdopodobnie zasnął za kierownicą był trzeźwy .Zderzenie czołowe ,on wyszedł ze szpitala po kilu godz kierowca 2 auta następnego dnia po obserwacji.Zostało zabrane prawo jazdy .Dzis na komisariacie powiedzieli, że musi czekać na tel bo sprawa oddana do prokuratury .Co w takiej sytuacji należy zrobić ,spokojnie czekać czy jakiś wniosek można składać do prokuratury ?

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam,

      od momentu zatrzymania prawa jazdy, funkcjonariusz Policji ma 7 dni na wysłanie do prokuratury wniosku o zatrzymanie prawa jazdy. W związku z powyższym należy wystosować do prokuratury stanowisko procesowe, w którym powinno się wnosić o nieuwzględnienie wniosku policji. W uzasadnieniu takiego wniosku należy wskazać do jakich czynności wykorzystywane jest prawo jazdy oraz jakie konsekwencje będą związane z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Na okoliczności, które będą podnoszone najlepiej jest potwierdzić to dokumentem, który należy załączyć do stanowiska.

  5. Skazany pisze:

    Witam. Niewiem czy napiszę to w odpowiednim miejscu, ale spróbuję i liczę na jakąkolwiek pomoc. Otóż prowadziłem samochód po nietrzeźwemu. Wstawiłem się na rozprawę do sądu, przedstawiłem wszystko co miałem na swoją obronę. Dostałem zakaz prowadzenia.pojazdów do Grudnia 2016 ( skrócone o okres po zabraniu prawa jazdy) i 1000 zł kary na rzecz ofiar w wypadkach. Prawo jazdy po odebraniu w styczniu miałbym na okres próby 2 lat. Niestety prokurator odwołał się od wyroku. Z pierwszej rozprawy zarządał 3 lat i 5 tysięcy. Kilka tygodni po rozprawie nastąpiła śmierć mojej babci, która mnie wychowywała. Zostałem sam z ojcem z ogromnymi problemami. Wyjechałem do Anglii aby zarobić troche pieniędzy. Moje pytanie jest następujące. Czy mogę w jakiś sposób obronić pierwszy wyrok? Mogę upoważnić tatę do pójścia do sądu? Czy jednak grozi mi większa kara? Na koniec dodam, że przed rozprawą dostałem mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym ktorego nie zaplacilem. Csy to moglo miec wplyw na odwołanie sie prokuratora? Dziekuje za pomoc.

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam, odpowiadając na Pana pytania:
      1. Pana ojciec nie może Pana reprezentować na rozprawie apelacyjnej, gdyż zgodnie z Kodeksem Postępowania Karnego obrońcą osoby oskarżonej o przestępstwo może być jedynie adwokat lub radca prawny. W konsekwencji Pana ojciec może pójść na rozprawę w charakterze publiczności, ale Sąd nie pozwoli mu na jakiekolwiek czynności procesowe w Pana imieniu.
      2. Popełnione przez Pana wykroczenie spożywania alkoholu w miejscu publicznym nie miało wpływu na decyzję Prokuratora o zaskarżeniu wyroku, gdyż wykroczenia nie są wpisywane do karty karnej, zatem Prokurator nie wie o jego popełnieniu.
      3. Powinien Pan skoncentrować się na obronieniu zapadłego w Pana sprawie wyroku. W tym celu powinien Pan wysłać do Sądu odpowiedź na apelację Prokuratora. Powinien Pan również rozważyć ustanowienie Adwokata swoim obrońcą, by Adwokat napisał w Pana imieniu odpowiedź na apelację Prokuratora oraz reprezentował Pana na rozprawie apelacyjnej. Jest jeszcze kilka innych działań, które powinien {an podjąć przed terminem rozprawy, by przekonać Sąd do utrzymania w mocy wyroku Sądu I Instancji, np. honorowe krwiodawstwo, dobrowolne, niewielkie wpłaty na fundacje zajmujące się rehabilitacją osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.

  6. M. pisze:

    Dzień dobry.
    Jak wygląda obecnie postępowanie w związku z przekroczeniem dozwolonej liczby punktów karnych?
    Czy prawo jazdy zatrzymywane jest bezpowrotnie i należy ponownie przystępować do egzaminu?
    Z racji tego, iż planowana nowelizacja przepisów dot. kierowców jeszcze nie weszła w życie, takie wyciągam wnioski, jednak nie mogę znaleźć oficjalnej informacji.
    Kolejną sprawą jest to, że otrzymałam pismo informujące o przekroczeniu dozwolonej liczby punktów i są tam jedynie informacje o skierowaniu na badanie psychologiczne stwierdzające istnienie lub brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów, decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy ( nie ma informacji na jak długo -a więc -bezterminowo…? ) a także informacja o 'skierowaniu na egzamin sprawdzający kwalifikacje do kierowania pojazdami mechanicznymi w ramach posiadanych uprawnień’.
    Tego właśnie nie rozumiem. Skoro wyżej wspomniane pismo oznacza iż zostaje mi zatrzymane prawo jazdy i muszę ponownie zdawać egzamin, to na chwilę obecną nie posiadam uprawnień do prowadzenia pojazdów, więc egzamin sprawdzający moją zdolność do prowadzenia pojazdów 'w ramach posiadanych uprawnień’ wydaje się być jakimś innym egzaminem…?
    Ostatnia sprawa to ilość punktów. Wg wspomnianego pisma, uzbierałam 31 pkt karnych.
    Z moich obliczeń wynika jednak inna liczba -czy jest możliwe, że zostało mi zrobione zdjęcie fotoradarem (nie dostałam pisma, z prośbą o wskazanie kierowcy ! ) , o którym mi nie wiadomo?
    Bardzo proszę o pomoc.

    Z góry bardzo dziękuję.

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam,

      na wstępie musi Pan wiedzieć, że zatrzymanie prawa jazdy nie ma nic wspólnego z utratą uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Na dzień dzisiejszy zostało Panu tylko zatrzymane prawo jazdy i właśnie kontrolne sprawdzenie kwalifikacji jest po to aby sprawdzić czy nie odbierać Panu uprawnień do kierowania. Jeżeli zda Pan egzamin, wówczas wydział komunikacji zwróci Panu dokument prawa jazdy. Natomiast jeżeli nie zda Pan egzaminu to Starosta lub Prezydent Miasta cofnie Panu uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

      Natomiast co do punktów karnych to może Pan to sprawdzić na dwa sposoby. Pierwszym jest zapoznanie się z materiałem dowodowym w wydziale komunikacji (tam powinna być informacja kiedy i za co otrzymał Pan punkty karne). Drugim sposobem jest zwrócenie się do Komendanta Wojewódzkiego o kartę kierowcy naruszającego przepisy ruchu drogowego. Po rozpatrzeniu takiego wniosku wysyłana jest do Pana „tabela” z wykroczeniami, które Pan popełnił, miejsce popełnienia, za co itp.

  7. Marcin pisze:

    Witam,
    Dnia 17/06/2016 w okolicach Cargo Okęcie zostało mi zatrzymane prawo jazdy. Powód wskazanie radaru 101km/h przy ograniczeniu do 50km/h(tak też mam wpisane na mandacie który otrzymałem). Spiesząc się na wizytę lekarską z dzieckiem, madat przyjąłem i odjechałem. Zastanawiam się nad złożeniem wniosku o uchylenie prawomocności mandatu (powód błąd-tolerancja urządzenia, niestety nie znam modelu radaru) i wniosku o zawieszenie postępowania administracyjnego do czasu decyzji. Proszę o podpowiedź czy ma to sens, oraz co w przypadku gdy np po dwóch miesiącach decyzja będzie dla mnie nie korzystna, czy okres zatrzymania będzie się liczył dopiero od dnia decyzji czy od dnia gdy dokument został mi zabrany?

    Z góry dziękuję
    Marcin

  8. Prawo jazdy pisze:

    Wszystkim, którzy stracili prawo jazdy, życzę jego szybkiego odzyskania.
    Pan Mariusz na pewno będzie w tym zakresie pomocny:)

  9. Rafał pisze:

    Witam.
    Zostaly mi zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdem i w niedlugim czasie po tym zdarzeniu popelnilem „przestepstwo” prowadzenia samochodu bez uprawnien. Czy dostane zakaz prowadzenia pojazdami ? Co robic zeby dostac grzywne wieksza a zeby moje prawa do prowadzenia samochodu nie byly mi zakazane ? Prosze o pomoc.

    • Bartosz_Nadwodny pisze:

      Witam,

      odpowiadając na Pana pytanie za przestępstwo prowadzenia pojazdów mimo decyzji o cofniętych uprawnieniach Sąd nie może orzec zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, gdyż takiej okoliczności nie przewiduje kodeks karny. Wobec powyższego nie musi się Pan obawiać, że Sąd orzeknie wobec Pana zakaz, o którym powyżej. W związku z tym za to przestępstwo może Pan wnosić o warunkowe umorzenie postępowania karnego aby pozostał Pan osobą niekaraną za przestępstwo (jeżeli obecnie jest Pan niekarany).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *