O blogu

5
(31)

Witam Was na mojej stronie Zatrzymane prawo jazdy za wypadek kolizję alkohol

Znajdziecie tu odpowiedzi między innymi na  pytania:

  • kiedy Policjant może zatrzymać kierowcy prawo jazdy za spowodowanie kolizji, wypadku lub kierowanie samochodem po alkoholu??
  • co się dzieje po zatrzymaniu prawa jazdy?
  • jak odzyskać prawo jazdy zatrzymane przez Policję?
  • kiedy Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów?
  • jak się bronić przed utratą prawa jazdy?
  • jak zaskarżyć postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy?
  • na jak długo można stracić prawo jazdy za kolizję, wypadek czy prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu?,
  • jakie okoliczności bierze pod uwagę Prokurator lub Sąd przy podejmowaniu decyzji zatrzymać czy zwrócić kierowcy zatrzymane prawo jazdy?
  • jakie okoliczności bierze pod uwagę Sąd przy orzekaniu  zakazu prowadzenia pojazdów za kolizję, wypadek, czy prowadzenie pojazdu po alkoholu?
  • czy i w jakich wypadkach jest możliwe odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów?
  • jak wygląda procedura odzyskania lub wyrobienia nowego dokumentu prawa jazdy w wydziale komunikacji?
  • jak odzyskać prawo jazdy po wyroku?

Ten poradnik jest podsumowaniem wiedzy i doświadczenia jakie zdobyłem podczas 7 lat orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Żoliborza oraz w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieście, a następnie w pracy adwokata.

W razie wątpliwości proszę śmiało pytać, na wszelkie pytania postaram się odpowiedzieć. Zapraszam również do komentowania artykułów oraz dzielenia się ze mną uwagami i własnymi doświadczeniami. 

 

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 31

No votes so far! Be the first to rate this post.

17 odpowiedzi na O blogu

  1. Mad pisze:

    Witam,
    czy do kategorii pojazdów mechanicznych możemy zaliczyć koparki?

    Jeśli zostało zabrane prawo jazdy za 0,16 mg 28.02. a 01.03. jest już postanowienie Sądu, to do jakiego czasu można się odwołać tzn. prosić o zniesienie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kosztem większej kary grzywny? Do jakiej kwoty może wystąpić taka grzywna?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam, odpowiadając po kolei:
      1. Tak, koparka, jako pojazd wprawiany w ruch silnikiem jest pojazdem mechanicznym. Oznacza to, że zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczony przez Sąd obejmuje również kierowanie koparką.
      2. Powinien Pan przygotować i złożyć w Sądzie pismo – wniosek o dobrowolne poddanie się karze za wykroczenie prowadzenia pojazdem w stanie po użyciu alkoholu. W tym wniosku powinien Pan zaproponować karę grzywny ( maksymalnie do 5.000 zł) i odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art.39 par. 1 k.w. Może Pan również zaproponować Sądowi wyłączenie spod zakazu kategorii pojazdów, np. koparek. wtedy, gdy Sąd taki wniosek uwzględni, zakaz nie będzie dotyczył koparek.
      3. Proszę pamiętać, że powodzenie Pana wniosku do Sądu, zależy głównie od tego, jak dobrze go Pan uzasadni.

  2. Mariusz pisze:

    Dzień dobry.
    teraz gdy weszły nowe przepisy ze jak ktoś przekroczy 50km/h w terenie zabudowanym zostanie zabrane prawo jazdy. Mam takie pytanie.
    jechalem okolo 86km/h i policjant zmierzył mi predkość ISKRĄ 1 i niby mialem 104km/h . nie przyjąłem mandatu ,zostało mi zabrane parwo jazdy ,dostalem pokwitowanie ze moge poruszać sie samochodem przez 7 dni.
    I teraz takie pytanie ;
    1. Upłyneło juz 2 miesiace nie dostalem jeszcze żadnego listu z sądu w celu rozprawy, ile czasu to moze jeszcze trwac ??
    2. Czy moge poruszać sie samochodem bez prawka bo wychodzi na to ze uprawnienia dalej mam i jestem tylko skazany na 50 zlotowy manat przy zatrzytmaniu za brak dokumentu ??
    3. w jaki sposób moge sie bronic ?
    4. jaka moze byc decyzja sądu i jakie mogą być tego konsekwencje ?

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam,

      odpowiadając na Pana pytania:

      1. Niestety obecnie jest tzw. sezon urlopowy i w związku z tym duża rzesza sędziów przebywa na urlopie. Niemniej jednak może Pan złożyć do Sądu pismo/prośbę o pilne wyznaczenie terminu rozprawy, aby mógł zacząć się Pan bronić.
      2. W przypadku poruszania się samochodem podczas okresu zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące i zatrzymania do kontroli drogowej, okres zostanie przedłużony na kolejne 3 miesiące. Ponowna kontrola policji spowoduje cofnięcie Panu uprawnień do kierowania pojazdami.
      3. Podczas rozprawy sądowej powinien Pan powołać biegłego z zakresu technologii pomiaru prędkości aby ocenił, czy pomiar był wykonany prawidłowo, a co za tym idzie prędkość Pana była dopuszczalna czy też nie.
      4. Sąd tak na prawdę może rozstrzygnąć Pana sprawę na dwa sposoby. jeden jest wyrok stwierdzający popełnienie przez Pana wykroczenia i może wobec Pana orzec karę grzywny a drugim rozstrzygnięciem może być wyrok uniewinniający jeżeli w/w biegły oceni, że pomiar prędkości był nieprawidłowy.

  3. Krzysztof pisze:

    Witam.

    Mam pytanie. Otrzymałem wyrok po jeździe po alkoholu. W skrócie odebrano mi kat A na dwa lata.pozostawiono B. Czyli w praktyce pozostawiono mi uprawnienia do prowadzenia kat B. Potwierdziłem to w CEPiKu – pismo potwierdza że nie mam zakazu na kat B. Wydział Komunikacji nie zwrócił mi dokumentu, jednak dał mi potwierdzenie na piśmie że mam uprawnienia kat B. Mam pytanie. Wkrótce miną dwa lata – ja jednak cały czas mam uprawnienia kat B. Czy po dwóch latach odzyskam dokument czy też będą musiał zdawać ponownie egzamin na kat B? Wiem że przy okresie zatrzymania dokumentu powyżej roku zdaję się egzamin ponownie. Ja jednak przez ten cały czas miałem uprawnienia kat B. Bardzo proszę o opinię.

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam,

      jeżeli Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych z wyłączeniem pojazdów, do których uprawnia Kat B prawa na okres dwóch lat, to po zakończonym okresie nie będzie musiał Pan zdawać egzaminu na prawo jazdy na Kat. B. Oznacza to, że po zakończeniu zakazu prowadzenia pojazdów, będzie mógł Pan odzyskać dokument ale tylko z kategorią B prawa jazdy. Natomiast jeżeli chciałby Pan mieć dokument także z Kat. A prawa jazdy, wówczas będzie Pan zmuszony do przejścia kontrolnych kwalifikacji czyli egzaminu teoretycznego i praktycznego właśnie na Kat A prawa jazdy, ponieważ zakaz obejmował tą kategorię, który trwał dwa lata.

  4. Bogdan pisze:

    Zostały mi zabrane uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych kat B na okres 1 roku , t.j od 21.10.2014 r . do 21.10.2015 r włącznie . Moje pytanie to czy otrzymam uprawnienia po tym terminie bez zdawania egzaminów i badan lekarskich?

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam, okres zatrzymania Pana prawa jazdy nie przekroczył roku (chodzi tu o okres zakazu prowadzenia pojazdów orzeczony w wyroku, a nie okres faktycznego przechowywania dokumentu prawa jazdy w Wydziale Komunikacji), a więc zgodnie z Ustawą o kierujących pojazdami nie będzie Pan musiał przystępować do egzaminu na prawo jazdy. Będzie Pan natomiast musiał przedłożyć do Wydziału Komunikacji zaświadczenie o badaniu psycho-technicznym i lekarskim – o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi. W tym zakresie Wydziały Komunikacji postępują według rożnej praktyki

      1. Wydział Komunikacji oddaje Panu dokument prawa jazdy, a Pan ma obowiązek w terminie 2 miesięcy dostarczyć zaświadczenie o badaniach – pod rygorem wszczęcia postępowania administracyjnego w przedmiocie cofnięcia uprawnienia do kierowania pojazdami – ta praktyka przeważa obecnie

      2. Wydział Komunikacji żąda dostarczenia zaświadczenia o badaniach przed zwróceniem Panu prawa jazdy – ta praktyka występuje rzadziej.

      Doradzam panu zatem udać się do właściwego dla Pana Wydziału Komunikacji, w którym znajduje się pana prawo jazdy, by ustalić, czy prawo jazdy zostanie Panu zwrócone w dniu 22.10.2015r. czy też dopiero po przedłożeniu badań. W tym zakresie najczęściej nie warto walczyć z praktykami Wydziałów Komunikacji, bo może to jedynie wydłużyć okres zwrotu dokumentu prawa jazdy. Koszt badań waha się miedzy 420 a 450 zł.

  5. Krzysztof pisze:

    Witam Pana

    W miesiącu wrześniu dokładnie 30 września dodałem moje pytanie na blogu dotyczące zwrotu prawa jazdy po dwóch latach. Przypomnę, że wyrokiem Sądu odebrano mi prawo jazdy kat. A na dwa lata a pozostawiono kat. B. Pytałem wtedy czy po dwóch latach będę musiał zdawać egzamin na kat B. Ponieważ pojawiło się nieco więcej nowych faktów w tej sprawie chciałem wrócić do sprawy i nieco jeszcze szerzej opisać moją sytuację. Na początku przyszłego roku mijają dwa lata od sprawy. Niedawno zakończyłem walkę o zwrot dokumentu po wyroku. Chodzi o zwrot prawa jazdy kat B w czasie trwania zakazu na kat A. Walka skończyłem przed WSA. Wcześniej odwołania do SKO. Wynik oczywiście niekorzystny dla mnie. W skrócie WSA powołał się na ustawę o kierujących pojazdami, konkretnie zmianę z 25 października 2014 -art 12ust 2. Mój wyrok zapadł kilka dni później. Wyrok WSA w dużym skrócie mówi, że w okresie zakazu na kat A nie odzyskam kat B. W świetle tego wyroku chciałem ponownie zadać pytanie czy Pana zdaniem w przyszłym roku powinienem odzyskać prawo jazdy kat B? Oczywiście bez zdawania egzaminu. Pytam ponieważ nie wiem szczerze mówiąc czy zacząć się do tego egzaminu przygotowywać?

    Pozdrawiam

  6. Kowal pisze:

    Witam. Mam takie pytanie. Wczoraj zatrzymano mi prawo jazdy za jazde w stanie nietrzezwosci (0,29) na kat.B a jestem w takiej sytuacji ze zdalem miesiac temu kat.C, jestem zarejestrowany w Urzedzie Pracy jako bezrobotny i urzad sfinansowal mi kurs na przewoz rzeczy i jestem w trakcie robienia tego kursu i boje sie co bedzie dalej czy jak poddam sie dobrowolnie karze zeby przyznali mi kat. C zebym mogl wykonywac zawod kierowcy a zeby UP mi nie anulowal tego kursu albo czy wogole bede mogl ten kurs kontynuowac?? Jak by nie patrzec kurs na przewoz rzeczy wymaga tylko egz teorytycznego, w zaden pojazd mech. nie bede wsiadal podczas kursu… Prosze o pomoc…

    • Kowal pisze:

      Chcialem jeszcze dodac ze narazie nie wykonuje zadnej pracy zarobkowej, do UP zlozylem papiery z moim przyszlym pracodawca ze pracodawca zatrudni mnie dopiero wtedy gdy UP sfinansuje mi kurs na przewoz. Urzad zaakceptowal, aktualnie jestem w polowie kursu i jestem ze tak powiem w kropce co dalej… Czy dokoncze bez problemu kurs i pozniej zaczne prace jako kierowca kat. C czy nie bede mogl przez ten moj glupi wybryk dokonczyc kursu i czekac rok czy tez dluzej na ponowne wyrabianie wszystkiego czego sobie nie wyobrazam

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam,

      niestety nie mam dla Pana dobrych wieści, ponieważ jeżeli zostanie wobec Pana orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i zakaz ten będzie prawomocny, wówczas straci Pan możliwość na robienie kursu i zdania egzaminu. Ustawa o kierujących pojazdami zabrania takiej możliwości. Wobec powyższego jeżeli do starosty trafi Pańskie prawo jazdy z postanowieniem o zatrzymaniu, wówczas nie zostanie Pan dopuszczony do egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Jednakże gdyby wyobrazić sobie, że przez błąd w przesyle informacji zostanie Pan dopuszczony do egzaminu, wówczas starosta i tak nie wyda Panu dokumentu prawa jazdy z samą kat. C prawa jazdy, gdyż art. 12 ustawy o kierujących pojazdami zabrania takiej możliwości jeżeli będzie orzeczony zakaz na inną kategorię prawa jazdy.

  7. Szok pisze:

    Witam,
    Potrzebuję pomocy. Mąż miał wypadek dwa tygodnie temu. Zabrano prawo jazdy. Myśleliśmy, że tylko na 7 dni a okazało się że prawo jazdy zabrane są aż do zakończenia postępowania. Okoliczności wypadku następujące padał deszcz nowa droga jeszcze trwają roboty nie wykończone pobocza mąż wpadł w poślizg. Wypadek poważny samochód do kasacji w wyniku wypadku uszkodzony drugi samochód. Kierowcą był obcokrajowiec Ukrainiec miał uszkodzony palec, mężowi nic się nie stało poza tym, od pół roku szuka pracy i właśnie nadarzyła się okazja a funtami pech. Policja jeszcze nie ma akt sprawy i nas odsyła. Zastanawiam się czy składać do sądu stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku policji o wydaniu postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy. Dodam, że mąż nie był pijany i nie uchyla się od winy.

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Witam, doradzam następujące działania:

      1. wysłać do Policji pismo ponaglające o niezwłoczne przekazanie zabranego mężowi dokumentu prawa jazdy do Sądu celem podjęcie przez Sąd decyzji o zatrzymaniu albo zwrocie prawa jazdy przypominając w uzasadnieniu pisma o ciążącym na Policji obowiązku przekazania zabranego kierowcy dokumentu prawa jazdy w terminie 7 dni do Sądu albo Prokuratora – na podstawie art.136 ust. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym

      2. monitorować telefonicznie w Sądzie czy wpłynęło do Sądu prawo jazdy męża z wnioskiem Policji o zatrzymanie tego dokumentu, ustalić sygnaturę tej sprawy

      3. wysłać do Sądu pismo – wniosek o nieuwzględnienie wniosku Policji o zatrzymanie dokumentu prawa jazdy i orzeczenie jego zwrotu. Więcej na temat tego pisma znajdzie Pani w artykule Stanowisko w przedmiocie wniosku Policji o zatrzymanie dokumentu prawa jazdy za kolizję drogową

  8. Wioletta Olszewska pisze:

    Witam.syn za jazdę pod wpływem środków odurzających ma na 3 lata zabrane prawo jazdy kat.,B Moje pytanie czy na terenie budowy może jeździć koparka bo ma uprawnienia na nią,w obecnej pracy byłoby to dla niego atutem

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Niestety nie, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczony przez Sąd w wyroku skazującym za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających obejmuje zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, w tym koparek. Sąd może w wyroku skazującym ograniczyć zakaz prowadzenia pojazdów do wskazanych w wyroku rodzajów pojazdów, ale to musi wynikać wprost z wyroku. Jeśli zatem Sąd wymierzyć Pana synowi w wyroku zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, bez ograniczenia, wówczas Pana syn nie może prowadzić koparki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *