Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów

5
(14)

Skrócenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów poprzez zamontowanie blokady alkoholowej jest lepszym rozwiązaniem od jazdy samochodem na zakazie, czyli od łamania zakazu kierowania pojazdami.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Dlaczego nie warto jeździć na zakazie prowadzenia pojazdów?

Kierowanie samochodem pomimo prawomocnego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych stanowi przestępstwo z art.244 k.k..

W razie zatrzymania przez Policję na złamaniu zakazu prowadzenia pojazdów kierowcę czeka kolejne postępowanie karne – o przestępstwo nie zastosowania się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów z art.244 k.k., a w nim:

 • kolejna kara pozbawienia wolności lub grzywna – za przestępstwo złamania zakazu sądowego
 • kolejny zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do 15 lat – za przestępstwo złamania zakazu sadowego.
skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów

Dodatkowo, kierowca ryzykuje zarządzeniem wykonania, czyli odwieszeniem kary pozbawienia wolności orzeczonej za poprzednie prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.

Dodatkowo, w razie uczestniczenia w wypadku lub kolizji drogowej kierowca nie uzyska odszkodowania od zakładu ubezpieczeń z polisy OC sprawcy szkody. Jeśli do wypadku lub kolizji doszło z winy kierowcy kierującego samochodem na zakazie, wówczas zakład ubezpieczeń zażąda od niego zwrotu odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu.

Czy warto wystąpić o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów?

Każdy kierowca skazany na zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu może wystąpić do Sądu o zezwolenie na kierowanie pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową. Jeśli Sąd się zgodzi, wówczas po odzyskaniu dokumentu prawa jazdy i zamontowaniu blokady alkoholowej kierowca może legalnie kierować samochodami wyposażonymi w blokadę alkoholową

Po jakim czasie można uzyskać skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez zamontowanie blokady alkoholowej?

O skrócenie sądowego zakazu kierowania pojazdami przez zamontowanie blokady alkoholowej można wystąpić po upływie połowy zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego za kierowanie pojazdem po alkoholu.

Kierowca skazany na dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów może wystąpić o blokadę alkoholową po 10 latach.

Warto złożyć do Sądu wniosek o skrócenie zakazu kierowania pojazdami na 2 miesiące przed upływem połowy zakazu. Te 2 miesiące to średni okres oczekiwania na rozpoznanie przez Sąd wniosku o blokadę alkoholową.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów?

Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową najlepiej złożyć 2 miesiące przed upływem połowy zakazu kierowania pojazdami.

Wniosek o blokadę alkoholową należy złożyć w Sądzie, który skazał kierowcę w I instancji na zakaz prowadzenia pojazdów.

Ile się czeka na rozpoznanie wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów?

Na rozpoznanie wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów czeka się zazwyczaj od 2 do 3 miesięcy od złożenia wniosku o blokadę alkoholową.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Co zrobić gdy Sąd nie uwzględnił wniosku o blokadę alkoholową?

Czy można odwołać się od decyzji Sądu o odmowie skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów?

Jeśli Sąd nie uwzględni wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez zamontowanie blokady alkoholowej, wówczas kierowca powinien złożyć zażalenie na postanowienie Sądu odmawiające skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów.

Gdzie i do kiedy złożyć zażalenie na odmowę skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów?

W jakim terminie zaskarżyć postanowienie o odmowie skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów? Zażalenie na postanowienie o nieuwzględnieniu wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów należy złożyć w terminie 7 dni od otrzymania postanowienia Sądu, a gdy kierowca był obecny na ogłoszeniu postanowienia – od ogłoszenia postanowienia.

Gdzie należy złożyć zażalenie na odmowę skrócenia zakazu kierowania pojazdami? Zażalenie na odmowę skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów należy złożyć do Sądu Okręgowego, ale za pośrednictwem Sądu Rejonowego, który wydał postanowienie o odmowie skrócenia zakazu kierowania pojazdami.

Więcej o tym jak napisać odwołanie od odmowy skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów przeczytasz w artykule „Zażalenie na odmowę skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów”

Sąd uwzględnił wniosek o blokadę alkoholową co dalej?

Czy przed zamontowaniem blokady alkoholowej trzeba ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy?

Jeśli Sąd wyrazi zgodę na skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas przesyła postanowienie o zezwoleniu na zamontowanie blokady alkoholowej do Wydziału Komunikacji.

Jeśli orzeczony przez Sąd zakaz prowadzenia pojazdów był dłuższy niż rok, wówczas kierowca przed odzyskaniem dokumentu prawa jazdy musi zdać ponownie egzamin na prawo jazdy. W takiej sytuacji kierowca, który uzyskał zgodę Sądu na zamontowanie blokady alkoholowej musi zgłosić się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, zapisać się na egzamin na prawo jazdy (teoretyczny i praktyczny) i ten egzamin zdać. Kierowca otrzyma z Wydziału Komunikacji dokument prawa jazdy po zdaniu egzaminu na prawo jazdy.

Jeśli wymierzony kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów wynosił 1 rok lub krócej, wówczas przed odzyskaniem prawa jazdy o zamontowaniem blokady alkoholowej nie trzeba zdawać egzaminu na prawo jazdy.

Zamontowanie blokady alkoholowej

Po odzyskaniu dokumentu prawa jazdy kierowca powinien zgłosić się do jednej z firm zajmujących się sprzedażą lub wynajmem i montażem blokad alkoholowych.

Podsumowanie

Jeśli wobec kierowcy został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów za kierowanie autem po alkoholu to nie warto jeździć autem na zakazie, lecz należy wystąpić do Sądu o zgodę na zamontowanie blokady alkoholowej.

Pamiętajcie:

 • o zgodę Sądu na zamontowanie blokady alkoholowej można wystąpić po połowie zakazu prowadzenia pojazdów
 • po połowie zakazu prowadzenia pojazdów kierowca powinien złożyć złożyć wniosek o blokadę alkoholową do Sądu, który skazał kierowcę na zakaz kierowania pojazdami w I instancji
 • gdy Sąd zgodzi się na skrócenie zakazu kierowania pojazdami, należy zgłosić się do wydziału komunikacji po dokument prawa jazdy, jeżeli zakaz był orzeczony na okres krótszy niż rok lub zgłosić się do wydziału komunikacji po skierowanie na kontrolny egzamin na prawo jazdy w przypadku orzeczonego zakazu prowa dzenia pojazdów na okres dłuższy niż rok
 • po zdaniu kontrolnego egzaminu na prawo trzeba zgłosić się do wydziału komunikacji po dokument prawa jazdy, w którym będzie adnotacja, iż może się tylko poruszać samochodem z blokadą alkoholową.
 • po uzyskaniu dokumentu prawa jazdy trzeba wyposażyć swój pojazd w blokadę alkoholową i następnie udać się na stację diagnostyczną w celu sprawdzenia czy blokada alkoholowa działa poprawnie.

Więcej na temat blokady alkoholowej przeczytasz w artykule „Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową”

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 14

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, zakaz prowadzenia pojazdów i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

36 odpowiedzi na Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy czytelnicy, zapraszam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie nasuną się Wam po jego przeczytaniu. W tym celu wystarczy wpisać komentarz lub pytanie do ramki poniżej artykułu.

  Na wszelkie pytania postaram się Wam odpowiedzieć.

  Szanując Waszą prywatność zapewniam, że Wasz adres mailowy nie będzie widoczny na stronie.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Robert Szczepański pisze:

  Witam . Cała zawiłość problemu polega na zakazie prowadzenia pojazdow na okres 2 lat. Mój brat nie „popisał się+ i prowadził pojazd po paru piwach bo nie chciało mu się dojść do domu 150 m . Udało mi się poprzez umotywowanie wniosku i przychylność pani prokurator a także policjanta prowadzącego sprawę któremu podziałałem trochę na ambicję ( żeby nie bawić się w statystyki ale żeby tak kara miala wymiar resocjalizacyjny ) Więc warunkowo umożono postępowanie ale kary finansowe były dość dotkliwe 5000 + 1400 zł grzywny . I myślę ,że to słuszna metoda bo te 6400 to trzeba zarobić a wszyscy wiemy że pieniądze z nieba nie spadają . No i tu powstaje problem panie Mecenasie , mianowicie jest zakaz na 2 lata , więc po roku można się ubiegać o tą zamianę środka karnego . Ale kiedy złożyć wniosek , bo jeżeli Sąd będzie rozpatrywał po tym roku to mimo iż Sąd udzieli zgody to trzeba będzie zdawać egzamin bo prawo jazdy przeleży w WK starostwa ponad rok . A zgodnie z tym czy słusznie czy niesłusznie jeżeli prawo jazdy będzie tam przetrzymywanie powyżej roku to starosta nie wyda tego prawa jazdy a skieruje na egzamin . Jeżeli złoży się wniosek wczesniej to Sąd go nie uwzględni tak więc wydaje siuę ,ze bez wizyty w WORD się nie obejdzie

  • Agnieszka Rzeszut pisze:

   Witam, tak jak Pan napisał, Pana brat może złożyć do Sądu wniosek o założenie blokady alkoholowej po upływie połowy orzeczonego zakazu, oczywiście jeżeli wyrok uprawomocnił się po dniu 18 maja 2015r.
   Procedura wygląda następująco: po upływie połowy zakazu Pana brat może złożyć wniosek o wydanie postanowienia o zakazie poruszania się pojazdami niewyposażonymi w blokadę alkoholową. Jeżeli Sąd wyrazi zgodę, wówczas wysyła odpis postanowienia do wydziału komunikacji. Następnie Pana brat musi zgłosić się do wydziału komunikacji po skierowanie na egzamin na prawo jazdy (egzamin teoretyczny i praktyczny). Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy i założeniu blokady alkoholowej Pana brat przez pozostały okres trwania zakazu będzie mógł poruszać się samochodem.
   W przypadku Pana brata konieczny jest powtórny egzamin na prawo jazdy, gdyż okres orzeczonego zakazu przekroczył okres 1 roku i w takim przypadku egzamin jest obowiązkowy, aby odzyskać prawo jazdy.

 3. M. Zduński pisze:

  Witam, z jakich przepisów prawa wynika że kiedy wyrok uprawomocnił się przed 18 maja 2015 roku,
  wówczas taki kierowca może się starać o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów dopiero po upływie 18 miesięcy ?. Oraz czy te 18 miesięcy liczone jest od daty uprawomocnienia się wyroku, czy od daty 18 maja 2015r.
  Mam zakaz prowadzenie pojazdów mechanicznych na 6 lat orzeczony w dniu 22 sierpnia 2014, a następnie za skutek apelacji, w dniu 20 stycznia 2015 zmieniony na 4 lata. Zakaz biegnie od dnia zatrzymania prawa jazdy tj. od dnia 14 sierpnia 2013. 14 sierpnia 2015 minęło mi więc pół okresu zakazu. Czy w kontekście tego co powyżej napisałem mogę teraz złożyć „Wniosek o dalsze wykonywanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową” ?.

  • Agnieszka Rzeszut pisze:

   Witam, okoliczność, iż skazani wobec, których został orzeczony prawomocnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przed dniem 18 maja 2015r. mogą złożyć wniosek o blokadę alkoholową wynika z art. 6 ustawy z dnia 20 marca 2015r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym wobec osób, w stosunku do których przed dniem wejścia w życie ustawy orzeczono prawomocnym wyrokiem środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie ar. 42 § 2 k.k. stosuje się art. 182a k.k.w. jeżeli środek karny był wykonywany przez co najmniej 18 miesięcy.

   W związku z powyższym jak najbardziej może Pan już złożyć taki wniosek do Sądu, gdyż w Pana przypadku wymagane było 18 miesięcy trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oczywiście orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jest liczony od dnia zatrzymania dokumentu prawa jazdy przez Policję tj. w Pana przypadku od dnia 14 sierpnia 2013r.

 4. maniek pisze:

  Witam mam takie pytanie w roku 2007 r zatrzymano mi prawo jazdy na okres 10 lat zakaz obowiazuje mnie do 2017 r 8 pazdziernika czy moge wystapic z wnioskiem do Sadu o umorzeniu mi reszty kary i czy obowiazuje mnie załorzenie blokady alkocholowej czy ktos sie zna na prawie to bardzo prosze o porade z góry bardzo dziekuje.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   wszystko zależy od tego na jakiej podstawie został orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli zakaz został orzeczony za przestępstwo jazdy po alkoholu, wówczas może się Pan starać o skrócenie zakazu do pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową po 18 miesiącach od dnia zatrzymania prawa jazdy. Natomiast jeżeli zakaz został orzeczony za przestępstwo niezwiązane z jazdą po alkoholu, wówczas może się Pan starać o skrócenie po połowie wykonywania środka karnego bez żadnych dodatkowych obostrzeń jakim jest tzw. blokada alkoholowa.

 5. Szofer pisze:

  Witam, mam prawo jazdy zatrzymane na rok, wyrok z dnia 15.06.2016. kara liczy sie od 3.04. Egzaminu nie muszę zdawać. Czy jeżeli sąd wyraziłby zgodę na „te” skrócenie kary też obowiązuje mnie ta blokada?
  Proszę o odniesienie się do mojej sytuacji.

  • Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli Sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku, wówczas nie musi Pan ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Wobec powyższego jeżeli Sąd zastosuje wobec Pana instytucje skrócenia zakazu do pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową, wówczas też nie musi Pan zdawać egzaminu na prawo jazdy tylko po uprawomocnieniu się postanowienia, wyrobienia nowego dokumentu i zamontowaniu odpowiednich urządzeń poruszać się samochodem.

 6. Kolodziej pisze:

  Czy moge sie starac oskrocenie kary zatrzymania prawa jazdy na 3 lata w sierpniu 2015 roku. Prosze o wzor prosby do Sadu. DZIEKUJE.

  • Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   zgodnie z kodeksem karnym wykonawczym może się Pan starać o dalsze wykonywanie środka karnego do pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową po połowie okresu faktycznego zatrzymania prawa jazdy. Oznacza to, że może się Pan starać o tzw. blokadę alkoholową w przypadku wyroku orzekającego zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata po połowie tego okresu czyli 1,5 roku. Jeżeli został zatrzymany Panu dokument w sierpniu 2015 roku to już od lutego 2017 roku może Pan ten wniosek złożyć.

   Wszelkie informacje o skróceniu zakazu prowadzenia pojazdów poprzez blokadę alkoholową w tym wzoru pisma procesowego znajdzie Pan na:

   http://wzory-pism-procesowych.pl/p-36,Wniosek-o-skrocenie-zakazu-prowadzenia-pojazdow-przez-blokade-alkoholowa-orzeczonego-po-dniu-18-maja-2015r..html

 7. Kamil pisze:

  Witam ja zostałem skazany dnia 12 marca 2015 na okres 5 lat zakazu prowadzenia. Składałem wniosek do sądu w Zamościu po upływie 18 miesięcy. Oczywiście z wynikiem odmownym z powodu jak to wysoki sąd napisał tu cytuje W ocenie sądu art 6 ustawy z dnia 20 marzec 2015 o zmianie ustawy -kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z2015 poz 541) dotyczy jedynie skazanych wobec których okres conajmniej 18 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych UPLYNĄ DNIA WEJSCIA W ŻYCIE USTAWY Z DNIA 20 MARCA 2015r i co ja mogę teraz jak tu sąd nie zna prawa???

  • Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   w związku z taką tezą postanowienia Sądu o dalszym wykonywaniu środka karnego do pojazdów niewyposażonych w blokadę musi Pan złożyć zażalenie. Zgodnie z cytowanym przez Sąd art. 6 ustawy z dnia 20 marzec 2015 o zmianie ustawy – kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, który stanowi, „że Wobec osób, w stosunku do których przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy orzeczono prawomocnym wyrokiem środek karny zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art. 42 § 2 ustawy wymienionej w art. 1, przepis art. 182a ustawy wymienionej w art. 3 stosuje się, jeżeli ten środek karny był wykonywany przez co najmniej 18 miesięcy” wprost wynika, że może się Pan starać o tą instytucje po 18 miesiącach zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jeżeli wyrok w Pana sprawie uprawomocnił się przed 18 maja 2015 roku.

   Wobec powyższego musi Pan złożyć zażalenie zarzucając Sądowi naruszenie prawa materialnego poprzez błędną wykładnie art. 6 w/w ustawy.

 8. Eryk72 pisze:

  Witam. Właśnie uprawomocniło się w stosunku do mnie postanowienie sądu o zamianie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Czekałem na rozpatrzenie wniosku od 06.02.2017 (4 miesiące). Wniosek napisałem sam na podstawie wzoru zakupionego za 100zł na stronie kancelarii – stelmaszczyk. Był bardzo pomocny. We wzorze jest podane kilka przykładów które można wykorzystać. Teraz czeka mnie egzamin i założenie blokady.

 9. Mati pisze:

  Witam.
  Będę składał wniosek o skrócenie zakazu po upływie połowy kary i mam pytanie tego typu – czytałem że sąd może poprosić o opinie kuratora a BARDZO bym nie chciał żeby kurator udał się do mojego miejsca pracy. Czy jest możliwość uniknięcia takiej sytuacji ? Czy kurator może najpierw udać się do zakładu pracy a dopiero później porozmawiać ze mną ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, z mojego zawodowego doświadczenia wynika, że kuratorzy sądowi tylko w wyjątkowych przypadkach przeprowadzając zlecony im przez Sąd wywiad środowiskowy kontaktują się z pracodawcą osoby skazanej za przestępstwo. W Pana sprawie, gdy Sąd zlecił kuratorowi przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w związku ze złożonym przez Pana wnioskiem o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową, kurator nie będzie o Pana wypytywał w miejscu pracy ani kontaktował się z Pana pracodawcą.

  • Eryk72 pisze:

   Witam. Ja miesiąc temu otrzymałem zgodę od sądu na blokadę alkoholową. Czekałem od lutego 2017. tj 4 miesiące. W tym czasie był u mnie kurator sądowy dwa razy bez zapowiedzi. Pytania dotyczyły wszystkiego co napisałem we wniosku. Prawdopodobnie chodziło tylko o sprawdzenie mnie na żywo.
   PS. 26.06.17 zdałem testy a 05.07.17 egzamin praktyczny. Blokadę już założyłem. Pozdrawiam.

   • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

    Bardzo dziękuje za wpis, który tylko potwierdza, że instytucja tzw. skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych do pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową jest powszechnie stosowana przez polskie Sądy. Oznacza to, że każdy w podobnej sytuacji ma szanse na to aby nie czekać do końca trwania zakazu.

 10. Michał pisze:

  Witam,
  Mam następujące pytanie. Otrzymałem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za wyjątkiem tych pojazdów do których prowadzenia wymagana jest kategoria A prawo jazdy na 3 lata. Czy w przypadku składania wniosku o skrócenie zakazu poprzez montaż blokady, jest możliwe uzyskanie zmiany wyroku, która będzie dotyczyła tak samo jak pierwotny wyrok wszystkich pojazdów poza kat.A? W skrócie czy po uzyskaniu zmiany wyroku będę mógł zdać egzamin na kat. A i otrzymać kat. A bez kodu 69 i będę mógł poruszać się motocyklem bez blokady?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Panie Michale, wyrok, jaki wobec Pana zapadł jest prawomocny, a więc nie można go już zmienić w zakresie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych za wyjątkiem skrócenia go poprzez blokadę alkoholową. Natomiast wymierzony Panu w wyroku skazującym zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nie dotyczy motocykli, tak więc Pana wniosek o blokadę nie będzie obejmował motocykli, tylko te pojazdy, których dotyczy zakaz ich prowadzenia.

 11. Mariusz pisze:

  Witam.
  Czekam teraz na rozpatrzenie mojego wniosku w sądzie, myślę że będzie pozytywny. Ale mam pewne pytanie, dostałem skierowanie na psychotesty świeżo po uprawomocnieniu się wyroku lecz jeszcze nie zrobiłem tych testów. Czy owe testy są nadal konieczne do zrobienia przed udaniem się po skierowanie do wydziału komunikacji?
  Dziękuję i Pozdrawiam.

  • Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   badania lekarskie, psychotechniczne oraz kurs reedukacyjny są koniecznym wymogiem aby odzyskać finalnie dokument prawa jazdy. Przeważnie praktyka wydziałów komunikacji wygląda tak, że po zakończeniu zakazu oddają prawo jazdy ale wyznaczają termin na przeprowadzenie badań i kursu, które następnie należy do tego wydziału złożyć. Jeżeli tych czynności się nie przeprowadzi, wówczas istnieje ryzyko, że Starosta lub Prezydent wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

  • Eryk72 pisze:

   Witam. Jeżdżę z blokadą od 1,5 miesiąca więc jestem w temacie. Psychotesty to „pikuś” gorzej z badaniami lekarskimi. Jeśli jazda pod wpływem była jednorazową wpadką to spoko ale jeśli jest problem z piciem alkoholu to może być problem z podpisaniem badań. Byłem na badaniach w Jeleniej Górze i 3 gości zostało odrzuconych bo mieli bardzo wysokie próby wątrobowe, co mogło świadczyć o nałogowym piciu alkoholu. W najlepszym wypadku podpiszą badania na rok. Ja dostałem badania bezterminowo ale jestem „czysty” od 2 lat.
   Pozdrawiam.

 12. Mateusz pisze:

  Witam. Zostało mi zabrane prawo jazdy na okres 3 miesięcy. W terenie zabudowanym miałem 112 km/h, wcześniej nie miałem żadnych pkt. Prawo jazdy jest mi nie zbędne do pracy i jestem jednym zywocielem rodziny. Miałbym szansę na odzyskanie prawo jazdy wcześniej?

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   doświadczenie zawodowe wskazuje, że jest mała szansa na odzyskanie prawa jazdy wcześniej niż przed 3 miesiącami. Niestety cała procedura związana z organami administracyjnymi oraz Sądami bardzo często trwa dłużej niż 3 miesiące.

 13. Rafał Wilczewski pisze:

  Witam, to prawda że gdy sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek to z blokadą alkoholową trzeba jeździć nie do końca obowiązującej kary, a przez 3 lata?

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   z blokadą alkoholową należy jeździć do czasu zakończenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Obrazując to na przykładzie: w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów na 3 lata blokadę dostaje Pan po 1,5 roku i dostaję ją Pan na kolejne 1,5 roku. Odpowiadając wprost na Pana pytanie z blokadą należy jeździć do czasu zakończenia zakazu prowadzenia pojazdów niezależnie do tego kiedy się ją otrzymało.

 14. Kubusiek4688 pisze:

  Dzien dobry. Mam pytanie dotyczace tego ze na dzien wczesniej opijalem z kolega zakup jego playstation jestem osoba ogolnie pijacą okazyjnie 3 razy do roku prawie ze abstynent na komendzie dostałem 3000 zl grzywny i 2 lata bez prawa jazdy, nie zgodzilem sie na ta kare i poprosiłem o sprawe w sadzie o skrocenie tej o to kary ze wzgledu przedewszystkim na chora babcie z ktora mieszkam i z ktora musze jezdzic w naglych wypadkach do szpitala lub przychodni srednio 2 razy w tygodniu bez mojego prawa jazdy moja babcia jest zagrozona pogorszeniem zdrowia lub nawet szczerze owiac utrata zycia. po tym opijaniu jechalem na drugi dzien po godz 10 z po 10 a z kolega spozywalem alkohol do godz po 24 ma drugi dzien nie czulem sie zle i nie bylem swiadomy ze jestem jeszcze pod wyplywem alkoholu co oczywiscie jest moim bledem bo powinienem to sprawdzic. moje pytanie polega na tym czy jest opcja ze sad przed jeszcze uprawomocnieniem mojego zakazu zmniejszy mi go i dopiero wtedy bede sie mogl starac o ta blokade alkoholowa czy juz teraz od tych 2 lat ktore powiedzial mi pan na komendzie sad moze tylko pojjsc na to zeby mi dac ta blokade. Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie

  • Kubusiek4688 pisze:

   Dodam jeszcze ze kontrole mialem dzien przed sylwestrem na ktorym oczywiscie juz alkoholu nie dotknąłem

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   po pierwsze musi Pan wiedzieć, iż Sąd w żaden sposób nie jest związany wnioskiem policjanta, który prowadził Pana sprawę. Jak sprawa trafi do Sądu to najlepiej będzie jak złoży Pan wniosek o dobrowolne poddanie się karze lub warunkowe umorzenie postępowania, gdyż nie mam wiedzy czy był Pan w stanie po użyciu (wykroczenie) lub w stanie nietrzeźwości (przestępstwo). Sąd po zapoznaniu się z wnioskiem i poznaniem Pana sytuacji może wydać wyrok zgodnie z Pana wnioskiem.

 15. A.F pisze:

  Witam serdecznie. Czytałam komentarze, ale ciekawi mnie jeszcze taka kwestia. Uznajmy, że Sąd po połowie kary,czyli po półtora roku poszedł mi na rękę i dostałam zgodę na jazdę z blokadą alkoholową do końca trwania kary,czyli kolejne półtora roku. Jak zdam egzamin na prawo jazdy, będę miała wbite w dokument, że można mi jeździć tylko z blokadą, jak minie już okres tego półtora roku i kończy się cały zakaz 3letni, to ja muszę zdawać drugi raz egzamin,czy po prostu muszę udać się do starosty aby wymienić prawo jazdy, żeby było bez wpisu o blokadę? Pytam, ponieważ słyszałam różne wersje…Może tu ktoś pomoże??

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   po zakończonym okresie zakazu prowadzenia pojazdów do pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową nie będzie Pan musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Po tym okresie trzeba będzie udać się do Pańskiego wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wydanie nowego prawa jazda bez adnotacji o tym, iż może się Pan poruszać tylko pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową. Odpowiadając wprost na Pana pytanie ponownie egzaminu zdawać nie trzeba.

 16. Adede pisze:

  Witam,

  Dnia 19 września 2019 roku zabrano mi prawo jazdy za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu na okres 3 lat. Zgodnie z informacjami wiem, że mogę wnioskować o skrócenie kary do sądu po odbyciu 18 miesięcy (tj. połowy orzeczonego okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych od dnia zatrzymania uprawnień ), w moim przypadku wypada to na dzień 19 marca 2021 roku. Moje pytanie brzmi, czy takowy wniosek mogę wysłać 2 miesiące wcześniej 19 stycznia, biorąc pod uwagę, że są rozpatrywane przeważnie od 2-3 miesięcy czy lepiej jest odczekać do 19 marca.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Najlepiej jest złożyć wniosek o blokadę alkoholową 2 miesiące przed upływem połowy zakazu wnosząc, by Sąd ten wniosek rozpoznał jak najszybciej po upływie połowy okresu, na jaki zakaz został przez Sąd orzeczony.

 17. Piotr pisze:

  Witam,prawo jazdy straciłem w styczniu 2018r po upływie połowy okresu złożyłem wniosek do sądu o założenie blokady.Sąd się przychylił.Mogę zdawać egzamin jednak nie chciałbym już zakładać blokady ponieważ,cały okres kary kończy mi się w październiku 2021 i wtedy chciałbym podejść do egzaminu.Czy trzeba to znowu zmieniać pisać wniosek do sądu?

  • Agnieszka Rzeszut pisze:

   Dzień dobry, nie musi Pan ponownie składać żadnego pisma do Sądu, może Pan podejść już do egzaminu na prawo jazdy – część teoretyczna i praktyczna. Ponadto musi Pan odbyć kurs reedukacyjny oraz badania psychologiczne i lekarskie.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *